Yüzünüzün Sağlığınız Hakkında Söyledikleri

Gözleriniz nasıl ruhunuza açılan bir pencereyse, yüzünüzde sağlığınız hakkında birçok şey söyler. Yüzünüzden duygularınız kolayca belli olduğu gibi, yüzünüzün çeşitli yerlerinden sağlığınız hakkında oldukça fazla şey anlaşılabilir.

Yüzünüzün çeşitli parçaları, vücudunuzdaki çeşitli organlar ve onların sağlık durumuyla yakından bağlantılıdır. Bu yüzden düzenli checkuplarınıza gittiğinizde doktorlar gözlerinizi, dilinizi ve yüzünüzün çeşitli yerlerini incelerler.

Yüzde yeni oluşan bir leke, yüz rengindeki değişiklik, yeni oluşan kırışıklıklar, et beni gibi değişiklikler sağlığınızdaki değişiklikle ilgili olabilir. Dolayısı ile yüzünüzdeki değişimlere çok dikkat edip, eğer bir değişim olursa bunu hemen doktorunuza bildirin.

Aşağıda yüzünüzün, sağlığınız hakkına söyleyebileceği 10 belirtiyi açıklayacağız.

 

 

1. Cilt ve Gözdeki Sararma

Eğer yüzünüzün herhangi bir yerinde veya özellikle gözlerinizin beyazında sararma belirtileri olduğunu fark ettiyseniz, bu sarılık hastalığına yakalandığınızın işareti olabilir.

Sarılık, normalde karaciğerin eski kırmızı kan hücreleriyle birlikte attığı bilirubin (safra boyası) ’in vücuttan atılamayıp kanda ve vücut dokularında birikmesi ile oluşan bir hastalıktır. Bilirubin, karaciğerdeki kırmızı kan hücrelerinin yıkımıyla oluşan sarı renkli oluşumdur.

Bu hepatit ve siroz gibi bir karaciğer hastalığının göstergesi de olabilir. Cildin sararması, pankreas ve safra kesesinde oluşan problemleri de işaret edebilir.

Sarılık hastalığının, cildin ve göz beyazlarının sararmasının yanı sıra yorgunluk, baş ağrısı, vücut sıcaklığının yükselmesi, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, kilo kaybı, karın ağrısı, cilt kaşıntısı ve solgun renkli idrar ve dışkı gibi etkileri de görülebilir.

Dolayısı ile eğer ciltte veya göz beyazlarında sararma fark ederseniz, detaylı incele yapılması için doktorunuzla görüşün.

 

 

2. Kelebek Şekilli Kızarıklık

Yüzünüzdeki her türlü kızarma vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. Eğer yanaklarınızdaki kızarıklık kaşınıyorsa ve kelebek şekilli güneş yanığına benziyorsa lupus (deri veremi) hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Lupus, cildi, eklemleri, ciğerleri, kalbi ve böbrekleri etkileyen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Bu kelebek şekilli kızarıklıkla birlikte, lupusun diğer belirtileri, yorgunluk, eklem ağrısı, terleme, kas ağrısı, ateş yükselmesi, lenf bezlerinin büyümesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ödem oluşumu ve sık sık görülen baş ağrıları olarak söylenebilir.

Eğer yüzünüzde yukarıda bahsedilen belirtilerin yanı sıra bu kelebek şekilli kızarıklığa sahipseniz, bir doktora başvurmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Bazı insanlarda zamanla oluşturabileceği kalp ve damar hastalıkları ve böbrek problemleri gibi yaşamı tehdit eden sorunlarla karşılaşılabileceğinden bu hastalığın tedavisi oldukça önemlidir.

 

 

3. Yüz Bölgesinde Aşırı Tüylenme

Çene hattı, çene ve üst dudakta çıkan istenmeyen tüyler her kadın için oldukça utanç vericidir (çene tüylerine doğal çözümler). Bu güzellik problemi aşırı kıllanma olarak bilinmektedir.

Yüzdeki kıllanma sorunu, erkek hormonunun yükseldiği durumlarda, bir hormon düzensizliği olan polikistik ovar sendromu hastalığı belirtisi olabilir. Bu problem kadınlarda menopoz sonucunda vücutta aniden oluşan hormon değişikliğinden dolayı daha yaygın görülmektedir.

Amerikan Aile Doktoru dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre polikistik ovar sendromu, dört kişiden üçünde göründüğünden dolayı aşırı tüylenme bu hastalığın en yaygın nedeni olarak gösterilmiştir. Bu çalışmaya göre tüyleri aldırma ve farmakolojik önlemler aşırı kıllanmaya karşı kullanılan en etkili tedavi yöntemleridir. Tıraş olmakta oldukça etkilidir fakat sürekli tekrarlanması gerekir.

