Yer Sofrasında Oturarak Yemek Yemenin Faydaları

Sandalyeler oldukça yeni bir buluştur ve kullanımı herkes için günlük hayatın bir parçası ve vazgeçilmezidir. Çoğu insan sadece çalışırken değil, günümüzde yemek yemek için masanın etrafında ya da kanepelerde oturmaya alışıktır.

Ancak geçmişte insanlar yemek yerken oturur veya çömelirlerdi. Bu oturuş tarzı, batılı ülkelerde yaygın bir uygulama değildir fakat bugün bile bazı kültürlerde devam etmektedir.

Bu eski geleneğin kökenleri yoga ve Ayurveda’ya dayanıyor ve insan vücuduna bilimle kanıtlanmış yararları vardır.

Zeminde otururken çok rahat değilseniz, rahat etmek için yere halı, yastık veya minder serebilirsiniz.

İşte yemek sırasında yere oturmanın sağlık açısından faydaları.

 

 

1. Yoga Pozisyonlarının Sağladığı Faydaları Sunar

Yemek yerken yere oturuyorsanız, aslında bir çeşit yoga yapıyorsunuz demektir. Bunlar Sukhasana, Swastikasana veya Siddhasana pozisyonlarına benzer olabilir.

Bu oturma pozisyonları basit ve işe yaramaz görünmesine rağmen, aslında birçok fayda sağlamaktadır.

Sukhasana’da (Kolay, Çapraz Bacaklı Poz) sırt dikleştirilip, göğüs gerilirken, bacaklar gayet rahat bir şekilde oturulur. Parmaklar paralel tutulur, ayaklar ise karşıt dizin altındadır yani ; sağ ayağınız sol dizinizin altında, sol ayağınız ise sağ dizinizin altında olmalıdır. Bu, omuz silindirleri ve boyun uzantıları gibi üst bedeni çalıştırmak için çok istikrarlı bir pozisyondur.

Aslında, iyi hizalanmış bir Sukhasana pozisyonu hem bedende hem zihinde rahatlama ayrıca tetiklik durumu için şartlar yaratır. Bu basit pozisyon vücudunuzu şaşırtıcı bir şekilde güçlendirirken, sırtınızı, yanlarınızı ve karnınızı sürekli aktif bir halde tutar.

Ayrıca, kas gerginliğini azaltmaya ve kök çakrasını açmaya yardımcı olur.

Özetleyecek olursak, bir Sukhasana pozisyonunda oturup yemek yediğinizde, çoklu görev yapıyorsunuz – yemeğinizi yiyip aynı anda yoga yapmış oluyorsunuz.

 

 

2. Sindirimi Geliştirir

Bağdaş kurup yani bacaklarınızı çapraz yaparak yerde oturduğunuzda ve o şekilde yemek yediğinizde, bu pozisyon sindirim sisteminiz için çok faydalı olacaktır. Yemeğe doğru öne-geriye doğru hareket etmeniz ve sonra da normal oturma pozisyonunu almanız, karın kaslarının hızlı ve düzgün sindirim için gerekli olan sindirim suları salmasına yardımcı olacaktır.

Artı olarak, bu oturma pozisyonu zihninizi sakinleştirir ve rahatlamayı kolaylaştıran alt omurgaya baskı uygular. Ayrıca, kas gerginlikleri bastırılır ve yüksek tansiyon düşer.

Ayurveda’ya göre, bunların hepsi, yediğiniz gıdaların sindiriminin düzgün olmasını sağlamak için birlikte çalışır. İdeal sindirim, sağlıklı bir vücudun anahtarıdır.

 

 

3. Ömrü Uzatır

Yerde otururken hiçbir şeyden destek almadan, tutunmadan ayağa kalkmak, daha uzun yaşamanıza yardımcı olur.

Avrupa Preventive Cardiology Dergisinde yayınlanan 2012 yılında yapılan bir çalışmada, oturduğunuz yerden herhangi bir destek kullanmadan ayağa kalkma alışkanlığının daha uzun bir ömür beklentisi ile ilişkili olduğu bildirildi.

Yapılan çalışmaya göre, oturma pozisyonundan desteksiz bir şekilde kalkmak, genel kazalardan, yaralanmalardan ve düşmelerden kaçınmak için gerekli olan esnekliği ve vücut sağlamlığını kazandırıyor.

