Yeşil Çayın Hiç Bilmediğiniz Mucizevi Faydaları

Gündelik hayatta tükettiğimiz çayın tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanır. Dünyanın varoluşunda su ve sonrasında çay vardı bile denebilir. Efsaneye göre Çin imparatorluğunda kaynayan suyun içine çay yaprağı düşmüş, Çin imparatoru kokusunu beğendikten sonra tadına bakmış ve o gün bugündür çay insanların vazgeçilmezi olmuştur.

 

 

Hangi çay daha faydalıdır?

Çay tüketimi bakımından dünyada dördüncü sırada gelen biz Türkler ağırlıkla siyah çay tüketiyoruz. Çay üretimi bakımından fermente edilmiş siyah çay ve fermente edilmemiş yeşil, beyaz çay olarak ayrılır. Toplama sonrası işleme uğramayan yeşil çay (fermente edilmemiş çay) işleme uğrayan siyah çaya (fermente çay) göre sağlık bakımından daha yararlıdır.

 

 

Yeşil çay kaç kalori?

Çay tüketiminde bilinmesi gereken bir nokta da çayın kalorisiz olduğudur. Çay içerken bazen kiloya sebep olan durum çaya katmış olduğunuz şekerdir. Günlük tüketim sınırlarını aşmadığınız sürece çay birçok konuda sağlığa faydası vardır.

 

 

Çayda ne kadar kafein vardır?

Çay içerdiği kafein ile uyarıcı etkiye sahip bir bitkidir. Kafein miktarı siyah çayda yeşil çaya oranla biraz daha fazladır. Günlük maksimum sınırı 300 mg olan kafein vücudunuza zarar vermemesi açısından yeşil çayı tercih etmek daha doğru olacaktır. (Bir fincan siyah çay 40 mg kafein, bir fincan yeşil çay 20 mg kafein içerir).

 

 

Yeşil çayın faydaları

Kalp damar rahatsızlıklarından strese kadar, günlük rutin hayatınızın işleyişini düzene sokmasına kadar birçok faydası vardır. Güçlü bir antioksidan olan çay E ve C vitamini bakımından da zengindir. Fazla tüketilmesi ile de böbrekler üzerinde diüretik (idrar söktürücü) etkisi vardır. Planlanmış bir işiniz ve ya seyahatiniz varsa uygun ölçüde fazla tüketmemekte fayda var.

 

Uyarıcı etki

Tam bir çay tiryakisi iseniz ve çay tadı alırken aynı zamanda fazla kafeine maruz kalmak istemezseniz siyah çaya göre düşük kafein içerdiği için yeşil çayı tercih edebilirsiniz.

 

Diyabet hastaları için yeşil çay

Yeşil çay tüketildiğinde kan glukoz seviyesini düşürür. (kan şekeri düşürücü) Yeşil çay tüketerek glukoz seviyesini dengede tutabilirsiniz.

 

Kalp rahatsızlıkları

Yeşil çayın damarların iç duvarlarını kuvvetlendirdiğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Aynı zamanda kanda pıhtılaşmaya da engel olur. Fakat yine dikkat edilmesi gereken nokta kişinin kendi sınırlarını belirlemesi ve bu sınır doğrultusunda çay tüketmesi gerekir. Normalden fazla çay tüketimi çarpıntıya sebep olabilir.

 

Kolesterol hastaları için yeşil çay

Yüksek kolesterol şikayetiniz varsa günlük 4-5 fincan yeşil çay kolesterole iyi gelecektir.

 

Aşırı kilo problemleri

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen bireylerde muhakkak diyetlerinde yeşil çay da olmalıdır. Tükettiğiniz yeşil çayı şekersiz içerek fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Yeşil çay içerdiği polifenol ile yağ yıkımını artırarak etki eder. Düzenli kullanımda bağırsak hareketlerini de artırır ve kilo vermeniz kolaylaşır. Yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo vermede etkilidir.

 

Kanser hastalığına karşı yeşil çay tüketimi

Henüz net bir araştırma sonucu olmasa da bazı çalışmalarda kansere yakalanma riskini azalttığına dair teoriler vardır.

 

Hipertansiyon

Kanın basınç değerleri sizin tansiyon değerlerinizi yansıtır. Yeşil çay tüketerek kan basınç değerleri normal sınırlarda kalır. Günlük iki üç fincan yeşil çay tüketerek hipertansiyon rahatsızlığınız varsa bunu dengeleyebilirsiniz.