Polikistik ovar sendromunun yanı sıra, aşırı tüylenme bazı ilaçların kullanımı ve böbrek üstü bezi hastalığı sonucunda da oluşabilir. Nadiren de olsa böbrek üstü kanseri sonucunda da görülebilir.

 

 

4. Soluk Cilt

Her zaman sağlıklı görünen cildiniz aniden solgun, rengi kaçmış, cansız bir görünüm alırsa, demir değerlerinizi kontrol ettirin.

Demir eksikliği anemisi, solgun bir cilde sebebiyet veren ve dünyada milyonlarca insanda görünen hastalıktır.

Düşük demir seviyesi nedeniyle, kana kırmızı rengini veren ve cildinize sağlıklı bir görünüm veren hemoglobini vücut yeteri kadar üretemez.

Aşırı demir eksikliği durumlarında, cilt normal rengini kaybederek çok solgun görünmenize neden olur. Göz kapağınızın içi, dudaklarınınız içi ve hatta diş etleriniz bile normalden daha az kırmızı görünür.

Solgun cildin yanı sıra, halsizlik demir eksikliğinin en temel sebebidir. Diğer semptomlar arasında nefes darlığı, baş ağrısı, el ve ayaklarda soğukluk, tırnakların kolay kırılması gibi sebeplerde gösterilebilir.

Eğer demir eksikliğiniz var ise kırmızı pancar, et, nar, fasulye, yeşil mercimek gibi demir içeriği yüksek demir içerikli besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzun demir alımını kolaylaştırmak için C vitamini içeren yiyeceklerde tüketmelisiniz.

 

 

5. Cilt Kuruluğu ve Dudak Çatlaması

Herkesin zaman zaman cildi kuruyabilir. Bu soğuk hava ve fazlaca sıcak duş almak gibi küçük nedenlerden kaynaklanabilir. Fakat bazen cilt kuruluğu ve dudak çatlaması, su kaybının da başlıca nedenleri olabilir.

Cildimiz, cilde esneklik, şişkinlik ve dayanıklılık veren %30 oranında su barındırır. Bu yüzden vücudumuzun su kaybetmesi cilt kuruluğuna neden olur. Ayrıca çok su kaybı, kuru ve çatlak dudaklara neden olabilir.

Bunlara ek olarak, vücuttaki düşük miktardaki su seviyesi nedeniyle, yeterli miktarda terleme yapılamayacağından, ciltteki kir ve yağ atılamaz. Bunun sonucunda ise akne, egzama ve sedef hastalığına yakalanma riskini arttırabilir.

Bolca su içerek cildinizi sağlıklı bir görünüme kavuşturun. Ayrıca cildinize ve dudaklarınıza, ince bir tabaka halinde zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını nazikçe masaj uygulayarak sürün.

Bazen cilt kuruluğu su eksikliği sonucu oluşabileceği gibi, başka nedenlerle de oluşabilir. Bu nedenler arasında şeker hastalığı veya tiroit yetmezliği yer alır. Bunların yanı sıra B vitamini yetmezliğinden dolayı da cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz.

 

 

6. Normal Olmayan Cilt Renkleri

Polikistik ovar sendromu olan kadınlarda, boyun kıvrımlarında, alınlarında, koltuk altlarında, göğüslerinde ve göbeklerinde kahverengi veya siyah renkli yoğun lekeler görülebilir. Ciltteki bu tip renk değişimi cilt sertleşmesi olarak bilinir. Polikistik ovar sendromu yaşayan kadınlarda yüksek insülin seviyesi ve insülin direncinin düştüğü durumlarda vücutlarında yıpranmış koyu renkli lekeler oluşabilir.

Orta Doğu Doğurganlık Toplum dergisinde yayınlanan ve 2004 yılında 18 ila 32 yaş arasında 33 kadın üzerinde yapılan bir çalışmaya göre %68.75 oranında cilt sertleşmesi problemi yaşadıkları tespit edildi.

Klinik ve Teşhis Araştırmaları dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada aile geçmişinde şeker hastalığı ve obezite sorunu yaşayan polikistik ovar sendromu hastalarında cilt sertleşmesi sorununun görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirlenmiş ve bununla birlikte hiperinsülinemi ve insülin direnci sorununun oluşabileceği belirtilmiştir.

 

 

7. Erken Çıkan Derin Kırışıklıklar

Kırışıklıklar yaş ilerledikçe oluşan kaçınılmaz bir problemdir. Ancak ağızda ve alın bölgesinde erken yaşta oluşan kırışıklıklar güzelliği ve gençliğin büyüsünü alıp götürür.

Erken oluşan kırışıklıklar, aşırı sigara dumanına maruz kalma sonucu oluşabilir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin derinin üst tabakası içerisindeki kan damarlarını daraltır ve kan akışının yavaşlamasına neden olur. Bu, sağlıklı ve güzel bir cilt için gerekli olan oksijen ve besinden mahrum bırakabilir.

