Ağrılı Sivilceleriniz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Açık gözeneklerde biriken yağ ve kirlerin oluşturduğu sivilce herkesin korkulu rüyası olmakla birlikte daha ağır sivilce vakalarında cilt bozulmakta ve eski görünümünü kaybetmektedir. Sivilcenin dışarıya açılan ve yağın çıkmasını sağlayan ağız kısmının bulunmadığı durumlarda sivilce derinin daha alt bölümlerinde çıkar ve orada iltihaplanarak ağrıya sebep olur. Ağrılı ve iltihaplı sivilceler hem daha uzun sürede iyileşmekte hem de geride iz bırakmaktadır. Bu durumun sebebi daha aktif olan yağ bezeleridir. Yağın aktif bir şekilde salgılanması sonucunda gözenekler birbirine yapışır ve sivilce deri altında kalır. Tıpta bu tarz sivilcelere kör sivilce ismi de verilmektedir.

Kör sivilcelere en çok burun ve kulak çevresinde rastlanmaktadır. Bu tarz sivilceler diğerlerine göre daha kabarıktır, kırmızıdır ve dokunulduğunda çok fazla acı verir. İltihabın içeride kalması ağrıya sebep olur. Eğer iltihaplanma içeride patlar ve dağılırsa enfeksiyona da sebep olabilmektedir. Peki, bu sivilcelerden kurtulmak mümkün mü? Doğal yöntemler sivilce oluşumunu engellediği gibi tekrar çıkmasının da önüne geçebilir; fakat burada önemli olan sivilceye sebep olan beslenme ve yaşamsal alışkanlıkların değiştirilmesidir. Hijyene dikkat etmek, günlük su tüketimini artırmak, her gün yürüyüş ve egzersiz yapmak bu konuda size yardımcı olabilir.

 

 

Bunların yanında sivilce sorunu için size bazı bitkisel çözümler:

  • Sivilceye neden olan bakterileri yok etmesi nedeniyle çay ağacı yağı oldukça sık kullanılır. Yine bu yağ ağrıları dindirip şişkinlikleri de azaltmaktadır.
  • İltihaplı sivilceler çok ağrılı olduğundan bu acıyı dindirmek için sıcak kompresten yararlanabilirsiniz. Sıcak su ile ıslatılmış temiz bir mendili sivilceli bölgenin etrafına kompres yapın. Bu sıcaklık aynı zamanda iltihabın da daha hızlı bir şekilde kurumasını ağlayacaktır. Yine bu yöntem iltihabın dışarı çıkmasını da kolaylaştırmaktadır.
  • Bu tarz sivilceler için etkili diğer bir yöntem ise diş macunu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise diş macununun türüdür. Kesinlikle saf diş macunu kullanılmalı, beyazlatma etkili olan ya da renkli macunlar kullanılmamalıdır. Diş macunu direkt olarak sivilcenin üzerine sürülür. Kuruması beklenir ve daha sonra cilt ılık bir su ile temizlenir.
  • Bunların yanında limon suyu da içerdiği asit ile sivilcelerin kuruyup iltihabını atmasına yardımcı olmaktadır. Limon suyu direkt olarak sivilcenin üzerine uygulanabilir.
Sivilce ağrısı için alınabilecek tedbirler konulu yazı
Sivilce ağrısı için alınabilecek tedbirler konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !