Zayıflatan Yiyecekler

Vücudumuzun boy ve kilo oranının optimum oluşu günlük yaşam kalitesini artırıcı olabildiği gibi genel olarak da çok sağlıklı ve dinç olmamızı netice verecektir. Fazla kilolar ise vücut sistemlerimizi birere birer vurmakta ve güzellikten tutunda kalp sağlığımıza, sindirimden tutun cilt bakımına kadar birçok yerde engel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kilo verme denince ilk olarak duyulan kelime olan kalori nedir?

KALORİ; bilimsel olarak 1 gram suyun ısısını 1 derece artıran enerjidir. Fakat gıda ve beslenme uzmanları 1 kaloriyi yukarıdaki kalorinin 1000 katı olarak almaktadırlar. Yani gıda uzmanlarının 1 kal dedikleri şey aslında 1000 kaloridir.

Kilo ile ne alakası var bu kalorinin?

Kalori enerjidir dedik ve insan gün içerisinde yaptığı fiziksel ve zihinsel aktivitelere enerjiye ihtiyaç var bu enerji kişiden kişiye değişir. İhtiyaç duyulan bu enerjiyi sağlayacak gıdalardan fazlası ise bir kısmı atılır bir kısmı da vücutta depolanır. Depolanan bu kısım ise kilo olarak karşımıza çıkar.

Yiyip içtiğimiz her şey aynı miktarda kaloriye sahip değildir. Gıdaların çeşitliliği vücut içerisinde maruz kalacakları sindirim ve metabolik işlemlerinde farklı olmasını doğuracaktır ve bu farklılık harcayacağımız kalorilere, hormonlara ve iştihaya etkileri bulunur. Bazı yiyecekler kolaylıkla kilo aldırabilirken, bazıları da kilo verilmesine yardımcı olur.

Tam yumurta: Eğer kilo verilmesi gerekiyorsa yumurta, yiyilebilecek en iyi gıdalardan biri olarak sayılabilir. Protein oranı yüksektir. Az bir kaloriyle duygun hissedilmesini sağlar. Zengin besin kaynağı olan yumurta, diyet yapıldığı sırada az bir kaloriyle ihtiyaç duyulan besinlerin önemli bir kısmını sağlar.

Yeşil sebze ve bitkiler: Bu sebzelere örnek olarak kara ıspanak, karalâhana ve diğer lahana çeşitleri gösterilebilir. Bu bitkilerin karbonhidrat ve kalori oranları düşük olmasına rağmen önemli oranda diyet lifi içerirler. Bu bitkileri tüketmek, kalori alımını arttırmadan tokluk hissi sağlamanın iyi bir yoludur.

Somon: balık yağı açısından önemli bir kaynaktır. Bu nedenle doyurucu bir özelliğe sahiptirler ve az bir kaloriyle saatlerce tok hissedilmesini sağlarlar. Vücudun ihtiyaç duyacağı önemli protein ve vitaminler açısından zengin olan somon diyet esnasında etkili bir beslenme ürünüdür.
Yağsız et ve tavukgöğsü: Et, çok yüksek oranda protein içerdiğinden, kilo vermek isteyenlerin dostudur.

Haşlanmış patates: En doyurucu gıdalardan biridir. Çok farklı çeşitte besin içerir. Özellikle de kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynayan patates, potasyum açısından çok zengindir.

Ton balığı: Bir başka düşük kalorili ve yüksek proteinli gıda da ton balığıdır. Yağsız olduğu için kalori miktarı düşüktür.

Fasulye ve baklagiller: fasulye ve baklagiller de kilo vermeye yardımcı yiyecekler arasında gösterilebilir. Bunlara içerdikleri protein ve diyet lifi açısından zengin oldukları için bu iki besin türü doygunluk sağlamaktadır.

Zayıflatan gıdalar ve kalori ile ilgili bilgilendirme yazısı

Zayıflatan gıdalar ve kalori ile ilgili bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Elif dedi ki:

  Merhabalar. Ben seyi cok merak ediyorum bu muz kabugu ile zayiflama hakkinda soru sormak istiyorum.benim sorum su; muz kabugunu haslayip ta yiyebilirsiniz falan yazmislar o hasladigmiz kabugu degilde hasladigmiz muz kabugu suyunu icsek bi faydasi olur mu? Yani illa kabugumu yenmeli? Simdiden tesekkür ederim cevabiniz icin.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,
   Muz kabuğunun içerisinde bol miktarda zayıflamayı kolaylaştıracak lif bulunmaktadır. Ayrıca potasyum açısından da zengindir. Triptofan içerdiğinden dolayı kandaki serotonin seviyesini yükseltir bu daha ruh halinizi dengeler. Lakin bu meyveler yetiştirilirken uygulanan tarım ilaçlarından dolayı kabuğun yenmesi tehlikeli olabilmektedir. Kaynatılmış muz kabuğunun suyunu içerseniz zayıflamanıza yardımcı olmayacaktır ancak depresif ruh halinizin düzelmesine iyi gelebilir. Riske girmemek en uygun davranış olur.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.