Yiyecek Alerjilerini Önlemek Adına Evde Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

Not: Eğer yiyecek alerjilerinden muzdaripseniz, mutlaka bir doktora başvurup hastalığınızın ne olduğuna dair net bir teşhis koydurmalı, ardından bu teşhise uygun olan tedaviyi almalısınız. Bu çerçevede sizlere vereceğimiz bu tedavi yöntemleri, yardımcı olmak amacıyla uygulayacağınız yöntemler olmalıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nce yapılan açıklamalar, her yıl çocuk nüfusunun %4 – 6’lık kesimi ile yetişkin nüfusunun %4’lük kısmının yiyecek alerjilerinden muzdarip olduğunu ortaya koymaktadır.

Yiyecek alerjisi yaşadığınızda, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla belli bir gıdayı vücut açısından tehlikeli olarak tanımlamaktadır.

Bu çerçevede sistem bir tehlike algıladığı zaman, söz konusu yabancı maddenin oluşturabileceği kötü etkileri önlemek adına antikorları serbest bırakır. Bu da belli başlı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olur.

Bu reaksiyonlar hafif ila şiddetli düzeyde seyredebilmekte olup, cilt, sindirim sistemi, kardiyovasküler sistem ve solunum yolları gibi bölgelerde vuku bulabilmektedir.

Bu süreç boyunca kusma, karın ağrısı, nefes darlığı, sürekli öksürük, kızarıklıklar, dudaklarda veya vücudun diğer bölgelerinde şişlik, burun akıntısı ve baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Söz konusu belirtilerin çoğu, yemeği yedikten sonraki birkaç dakika ila bir saatlik süreçte gerçekleşmektedir.

Her türlü gıda bu reaksiyonlara yol açabileceği gibi, bu gıdalar arasından adını çok daha sık duyuranlar da mevcuttur. Bu gıdalara yumurta, süt, fıstık, fındık, kabuklu deniz ürünleri, buğday, mısır, soya ve çilek örnek verilebilir.

Herkes yiyecek alerjileriyle karşılaşabilir. Kalıtım, çevresel faktörler, genç yaş ve yiyecek alerjisi ile alakalı sahip olunan geçmiş bu çerçevede bireyi yüksek risk sınıfına sokan unsurlardır.

Yiyecek alerjileri bireyi endişeye sürükleyebilecek durumlardır. Bu nedenle ortaya çıkabilecek reaksiyonları önlemek adına gerekli önlemleri almalı ve meydana geldiğinde de tedavi etmek adına gereken adımları harfiyen uygulamalısınız. Alerji belirtilerini tedavi etmek ve hatta hassasiyet sorununuzu ortadan kaldırmak adına uygulayabileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur.

Bu yazımızda yiyecek alerjilerine karşı uygulayabileceğiniz en iyi 10 yöntemi sizler için derledik.

 

 

1) Alerjiye Sebep Olan Yiyeceklerden Uzak Durun

Yiyecek alerjilerini engellemek adına kilit rol oynayan yöntem, sıkıntı yaratan yiyeceklerin tespit edilip beslenme programından kaldırılmasıdır.

Alerjiye neden olan yiyecekleri belirlemek için, alerjik belirtiler ortaya çıkmadan 2 – 3 gün evvel yiyip içtiğiniz her şeyi bir kenara not alın. Ardından tüketebileceğiniz yeni gıdalar edinin. Durumunuz düzelene kadar not ettiğiniz gıdalardan uzak durun.

Alerjiye sebep olan yiyeceği, tamamen iyileştikten sonra beslenme programınıza yavaş yavaş dahil edebilirsiniz. Eğer söz konusu yiyecek tekrar alerjik reaksiyonlara sebep olursa, tüketmeyi tamamen kesmeniz en iyisi olacaktır.

Ayrıca yiyecekleri satın almadan evvel, kaçınmanız gereken içerikleri belirlemek adına içindekiler kısmını mutlaka okuyun. Restoranlarda yemek yiyeceğiniz zamanlarda da, oradaki yetkililere yiyeceğin içeriğini sormanızda fayda var.