Ayrıca sigara dumanında, cilde gücünü ve esnekliğini veren kollajen ve elastine zarar verebilecek 4000’den fazla kimyasal vardır.

Uluslararası Dermatoloji dergisinde 2002 yılında yayınlanan makalede araştırmacılar tarafından sigara içmeyen 123, sigara kullanan 160 ve geçmişte (20 ile 69 yaşları arasında) sigara içmiş 67 kişi üzerinde 1 aylık bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda çekilen detaylı resimler karşılaştırıldığında, şuan sigara içenlerin yüzlerinde oluşan kırışıkların, geçmişte sigara içmiş ve sigara içmeyenlere oranla daha fazla olduğu net bir şekilde gözlenmiştir. Genç yaşta çok fazla sigara

kullanmış olan insanlarda bile şuanda sigara içenlere oranla daha az kırışıklık oluşumu olduğu ispatlanmıştır.

Sigara kullanımını bırakarak kırışıklık oluşumunu azaltabilirsiniz ve zaman ile daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

 

 

8. Dudak Kenarlarındaki Çatlaklar

Medikal olarak keilitis (dudak iltihabı) olarak bilinen dudak kenarlarında görülen çatlaklar, genellikle B2 vitamini veya riboflavin eksikliği sonucunda oluşur.

Vücutta B2 vitamini eksikliği, ağızda, ciltte, gözlerde ve sindirim borusundaki zarlarda iltihaplanmaya yol açabilir. Dudak kenarındaki çatlaklarla birlikte mukoza zarının şişmesi, göz kapaklarının iltihaplanması, dudak ya da ağızda yara oluşumu ve cilt kızarıklığı gibi belirtilere de sebebiyet verebilir.

Dudak kenarı çatlakları tedavi etmek için, yüksek B vitamini içeren bir diyet programı uygulanmalıdır. Somon ve ton balığı, tavuk, yumurta, istiridye, midye, güneşte kurutulmuş domates, pazı yaprağı, yerfıstığı, fasulye ve kuru baklagilleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Alternatif olarak doktorunuza danıştıktan sonra B vitamini takviyesi almayı deneyebilirsiniz.

B vitamini eksikliğinin yanı sıra, bu çatlaklar demir ve çinko eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir.

 

 

9. Göz Kenarlarındaki Sarı Lekeler

Göz kenarındaki ciltte görülen sarı lekeler bir diğer adıyla ksantelezma (göz kapağında yağ birikmesi) problemi kalp hastalığının bir işareti olabilir.

Ksantelezmalar büyük çoğunlukla gözün iç köşelerinde oluşum gösterirler. Bu küçük cilt lekeleri küçük ve yumuşaktırlar ve görüşü etkilemezler. Buna karşın, bu problem sıklıkla damar sertleşmesi, kanda aşırı oranda yağ birikmesi ve koroner atardamar hastalığıyla birleşerek tehlikeli duruma gelebilir.

Uluslararası BioMed Araştırma dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada önemli oranda ksantelezma hastalığının, sigara kullanma obezite, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklarla birleşerek koroner atardamar hastalığına yakalanma olasılığını önemli oranda arttırdığı ortaya konulmuştur.

 

 

10. Göz Şişkinliği

Göz şişkinliği problemi genelde geceleri çok geç yatmanın ya da yeterince uyumamanın neden olduğu bir sorundur. Hatta çok fazla ağlama sonucunda bile oluşabilir.

Fakat göz etrafındaki şişkinlik uykunun düzenli olması durumunda bile gerçekleşiyorsa tıbbi bir probleminizin olduğunun bir göstergesi olabilir.

Örneğin şişkinliğin sebebi tiroid göz hastalığının göz etrafındaki dokunun ve kasların şişmesine sebep olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Tiroid göz hastalığı doğuştan gelen bağışıklık sistemi sorunudur ve gözün arkasına bağışıklık sisteminin müdahale etmesi sonucu gözün iltihaplanmasıyla oluşur. Göz etrafının şişmesinin

haricinde, gözlerin dış görünüşünde bir değişim, gözlerde kumlanma hissi, gözün ıslanması, bulanık görme ve hatta aşağı yukarı ve sağa-sola bakarken gözün içinde veya arka tarafında acı gibi başka etkilerde hissedilebilir.

Zaman zaman göz çevresindeki şişkinlik, graves hastalığı olarak da bilinen bir tiroid hastalığını da idsşaret edebilir. Bu da vücutta genel bir şişmeye neden olabilecek bir çeşit böbrek hastalığının habercisi olabilir.

Yüzünüzdeki lekeler, kızarıklıklar, renk değişiklikleri sağlığınız ile ilgili bilgi veriyor.

Yüzünüzdeki lekeler, kızarıklıklar, renk değişiklikleri sağlığınız ile ilgili bilgi veriyor.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.