Zarif Ellerin Doğal Bakımı

Ellerimiz bizim en önemli uzvumuz, vücudumuzun dış dünyaya açılan penceresidir. Beş duyudan biri olan dokunma duyumuzun yüz de doksanını ellerimiz vasıtasıyla kullanmaktayız. Bir cisim yumuşak mı sert mi, sıcak mı soğuk mu ellerimizle algılarız. Hele bir bebeğe dokunduğunuzda onun ipeksi yumuşaklığını, sıcaklığını hep ellerimizle algılarız.

Ev süpürmek ve silmek, bulaşık yıkamak, cam silmek ve yaşadığınız yerin zorluklarına göre birçok iş, ani sıcak ve soğuğa maruz kalama ellerinizi kurutmakta, çatlatmakta ve sertleştirmekte. Mademki eller bu derece önemli onlara bakım da yapılmalı. Bu kadar işin arasında elleriniz neden daha yumuşak ve kusursuz görünmesin? Evinizde bulunan malzemelerle ellerinizin bakımını yapmanız mümkün. Öncelikle ellerinizden ölü deriyi uzaklaştırmakla işe başlayın, ardından çeşitli doğal malzemelerden  hazırlayacağınız  nemlendiricilerle ellerinize bakımını yapabilirsiniz.

Ölü deridenkurtulmak için kürler

Birinci kür için malzemeler:

1-zeytin yağı

2-şeker

Uygulanışı:

Bu kürü gece yatmadan önce uygulamalısınız. Zeytin yağı ve şekeri karıştırın, ellerinizi bu karışımla  en az beş dakika ovun ardından sabunla yıkayın. Yıkadıktan sonra tarifini birazdan vereceğimiz doğal nemlendiricilerle elinizi nemlendirebilirsiniz.

İkinci kür için malzemeler:

1-

2- sıcak su

Uygulanışı:

Elinizi içine sokabileceğiniz büyüklükte bir kap alın. Bu kabın içine çok kaynar olmak kaydıyla bir iki litre  yani ellerinizi batırdığınızda örtecek kadar suyu koyun, içerisine bir çay bardağı kadar kaya tuzunu boşaltın ve eritin. Bu arada kaynar su ellerinizi batıracağınız sıcaklığa düşecektir zaten. Ellerinizi çok az yakacak kadar kaynar olan tuzlu suya ellerinizi batırın. Yarım saat kadar bekleyin. Bu su hem ellerinizdeki ölü deriden kurtulmanıza yardımcı olacak hem de varsa mantarlarınızı tedavi edecektir. Ellerinizi sudan çıkardıktan sonra sıcağa yakın ılık su ile durulayın ve zeytinyağı, badem yağı, ya da elinizde bulunan iyi bir nemlendirici kremle ile nemlendirin bu işlemi yatmadan önce uygularsanız sabaha kadar elleriniz rahat edecektir.

Ellerinizi nemlendirici kür için malzemeler:

1- bir yemek kaşığı limon suyu

2-bir yemek kaşığı gliserin

3-bir yemek kaşığı badem yağı

4-daha hoş koksun diye isteğe bağlı olarak bir yemek kaşığı da gül yağı ekleyebilirsiniz.

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri cam bir kavanozda karıştırın ve ellerinize sürün. Dolapta saklayıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

El bakımı ve doğallık konulu yazı

El bakımı ve doğallık konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.