Ağlama Sonrası Göz Kızarıklığını Gizleme Yolları

Gözlerimiz oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için herhangi bir şey onlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilmekte. Ağlama sırasında gözlerden akan yaşlar ve gözlerin silinmesi ve ovuşturulması göz kızarıklığına yol açabilmektedir. Bu göz kızarıklığının nedeni göz içindeki kılcal damarların belirginleşmesinden kaynaklanır. Göz kızarıklığı aslında göz kanlanması olarak bilinmekte ve ileriki boyutlarında tıbbi tedavi de gerekmektedir. Ağlamanın şiddetine göre göz kızarıklığı artabilir. Bu sebeple ağladığının belli olmamasını isteyen veya acil bir iş için dışarıya gitmesi gereken kişiler bu kızarıklıktan basit yöntemlerle kurtulabilirler.

Gözleriniz eğer kanlanmışsa o anda lens takıyorsanız kızarıklığın şiddetinin artmaması için onu hemen çıkarın.

Kızarıklığa Karşı Yöntemler

Soğuk kompres sadece göz kızarıklığına değil, şişmelere ve deri kabarmalarına da iyi gelmektedir. Gözleriniz ağlamanın ardından kızardıysa hemen vakit geçirmeden soğuk buz torbalarını göz kapaklarınızın üzerine koyun ve 5 dakika ara ile uygulayın. Soğuğun en önemli özelliği damarları daraltması böylece kanlanmayı önlemesidir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta buzu direkt olarak cildinizle temas ettirmemeniz. Yoksa cilt yanıklarına sebebiyet verebilirsiniz. En iyi yöntem buz kalıplarının ince bir havlu içine konularak uygulanmasıdır.

Eğer buz tedavisini uygulayacak zamanınız yoksa direkt olarak yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Soğuk su da buzla aynı etkiyi gösterecek ve kanlanmış gözlerin görünümünü iyileştirecektir.

Salatalıkları dilimleyerek her bir dilimi gözlerinizin üzerine kapatın ve sırt üstü yatın. Bu şekilde 15 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Bu süre dolunca gözlerinizi soğuk su ile yıkayın. Yalnız yıkarken ellerinizle gözlerinizi ovuşturmamanız ve fazla bastırmamanız gerekir.

Kaynamış suyun içine çay poşetlerini koyun ve 10 saniye kadar bekleyin. Daha sonra poşetleri alın ve göz kapaklarınızın üzerine koyun 10 dakika kadar bekletin. Çay poşetlerinin çok sıcak olmaması gerekir. Bu yüzden soğuyana kadar kullanmamalısınız.

Eğer gözleriniz çok kanlanmışsa bir pamuğu soğuk süte daldırın ve bununla göz kapaklarına ve çevresine masaj yapın. Soğuk süt damarları daraltarak gözlerin tekrar eski durumuna gelmesine yardımcı olur.

Eğer vaktiniz varsa aslında göz kızarıklığına en iyi gelen yöntemlerden birisi uykudur. Karanlık bir odaya çekilin ve bir saat kadar uyuyun. Uyku esnasında cilt dinlenir ve gözler rahatlar.

Salatalık dilimleri, çay poşeti ve soğuk kompres (buz) ile göz kızarıklıklarınızı giderin.
Salatalık dilimleri, çay poşeti ve soğuk kompres (buz) ile göz kızarıklıklarınızı giderin.
error: Kopyalamak mümkün değil !