Bir kişi oturma pozisyonundan kalkmakta güçlük çekiyorsa, önümüzdeki altı yıl içinde ölme olasılığı 6.5 kat daha fazladır. Bu çalışmaya katılanların yaşı 51 ila 80 arasındaydı.

 

 

4. Gücü ve Esnekliği Artırır

Bacakları çapraz yapıp yere oturmak vücudunuzu daha güçlü ve daha esnek hale getirir.

Bu oturma pozisyonu kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini açtırır. Aynı zamanda omurga, omuzlar ve göğüs boyunca esnekliği artırır, bu sayede sizi daha esnek hale getirebilir ve siz de bazı hastalıkları önlemeyi başarabilirsiniz.

Bu güç ve esneklik, ağır eşyaları sırtınızı incitmeden taşıyabilmenizi sağlayabileceği gibi sırtınızda kambur oluşumunu da engelleyip dik durmanıza yardım eder.

Öte yandan, saatlerce bir sandalyede oturmak güçsüzleşmeye ve boyun ağrısına; zayıf karın kaslarına; sert, esnek olmayan ve ağrıtan kalçaların oluşmasına neden olur.

 

 

5. Doğru Vücut Duruşunu Destekler

İyi duruş, bazı kaslardaki ve eklemlerdeki, özellikle de sırt ve boyundaki aşırı zorlanmanın azaltılması için önemlidir.

Yemek yerken bacakları çapraz yapıp yere otururken, otomatik olarak vücudunuzu doğru şekle sokuyorsunuz.

Sukhasana pozisyonunda yere oturduğunuzda, sırtınızı düz tutmanız, omurganızı genişletmeniz ve omuzlarınızı geri itmeniz gerekir. Bu duruş, kötü duruşlardan kaynaklanan her türlü ağrı ve acının engellenmesine yardımcı olur.

Öte yandan, günün büyük bir bölümünü bir sandalye ya da kanepede oturarak geçirmek, zayıf bir bele ve ağrıya yol açabilir.

 

 

6. Kan Dolaşımını Destekler

Yemeğinizi bağdaş kurarak yemeniz dolaşım sisteminiz için yararlıdır.

Yerde oturduğunuzda kan kalbinizden diğer organlarınıza daha kolay bir şekilde pompalanır, hatta yerde oturmak yemek yeme sırasındaki fazla baskıyı azaltarak kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.

İyi kan dolaşımı vücudun tüm organlarının gerekli besin maddelerini düzgün şekilde almasını sağlar. Dolaşım problemi yaşayan insanlar için yemek yerken oturmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

 

 

7. Kilo Vermeye Yardım Eder

Oturup yemek yemenin, zihninizde ve bedeninizde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Sakin bir vücut, yediğiniz yemeğe daha iyi odaklanır ve bu da aşırı yemeyi önler.

Bu, vagus siniri daha iyi performans gösterdiği ve bu pozisyonda sinyalleri daha verimli ilettiği için olur. Vagus, karnınızın dolu olup olmadığını beyninize söyleyen, yemek yerken midenizden beyninize sinyaller gönderen sinirdir.

Hatta, bu oturma şekli sizin daha yavaş yemenizi sağlar. Bu da midenize ve beyninize tok olduğunuzu fark etmesi için yeterli zamanı verir.

Ayrıca oturup kalkma hareketi iyi bir egzersizdir. Tüm bu faktörler kilonuzu yönetme konusunda yardımcı olur.

 

 

8. Aile Bağlarını Güçlendirir

Son ama önemli olan madde: ailenizle yere oturup öğle ya da akşam yemeği yemeniz size aile üyeleriyle yepyeni bir iletişim yolu sunar.

Hatta, çocuklarınızla aynı hizaya oturduğunuzda, onlarla iletişim kurmak ve onların duygu ve hislerini anlamak oldukça kolay olacaktır.

Aile bağlarını geliştirmek için yerde oturarak yemek yemeyi bir aile alışkanlığı haline getirebilirsiniz. Ayrıca, bu oturuş stressiz bir yaşam sürmek için önemli olan iki faktörü, yani vücudu ve zihni rahatlatır.

Yer sofrasında yemek yemenin faydalarının anlatıldığı bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.