Yeterince Protein Almadığınıza Dair 10 Belirti

Proteinler vücudun ilerlemesi için şarttır. Bunlar, farklı vücut işlevleri için gereken önemli moleküller olan uzun zincirli amino asitlerdir.

Protein, vücudunuzdaki her hücrenin bir bileşenidir. Vücut, dokuyu inşa etmek ve onarmak için onu kullanır; enzimleri, hormonları ve diğer vücut kimyasallarını yapmaya; kemik, kas, kıkırdak, deri ve hatta kan oluşturmaya yardımcı olur.

Karbonhidratların ve yağların aksine, vücudunuz protein depolamaz. Bu nedenle, vücudunuza yaşamsal besleyici maddelerin iyi bir kaynağını vermek için protein açısından zengin gıdaları düzenli olarak yemeniz gerekir.

Protein, fasulye, baklagiller ve fıstık ezmesi dâhil et, süt, balık, soya ve yumurta gibi çeşitli gıdalarda bulunur. Sindirim üzerine, proteinler vücudun kullandığı amino asitleri bırakır.

Sağlık uzmanları, günlük kalorinizin % 10 ila 30’unu proteinden almanızı önerir. Bir yetişkinin her gün ihtiyacı olan gramlık protein için önerilen diyet yardımı aşağıdaki gibidir:

· Kadınlar (19 ila 70 yaş ve üzeri): 46 gram.

· Erkekler (19 ila 70 yaş ve üzeri): 56 gram.

Tavsiye edilen miktarda protein yemiyorsanız, bu saçınızdan tırnaklarınıza kadar vücudunuzun tüm bölümlerini etkileyebilir.

İşte yeterince protein yemediğinize dair 10 belirti.

 

 

1. Kas Zayıflığı

Ani kas güçsüzlüğü veya ağrısı, beslenmenizin önerilen miktarda proteinden yoksun olduğunun bir göstergesi olabilir.

Protein kaslarınız için yakıttır, bu nedenle vücudunuzda protein eksik olduğunda kaslarınız çok acı çeker. Özellikle erkekler için yaşlandıkça bu durum bir endişe kaynağı olabilir. Erkekler yaşlanmaya bağlı olarak kas kütlesinde de doğal bir kayıp yaşayabilir ve günlük olarak yeterince protein yemiyorsa daha fazla kas kaybedebilirler.

Vücudunuz kaslarınız için protein açısından zengin dokuları parçalayıp onları kullanır. Dolayısıyla, düşük protein alımının ilk etkisi, kas zayıflamasının yanı sıra artan güçsüzlük ile birlikte ortaya çıkar. Protein açısından düşük bir beslenme, vücudunuzun yağsız kas kütlesini yavaş yavaş kaybetmesine neden olabilir.

Artı protein, vücudunuzun demir ve kalsiyum gibi hayati besin maddelerini nasıl emdiği konusunda kritik bir rol oynar. Her iki besin de tüm kas ve eklem sağlığı için önemlidir.

 

 

2. Zayıf Saçlar

Saçınız çoğunlukla keratin olarak bilinen bir proteinden oluşur ve bu mineral saç sağlığı için önemlidir.

Protein, tüm hücrelerin yapı taşıdır – saç folikülleri de buna dahildir. Aslında, her bir saç telinin yetişmesi için yeterli miktarda protein gerekir.

Böylece, yeterince protein almadığınızda, vücudunuz protein çıktısını sınırlandırarak sahip olduğu küçük proteini muhafaza etmeye başlar. Bu da saç dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesinin yanı sıra saçınızın kuru ve kırılgan olması da muhtemeldir.

 

 

3. Sık Sık Acıkma

Vücudunuzun proteinden yoksun olduğunun bir başka işareti ise sıklaşan mide kazınmalarıdır.

Tatlı yeme isteği, özellikle önerilen miktarda protein yemeyen insanlarda görülür. İstek birdenbire daha sık ortaya çıkabilir ve tatlı bir şey yedikten sonra bile tatmin olmazsınız.