 

 

2) Elma Sirkesi

Sahip olduğu tıbbi karakteristikler ve içeriğindeki antihistamin bileşeni sayesinde, yiyecek alerjilerinin meydana getirebileceği sorunlarla mücadele etmek konusunda son derece etkilidir.

Ayrıca bazı besin maddelerinin vücuda tekrar kazandırılmasını sağlayarak, vücudun bağışıklık tepkisini düzene sokar. Dahası, vücudun alkali pH seviyesinin arttırılmasına yardımcı olur.

– 1 yemek kaşığı ham, organik ve filtre edilmemiş elma sirkesini bir bardak sıcak suya ekleyin.

– Üzerine birer çay kaşığı organik bal ve limon suyu ilave edin.

– Daha iyi hissedene dek günde 2 veya 3 kez tüketin.

 

 

3) Probiyotik Yiyecekler

Karın ağrısı ve ishal gibi belirtilerin şiddetini hafifletmek için, daha fazla probiyot yiyeceklerden tüketin. Probiyotik yiyecekler bünyelerinde barındırdıkları iyi huylu bakteriler sayesinde, bağırsak yapısındaki bakterilerin doğal dengesini kazanmasına yardımcı olur ve sindirimsel problemleri tedavi eder. Bu yiyecekler aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirir.

– Konu probiyotik gıdalar olduğunda, en iyi yiyecek canlı ya da aktif karakteristikte kültür ihtiva eden yoğurt olacaktır. Günde 2 – 3 kase saf, tatlandırılmamış yoğurt tüketin.

– Diğer probiyotik gıdalara ise kefir ve lahana turşusu örnek verilebilir. 1 – 2 hafta boyunca beslenme programınızda birkaç probiyotik yiyeceğe de yer verin.

 

 

4) Zencefil

Zencefil, yiyecek alerjilerinden ötürü sindirim sisteminde meydana gelen sorunların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Sahip olduğu iltihap önleyici, bakteri önleyici ve antioksidan karakteristikleri sayesinde sindirimsel spazm, bulantı, kusma, hazımsızlık ve ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar.

Günde 2 – 3 bardak zencefil çayı tüketin. Çayı hazırlamak için, birkaç parça zencefili 2 bardak kaynamış suya ekleyin ve 10 dakikalığına demlenmeye bırakın. Ardından süzün ve tüketin. Dilerseniz lezzet katmak adına bal da ekleyebilirsiniz.

– Ya da birer çay kaşığı taze sıkılmış zencefil suyu ile balı karıştırın. Yemeklerden evvel sindirimi kolaylaştırmak adına tüketin.

 

 

5) Limon

Muhteşem bir bağışıklık kuvvetlendirici olan limon, hem yiyecek alerjilerinin ortaya çıkmasını önlemekte hem de meydana gelen belirtileri tedavi etmektedir. Aynı zamanda vücudunuzu toksinlerden arındırır ve alkali seviyede kalmasını sağlar.

– 1 adet limonu sıkın ve bir bardak sıcak suya ekleyin.

– Biraz bal ekleyin ve iyice karıştırın.

– Birkaç gün boyunca, sabah kalkar kalkmaz aç karnına bu karışımdan tüketin.

– Belirtiler ortadan kaybolana dek sürdürün.

 

 

6) Yeşil Çay

Yeşil çay, yiyecek alerjilerinden ötürü midede meydana gelen reaksiyonları tedavi etmek adına en etkili yöntemlerden birisidir. Üstelik sahip olduğu antioksidan, iltihap önleyici ve antihistamin karakteristikleri sayesinde, sindirim sisteminizin fonksiyonlarını geliştirir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

1 veya 2 çay kaşığı kaliteli yeşil çayı bir bardağa koyun ve üzerine sıcak su ilave edin.

– Üzerini örtün ve birkaç dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Ardından süzün. Dilerseniz lezzet katmak adına biraz bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Günde 3 – 4 bardak bu çaydan tüketin.

