Yüz Buharı ve Cildime Faydaları

Çok eski zamanlardan beri kadınlar buharı bir güzellik malzemesi olarak kullanmakta böylece ciltleri her zaman genç, taze ve canlı kalmaktaydı. Sadece cilt üzerinde değil gribal enfeksiyonlardan solunum hastalıklarına kadar birçok alanda kullanılan su buharı, içine katılan bazı malzemelerle daha etkili hale de getirilebiliyor. Otellerde, spa merkezlerinde kullanılan bu yöntemi siz, evde kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Buharın şimdiye kadar yapılan araştırmalarda birçok faydası bulunmakla birlikte herhangi bir zararına da rastlanmamıştır. Yine doğal olarak terlemeyi de sağladığı için zayıflamak isteyen kişilerin de başvurduğu bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu nedenle uzmanlar saunada su buharı ile terlemeyi herkese (çeşitli hastalıkları olanlar dışında) tavsiye etmektedir. Buhar ile vücut sahip olduğu toksinlerden kurtulabilir.

 • Buharın yüz ile temas etmesinin ardından ciltteki gözenekler açılır ve böylece ter salgılarının da aktif olması ile birlikte bu gözeneklerin içindeki kirler ve çeşitli maddeler ciltten atılır. Ter oldukça önemli bir salgı olup, insanlar bu yolla vücutlarındaki atıkların %40’ından kurtulabilmektedir.
 • Su buharı özellikle yüze tatbik edildiğinde cilde birçok olumlu etkisi olmaktadır. Kırışıklıkların asıl nedeni gittikçe kuruyan, parşömen kâğıdı görünümü alan cilttir. Bu nedenle uzmanlar kırışıklıkların önüne geçilebilmesi için cildin daima nemli tutulması gerektiğini belirtirler. Buhar banyosu yapıldığında cilt doğal nem dengesini kazanmakta, aynı zamanda nemlenerek doğal bir şekilde yumuşayıp böylece kırışık görünümü de açılmaktadır.
 • Yine özellikle sivilce problemi yaşayan kişiler su buharını kullanırlarsa sivilceye neden olan kir ve atıklardan gözenekler temizlenerek daha sağlıklı, canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirler.
 • Güzellik uzmanlarının en çok kullandığı yöntemlerden birisi de sıcak ve soğuk su kompresidir. Cilde önce sıcak daha sonra da soğuk su verilerek bir şok gerçekleştirilip bu şok nedeniyle de cilt gerilip canlanmakta ve daha genç görünmektedir. Bu nedenle su buharını yüzünüze bir süre tuttuktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkarsanız, hem açılan gözeneklerdeki atıkları ve kirleri yıkamış hem de cildinizi gerginleştirip, daha sıkı durmasını sağlamış olursunuz. Zaten terleme yaşandıktan sonra kişilerin vakit kaybetmeden duşa girip yıkanması gerekir. Bu yolla terleme sonucu ortaya çıkan toksinlerin tekrar ciltte kuruması önlenmiş olur. Yüzünüze buhar tuttuktan sonra yıkamanız da cilde zarar veren tüm maddelerden kurtulmanız için önemlidir.
Yüz buhar banyosu ile ilgili yazı

Yüz buhar banyosu ile ilgili yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Gülçin dedi ki:

  Merhabalar, aklıma takılan yüze buhar banyosu yaptıktan sonra duş almalı mıyım? Buhar istemeden de olsa saçlara saç diplerine geliyor çünkü. Bu durumun yağlı saçlarıma bir etkisi olur mu? Buhar aynı zamanda saçlarımın kabarmasına da neden oluyor. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Gülçin Hanım,
   Buhar banyosundan sonra duş alarak gözeneklerinizden çıkan yağ ve kirin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 2. Ayşe dedi ki:

  Buhar banyosundan önce mi sonra mı duş almak gerekir

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Buhar banyosundan sonra duş alarak gözeneklerinizden dışarı çıkan yağ ve kirlerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.