Yoğurt Suyu ile Gelen Güzellik

Yoğurt suyu maskesi

Yoğurt yapmayı bildiğinizi var sayarak bu aşamayı burada atlıyorum.

(İhtiyaç hissedenler için ise makalenin altında anlatılacaktır.)

Doğal ve evde kendi yaptığınız yoğurtların üstünde beyaz bir su birikir. Bu suyu içebileceğiniz gibi yaralarınızın üzerine de sürüp nasıl hızla iyileştiğini görebilirsiniz. Yoğurt suyunu cildinize sürün ve yarım saat sonra durulayın.

Yoğurt ve türevleri bizim milletimize özgü imiş gibi yüz yıllardır aşk ve şevk ile tüketilmektedir. Özellikle Yörük olarak yaşamaya devam edenler ve egedeki Yörük köyleri yoğurt ve ayran tiryakileridir. Yoğurdun doğumun ilk altı ayından itibaren insan ömrünün hiçbir safhasında ihmal edilemeyecek kadar önemli bir besin kaynağıdır. Yoğurdun faydalarını sıralamaya kalksak herkesin bildiğini tekrar etmek ve zaman kaybı olacağı için farklı bir detaya değineceğiz.

 

 

Yoğurt suyu ile cilt bakımı;

İnsanların en çok yüz bölgesindeki problemler canlarını sıkar. Bu problemler sivilceler, lekeler, kuruluk gibi. Yoğurt ve suyu harika bir antioksidan ve detoks özelliği sergilediğini biliyor muydunuz? Yoğurt ile cilt bakımı ve peelingler duyduğumuz konu idi fakat yoğurt kabının üstünde biriken yoğurt suyu cilde sürdüğünüzde ortaya çıkan etkiye şaşıracaksınız.

 

Yoğurt suyu cilde sürüldüğünde;

  • Sivilceler söner,
  • Lekeler zamanla kaybolur, yeni sivilcelerin oluşumu azalır veya oluşmaz,
  • Siyah noktalar kaybolur,
  • Cilt canlanır,
  • Cilt üzerinde oluşan yaralar hızla iyileşir.

 

 

Yoğurt yapılışı;

Marketlerden de temin edebileceğiniz yoğurtlar tam olarak doğal olmayabilir. Bu nedenle çoğu market yoğurtlarının üzerinde su birikintisi oluşmaz. Bu nedenle kendi sütünüzü satın alıp kaynatın. Kaynama 5 dakika kadar sürsün ve sütü soğumak üzere bekletin. Dirseğiniz ile kontrol edin dirseğinizi hafif yakacak kadar soğudu ise içerisine yarım çay bardağı yoğurt atın ve kabı kapatıp bir battaniye gibi bir bez ile sarın. Yaklaşık 5 saat sonra yoğurdunuz hazır olacaktır.

Yoğurt ile de cilt bakımı yapabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda yoğurt ile yapılabilecek doğal peeling yöntemleri ile ilgili detaylı anlatımlara yer verdik. Ayrıca yoğurdun antioksidan özelliği sayesinde de sivilce riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Doğal peeling tarifleri:

Doğal Yüz Temizleyici Peeling Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Peeling ve Maske Yapılışı

 

Yoğurt suyu ile cildinizdeki lekeleri azaltabilir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.