 

 

7) Sarımsak

Sarımsak bünyesinde barındırdığı doğal bir antihistamin olan kersetin bileşeni sayesinde, yiyecek alerjilerini tedavi etmek adına muazzam etkili bir besindir. Üstelik sahip olduğu iltihap önleyici, antibiyotik ve antioksidan karakteristikleri sayesinde, ortaya çıkabilecek belirtileri azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

– Oluşabilecek çeşitli belirtiler ile mücadele edebilmek adına günde 2 – 3 diş sarımsak çiğneyin.

– Dilerseniz doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri de alabilirsiniz.

 

 

8) Isırgan Otu

Isırgan otu sahip olduğu antihistamin ve iltihap önleyici özellikler sayesinde, yiyecek alerjileriyle birlikte pek çok alerji çeşidinin tedavi edilmesine yardımcı olur. Burun akıntısı, aksırma, cilt kızarması, bulantı ve karın ağrısı gibi belirtilerin giderilmesini sağlar.

1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağını bir bardak sıcak suya ekleyin. Üzerini örtün ve 5 dakikalığına demlenmeye bırakın. Ardından süzün, biraz bal ekleyin ve bu bitki çayını belirtileriniz ortadan kaybolana dek günde 2 – 3 kez tüketin.

– Alternatif olarak kapsüller halinde de temin edebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan evvel doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

 

9) Hintyağı

Hintyağı bu çerçevede tedaviye yardımcı olacak bir başka besindir. Midenin kuvvetini ve pek çok farklı gıdaya karşı olan direncini arttıracaktır. Böylelikle yiyecek alerjilerinden ötürü vuku bulan sindirimsel rahatsızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Yarım çay kaşığı hintyağını bir bardak meyve suyu, sebze suyu ya da saf su ile karıştırın.

– Sabahları aç karnına tüketin.

– Vaziyetiniz daha iyi olana dek bu işlemi birkaç gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

 

 

10) C Vitamini Açısından Zengin Yiyecekler Tüketin

C vitamini açısından zengin yiyecekler antioksidan ve bağışıklık kuvvetlendirici tesire sahiptirler. Bu vitamin aynı zamanda vücutta histamin oluşumunu önlemekte ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

– Beslenmenizde C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzelere daha çok yer verin. Limon, portakal, brokoli, greyfurt, kivi, dolmalık biber, çilek ve domates C vitamini açısından zengin yiyeceklerdir. Ancak bu yiyecekleri tüketmeden evvel, herhangi birine karşı alerjiniz olmadığından emin olun.

– Dilerseniz doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

 

 

Ek İpuçları

– Vücudun belli bölgelerinde hafif şiddette seyreden reaksiyonlar için, soğuk bir duş veya bölgeye uygulanacak soğuk basınç faydalı olacaktır. Ayrıca cildi tahriş etmeyen hafif kıyafetler giymeye çalışın.

– Birkaç günlüğüne hareketliliğinize son verin. Hızlı bir iyileşme elde edebilmek adına iyice istirahat ettiğinizden emin olun.

– Vücudun bağışıklık tepkilerini güçlendiren D vitaminini elde edebilmek adına, her sabah güneş ışığına çıkın.

E vitamini vücudunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Bu nedenle ıspanak, badem, ayçekirdeği, avokado, karides, gökkuşağı alabalığı, zeytinyağı ve brokoli gibi E vitamini açısından zengin besinler tüketmeye çalışın.

Cilt kızarıklıklarınızı giderebilmek adına, magnezyum sülfattan meydana gelen Epsom tuzu ile banyo yapabilirsiniz.

– Vücudunuzu nemli tutabilmek adına, düzenli aralıklarla su için.

Akupunktur ve akupresür uygulamaları vücudunuzun bağışıklık tepkilerini kuvvetlendirebilir.

– Yoga vasıtasıyla uygulanan çeşitli hareketler alerjik reaksiyonları azaltabilmektedir. Bu nedenle bir yoga uzmanından ders almanızda fayda var.

Alerjiye neden olan gıdaların etkilerini azaltacak antihisteminik besinler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.