Daha az protein alımı, muhtemelen karbonhidrat ve / veya şeker oranı yüksek olan besinler yediğiniz anlamına gelir. Hem karbonhidratlar hem de şeker, kan şekeri düzeyinizin yükselmesine ve daha sık aç hissetmenize neden olabilir.

Öte yandan, protein sindirimi daha uzun sürer; bu da tok ve enerjik hissetmenizi sağlar. Bu, kan şekeri yüksekliğini ve düşüklüğünü düzeltir ve böylece açlığı düzenler.

Yüksek proteinli gıdalar bazen kalorilerde karbonhidratlardan daha yüksek olmasına rağmen, tokluk artışında daha iyi olurlar. Bu da protein bakımından zengin gıdalar, atıştırmayı ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda kan şekerini dengelemeye yardımcı olacağı anlamına gelir.

 

 

4. Ödem

Özellikle alt gövdedeki ödem ya da sıvı birikimi protein alımının zayıf olduğunun bir başka belirtisidir.

Protein, dokularda, özellikle ayaklarda ve ayak bileklerinde, kan damarlarında tuz ve su tutarak sıvının birikmesini önlemede önemli bir rol oynamaktadır.

Yeterli protein olmazsa, bu sıvılar çevredeki dokulara sızar ve alt bacaklarda ve ayaklarda şişmeye neden olur ve bu durum çok rahatsız edici bir hal alabilir.

Gerilmiş veya parlayan cilde bir süre baskı yaptıktan sonra parmak izi kalıyorsa, sıvı birikimi yani ödem nedeniyle şişlik yaşandığı söylenebilir.

 

 

5. Düşük Bağışıklık İşleyişi

Beslenmenizdeki düşük protein düzeyi sizi hastalıklara karşı daha hassas hale getirebilir.

Protein bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlar; çünkü bağışıklık hücreleri çoğunlukla proteinlerden yapılır.

Protein, beyaz kan hücreleri, antikorlar, kan proteinleri ve interlökinler ve sitokinler içeren çeşitli bağışık moleküllerden oluşur. Hep birlikte biyolojik ve kimyasal yabancı işgalcilere karşı saldırmak için birlikte çalışırlar.

Yetersiz protein, vücudunuzun yeterli bağışıklık moleküllerini üretme kabiliyetine zarar verir ve bağışıklığınızı zayıflatabilir. Bu da daha sık ve şiddetli enfeksiyonlara veya hastalıklara neden olabilir.

 

 

6. Zayıf ve Kırılgan Tırnaklar

Zayıf ve kırılgan tırnaklar, vücudunuzun protein içermediğinin ilk işaretlerinden bazılarıdır.

Tırnaklar, keratin adı verilen bir proteinin üst üste gelmiş tabakalarından oluşur. Güçlü ve sağlıklı tırnaklar için tam protein alımı şarttır.

Vücudunuz proteinden yoksun olduğunda, tırnakları güçlü bir şekilde büyütmek için temel taşları olmaz. Artı, yetersiz protein alımı tırnaklarınızda beyaz lekelere neden olabilir.

Buna ek olarak, protein sıkıntısı, tırnaklardaki çatlaklar ve yıpranmalara neden olduğu gibi sık sık şeytantırnağı oluşmasına da neden olabilir. Bu da tırnaklarınızı enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bırakabilir.

 

 

7. Bilinç Bulanıklığı

Bulanık bir bilinç ya da bu bulanıklığın izlediği kısa süreli zihinsel enerji patlamaları, kan şekeri düzeylerinin dalgalanması ve protein eksikliği ile ilişkili olabilir.

Protein sağlıklı nörolojik fonksiyonların birçok yönü için önemlidir. Aslında, bilinç bulanıklığı, zayıf konsantrasyon, motivasyon eksikliği ve öğrenme sorunu, vücutta zayıf bir protein seviyesi belirtebilir.