 

Detoks etki

Vücudunuzdan zararlı kimyasalların atılmasını istiyorsanız (detoks) antioksidan özelliğinden dolayı yeşil çay tüketmek çok doğru olacaktır. İçerdiği kateşin isimli madde bu işlemi hızla gerçekleştirir. Detoks etkisi için özellikle yeşil çay tüketmeye özen gösteriniz. Çünkü siyah çay tüketmeye nazaran yeşil çay fermente edilmediği için daha doğru olacaktır.

 

Solunum yolları üzerine etkisi

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar göstermiştir ki günlük düzenli olarak iki fincan yeşil çay tüketimi akciğer kanserine yakalanma oranını azaltmaktadır.

 

Mutlu gülüşler

Diş sağlığınıza özen gösteriyorsanız ve her an gülümseyebilmek istiyorsanız dişler üzerinde biriken plak oluşumuna sebep olan bakterileri yeşil çay ile uzaklaştırabilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan bu etkisi yanı sıra diş eti problemlerine de iyi geldiği belirtilmiştir.

 

Cilt problemlerine karşı yeşil çay

Birçok antioksidan özelliğe sahip bitkide olduğu gibi yeşil ya da cilt için faydalıdır. Cildi beslediği, siyah noktalara karşı iyi geldiği de bazı araştırmalarda belirtilmiştir.

 

 

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çay ile zayıflamak istiyorsanız en uygun tüketim sabah erken saatlerdir. Fakat gece boyu aç kalan bünyenize zayıflama amacı ile aşırı yeşil çay yüklemekte zararlı olabilir.

 

Yeşil çay ne zaman içilmeli?

Bu yüzden aç karna kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce bir fincan yeşil çay kafidir.

 

Yeşil çay, limon ve soda ile zayıflama

Yeşil çayı limon ve soda ile tüketmekte zayıflamaya faydalıdır. Limonun yağ yakımında etkili olması, sodanın içerdiği mineraller ile sindirim sistemi üzerindeki etkisi yeşil çay ile birleşince mükemmel zayıflama kürü halini alacaktır.

 

 

Yeşil çay diyeti

Yeşil çay ile birlikte sunulan birçok diyet programı vardır. Sizin için en doğrusu vücut kitle indeksinize, yaptırmış olduğunuz yağ analizine göre bir diyetisyen gözetiminde program çıkarmak daha doğru olur. Kişiden kişiye değişen gereksinimler sebebi ile bilmediğiniz kaynakların önerilerine itibar etmeyiniz.

 

 

Yeşil çayın zararları var mı?

Bazı hasta gruplarında yeşil çay tüketmek zararlı olabilir.

  • Hamilelik ve emzirme döneminde olan bayanlarda özellikle bebek bakımından kafeinin olumsuz etkileri olacağından kullanımı uygun olmayacaktır. Kafein anneden bebeğe geçer.
  • Kemoterapi ya da radyoterapi alan hastalarda yeşil çay kullanılan ilaçlara etki edeceğinden yeşil çay tüketmek bu hastalara önerilmez.
  • Kafein içerdiğinden fazla tüketilmesi halinde uykusuzluk, diyare (ishal) ve mide problemlerine sebep olabilir.
  • Çay türlerinin hepsi fazla kullanımda anemiye (kansızlık) sebep olabileceğinden kan değerleriniz düşükse dikkatli kullanmanız gerekir.

 

 

Yeşil çay hangi ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir?

Günlük tüketiminizi makul sınırlarda tuttuğunuzda ve yukarıda belirttiğimiz hastalık grupları içinde de yer almıyorsanız yeşil çay vücudunuz için birçok konuda çözüm olmaya devam edecektir. Anksiyete ilaçları, doğum kontrol ilaçları, ritm düzenleyici ilaçlar, bazı antibiyotik türleri, hipertansiyon ilaçları, kan durultucu ilaçlar gibi düzenli kullandığınız ilaç grupları varsa yeşil çay tüketmeden önce bir hekime başvurmanızda fayda olacaktır.

Yeşil çayın daha önce bilmediğiniz faydalarını öğrenmek için hemen bu yazımızı okuyun.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.