Yenibahar Yağı ile O Dayanılmaz Ağrılarınızdan Kurtulun

Doğal ilaçlara bir yenisi daha ekleniyor. Belki herkesin evinde yoktur. Ama bu faydaları okuduğunuzda kesinlikle almak isteyeceksiniz. Çünkü lezzetli olduğu kadar faydalı …

Mersingiller familyasından yaprağı dökülmeyen bir bitki olan yenibahar meyveleri yeşilken koparılıyor. Sonra kurutup toz hale getirilerek baharat olarak tüketime hazır hale getiriliyor. Daha çok  Jamaika’da yetişiyor hatta diğer ismiyle “Jamaika Biberi” olarak da biliniyor. İngilizler de bu baharatı çoktan keşfetmiş. Orada kullanımı oldukça yaygın. Bir de koku ve lezzet olarak tarçın, karanfil, karabiber ve hindistan cevizine benzediği için “tüm baharatlar” olarak anılıyor. Belkide bu özellik yenibaharı diğerlerine göre daha özel kılıyor.

 

 

İçeriğinde hangi yağlar var

Jamaika başta olmak üzere Orta Amerika ve Meksika’da da yetiştirilen Yenibahar  yetiştirildiği bölgeye göre farklı oranlarda bitkisel yağ içeriyor. Yenibahar meyvelerinin temel bileşenlerinde genelde yağ oranı değişmezken ana bileşenlerinde farklılık görülür.  Temel bileşeni % 2.5 esansiyel yağ içermekte, ana bileşenleri de ojenol, ojenol metil eter ve terpenler (mirken, 1,8-sineol ve α-phellandrene) içermekte.

Jamaika’da yetişen meyvelerde, ana bileşen ojenol olup % 65-90 yağ içermekte, Meksika’daki meyvelerde ise az miktarda mirsen (%15) ve ojenol (%10) ile metil ojenol (% 50-60) görülmektedir.

 

 

Nasıl keşfedildi

Gelelim yenibaharın keşfine… Siz de merak etmediniz mi? Keşfeden iyi ki keşfetmiş.

Bu konuda bazı söylemler var. Ama güçlü bir ihtimal yenibaharın, Christof Colomb tarafından keşfedildiği üzerine. Karayiplerde bulunduğuna dair söylemler bulunmaktadır. Colomb Karayiplerde yenibaharı görür ve bunu karabiber sanarak İspanya’ya götürür. İspanya’da ilgi gören bu baharata biber anlamında “pimienta” adı verilir. Ve sonra yenibaharın kullanımı yaygınlaşır ve günümüze kadar gelir.

 

 

Önce biraz faydalarından bahsedelim

En çok ilgilendiğimiz konu. Her baharatın kendine has bir özelliği var. Yenibaharın da bilinmeyen o kadar fazla özelliği var ki… En başta antiseptik (mikropları yok eden), anestetik (uyuşturucu), analjezik (ağrı kesici) ve antioksidan (canlı organizmadaki toksinleri atmaya yarayan madde) özellikleri onu öne çıkarıyor. Bu özellikleri ile inanılmaz faydalar sağlıyor ve pek çok hastalığa iyi geliyor. Nedir onlar;

 • Damar sertliğini önler.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Sindirimi kolaylaştırır.
 • Unutkanlığı giderir.
 • Antiseptik özelliği ile vücut direncini arttırır. Ve diş eti tedavilerinde kullanılır.
 • Öksürük, nezle, soğuk algınlığına karşı iyi gelir.
 • Baş ağrılarına ve şiddetli sinüzite karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Ciltte bakteri ve mantar oluşumuna karşı etkilidir.

Ayrıca yapılan bir araştırma sonucu sinir sistemi hastalıkları sonucu meydana gelen ağrıları dindirdiği rapor edilmiştir.

 

Bakteri ve mantar enfeksiyonu sonucu cildinizde meydana gelen yaralardan kurtulmak istiyorsanız

Aktardan hemen bir yenibahar yağı  alın ve tahriş olmuş bölgeye bu yağdan 1-2 damla elinize alarak masajla uygulayın veya banyonuzun suyuna birkaç damla bu yağdan katarak da kullanabilirsiniz.

 

 

Ağrıları hafifletmek için bu tarifi uygulayın

Dayanılmaz ağrılar… Dünya başımıza yıkılır sanki. O sancılı ağrılardan kurtulmak için nelerimizi vermeyiz ki! Bu ağrılardan kurtulmak için her şeyimizi vermeye hiç gerek yok. Sadece yenibahar yağı alabilecek kadar paramız olsun yeter.

Analjezik (ağrı kesici) ve anestetik (uyuşturucu) etkisi olduğu bilinen yenibahar bitkisinden elde edilen yağı ağrıyan yerlerinize sürerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 

Nasıl uygulanır

 • Yenibahar yağından parmak uçlarınıza birkaç damla alın ve ağrıyan yerlerinize masaj yaparak 1-2 dakika uygulayın.

Yenibahar yağını aktarlardan kolayca bulabilirsiniz. Özellikle eklem ağrılarında bu yöntem çok etkilidir. Ve kısa zamanda ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.

 

 

Hangi yiyeceklerde kullanılır

Yenibaharın kokusu kadar tadı da güzel. Osmanlı mutfağında bu baharatı dolmalara lezzet katsın diye kullanırlarmış. Ve gerçekten dolmalara çok güzel bir aroma veriyor. Bu lezzeti denemelisiniz.

Sadece dolmalara değil tabi ki etli yemeklerde, puding, aşure, kurabiye, kek ve bisküvilerin içinde tatlı ve tuzlu yiyeceklerde de ve en sevdiğimiz soslardan ketçap, köri sosu var ya işte onların yapımında da kullanılıyor. Daha bitmedi turşu ve sosislerde kullanılıyor. Hadi o zaman mutfağınızın olmazsa olmazlarına bu baharatı da ekleme zamanı geldi.

Yenibahar Tohumu (küçük yuvarlak olanlar). Yenibahar’ın ağrılara karşı kullanımı ve diğer faydaları üzerine bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.