Protein eksikliği, dopamin, epinefrin, norepinefrin ve serotonin de dahil olmak üzere nörotransmitterlerin zayıf dengesine neden olabilir. Nörotransmitterler, proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerin kullanılmasıyla beyinde sentezlenir.

Beslenmenizdeki yeterli protein, öğrenme ve motor becerilerini arttırdığı kadar iş performansını da artırabilirken, yetersiz protein tüketimi tersini yapabilir. Aslında, amino asitlerdeki eksiklik, depresyon ve kaygı da dahil olmak üzere çeşitli duygu-durum bozukluklarına neden olabilir.

 

 

8. Zayıf Uyku

Beyniniz, iyi bir gece uykusu için gereken tüm hormonları kontrol eder. Vücudunuz beyninizi sağlıklı tutmak için gerekli proteinden yoksun olduğunda, sonuç itibariyle uykunuzu etkileyecek bir hormonal dengesizliğe yol açabilir.

Ayrıca, yetersiz protein alımı nedeniyle vücudunuz ve kaslarınız ağrırsa, uyumak için zor zamanlar geçireceksiniz.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2016 çalışmasında, diyet yaparken proteinden daha fazla enerji tüketildiğinde aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde uykunun gelişebileceği bildiriliyor.

Zayıf uyku da protein alımı azaldığından dolayı ortaya çıkan dengesiz kan şekeri seviyelerine bağlıdır. Aslında uzmanlar, triptofan ve serotonin üretimine yardımcı olmak ve kan şekeri seviyelerini dengelemek için yatmadan önce protein içeren gıdalar yemeyi öneriyor.

 

 

9. Düzensiz Adet Döngüleri

Düzgün ve dengeli bir beslenme, sağlıklı adet döngüsünün sürdürülmesinde önemli rol oynamaktadır. Düşük protein seviyesi de dahil olmak üzere her türlü beslenme yetersizliği, düzensiz periyotlara yol açabilir.

Ayrıca, protein açısından düşük, şeker ve karbonhidratlar açısından yüksek bir beslenme, aşırı iltihap, yorgunluk ve kilo artışına katkıda bulunabilir. Bütün bu faktörler, dehidroepiandrosteron (DHEA), östrojen ve progesteron gibi hormon dengesinde bozulmaya neden olabilir.

Kadın hormonlarında her türlü dengesizlik, düzensiz adet döngüsüne neden olabilir.

 

 

10. Ruh Halindeki Ani Değişiklikler

Beslenmenizdeki protein eksikliği huysuzluğa neden olabilir. Protein sizi doyurur ve enerji dalgalanmasını önleyen dengeli bir kan şekeri seviyesine ulaştırır.

Bu önemlidir, çünkü sabit bir kan şekeri seviyeniz yoksa şeker seviyelerine bağlı olarak ruh halinizde ani yükselişler ve düşüşler yaşamanız olasıdır.

Ayrıca beyninizin sizi mutlu etmek için ürettiği kimyasallar (dopamin ve norepinefrin) proteinlerden yapılır. Balık, yumurta, baklagiller gibi iyi protein kaynaklarını tüketmek beyninizin, ruh halinizi yükselten beyin kimyasallarından yeterli miktarda üretim yapmasına yardımcı olur.

Kaslarda zayıflık, ödem oluşması, adette düzensizlik ve daha bir çok rahatsızlığın sebebi protein eksikliği olabilir.


Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız.

En Çok Paylaşılan Yazılarımız

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm – Denenmiştir

Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Cildinizdeki Çizikler Ve Yara İzlerinden Kurtulun

Kendinizi Kusturmanın Yolları

Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz Temizleyici 7 Peeling Yöntemi

Evde Doğal Cilt Beyazlatma Kremi Yapımı

Bir Gecede Cildinizdeki Ölü Deriden Kurtulun

Ağrılı Sivilceleriniz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir? (15 Madde)

Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Doğal Çözümler

Sivilceler Nasıl Patlatılır

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.