Ağız ve Diş Bakımı İçin Doğal Öneriler

Kişisel bakım parametreleri arasında bir derecelendirme yapmak gerekse idi ağız bakımı cilt bakımından daha ilk sıralara gelirdi. Ağız bakımı diğer bakımlardan ziyade daha sık aralıklar ile ciddiyet gerektirdiği ve genel bakımı etkilediği için daha dikkatle üzerinde durulması gereken bir konudur. Ağız bakımının neden daha önemli olduğu sorusuna bir açıklama getirmek gerekirse; bakımın ihmal edilmesi ile eksilen dişler ve çekilen damak öncelikli olarak ciltte sarkma meydana getirecek ve beraberinde kırışıklıkları çoğaltacaktır. Ayrıca özensiz bir bakım ağız kokusu ve diş eti çekilmeleri ve çeşitli ağız yaraları ile beraberinde gelen enfeksiyonları netice verir.

Ağız bakımı sadece ağız içi olarak düşünülmemelidir. Ağız bakımında ne kadar dikkatli olursanız olun eğer gastrit ya da mide fıtığınız var ise kronikleşen boğaz enfeksiyonları, diş çürümeleri ve ağız kokusu kaçınılmaz olmaktadır. Yani ağız bakımı dudaklardan başlayıp mide sağlığınıza kadar uzanan bir konudur. Bunun için midenize ve gastrite iyi gelen gıdalar veya tedavi metotları kullanmanız gerekebilir ve ağız bakımı konusunda değerlendirilebilir.

Ağız bakımı için kullanmanız gereken kaliteli diş macunu, orta sertlikte diş fırçası ve diş ipidir. Bununla birlikte gargaralarda vardır. Bunlara ek olarak kullanabileceğiniz doğal bakım ürünleri de aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Yeşil çay ağız temizliği için bire birdir. Yeşil çay ile yapılacak gargara ağız içi enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Demini almış siyah çay içerisine tuz atıp dişleri ovaladığınızda ve ağzınızda gargara yaptığınızda ağız içerisinde ve dişlere tutunmuş yağ tabakalarını temizleyecektir.

Doğal diş macunu olarak da kullanabileceğiniz karbonat ile dişlerinizi fırçaladığınızda ise diş üzerine yapışmış tartar ve diğer maddeler temizlenebilecektir.

İki ya da üç günde bir defa dişile mutlaka çalkalamalısınız. Bu uygulama dişlerdeki ve ağızdaki mantar veya mikropları temizlerken diş eti ve enfeksiyonlara engel olacaktır.

Misvak ağız içerisinde oluşan bakterileri emer ve dip kısmında depolar. Ayrıca ağız içerisinde çıkmış olan uçuk benzeri yaraların iyileşme sürecinde çok etkilidir ve süreci hızlandırır. Diş aralarında kalan besin artıklarını ve tartar benzeri dişe zarar verebilecek maddeleri temizler. Ağızda misvaktan çıkan misvak özü ise mide sindirimini kolaylaştırır.

ağız ve diş bakımı konusunda doğal öneriler
ağız ve diş bakımı konusunda doğal öneriler
error: Kopyalamak mümkün değil !