Akne Kistlerinden Kurtulmak

Cilt problemleri arasında en çok aknelere rastlanmaktadır. Erkek veya kadın herkeste ve her yaşta görülebilecek bu sorun çoğu zaman ergenlik döneminde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar aknelerin en çok görülme yaşının 18 olduğunu gösterir. Akneler çıkış şekillerine ve oluşumlarına göre farklı şekillerde tabir edilebilmektedir. Deri yüzeyinde ortaya çıkan ve çabuk iyileşene sivilcelerden başka yerleşimi daha derin olan, iltihaplı ve şişkinlik meydana getiren sivilceler ise kist olarak ifade edilmektedir.

İlk başta enfeksiyon şeklinde başlayan akneler daha sonra içleri cerahatle dolarak kızarık şişlikler haline gelir. Eğer içindeki bu cerahat dışarıya aktarılmazsa gittikçe sertleşerek nodül haline gelir. Bu da akne kistlerinin oluşmasını ve yayılmasını hızlandırır. Eğer bu kistler tedavi edilmezse ciltte kalıcı izler de bırakabilmektedir. Bu sebeple apseye yani kiste dönüşmüş olan aknelerin hemen tedavi edilmesi gerekir. Sivilceler genellikle aşırı yağ salgılanması sonucu ortaya çıktığı için önce bu durumun kontrol altına alınması gerekir. Ergenlik döneminde daha çok görülen bu sorun 20’li yaşlara gelindiğinde azalsa da bazı kadınlarda 40 yaşına kadar da sürebilmektedir.

Nispeten kistlere oranla daha hafif olan sivilcelerde eczanelerde satılan bazı kremler etkili olabilmekteyken, daha karmaşık ve iltihaplanmış, apse haline gelmiş akneler için kesinlikle uzman bir doktora başvurmalısınız. Akne kistlerinde sivilce içinde iltihap toplandığından ve şişip, ağrıya da sebebiyet verdiğinden sürülen kremlerin yanı sıra ağız yoluyla antibiyotik tedavisine de başlanabilir. Böylece akne kistinin ortaya çıkardığı ağrı hafiflemekte aynı zamanda iltihabı oluşturan bakteriler de öldürülmektedir. Eğer akneler çok komplike ve iltihaplı, kistleşmiş durumda ise “isotretinoin” tedavisi ön görülebilir. Bu tedavi esnasında karaciğer enzimleri sürekli takip edilmeli ve anormal bir durum gözlendiğinde ilaç hemen bırakılmalıdır. 6 ya da 8 aylık bir tedavi süreci boyunca ciltte kurumalar, dudakta çatlamalar gözlemlenir. Yine saç dökülmesi, kilo kaybı, iştahsızlık gibi yan etkiler de kimi zaman bazı hastalarda gözlemlenebilmektedir.

İleri seviyedeki aknelerin tedavisi uzun ve zorlu bir sürece dayanır. Bu sebeple sabırlı olmalı, alınan ilaçlara ve kullanılan kremlere artı olarak varsa sivilceye sebep olan hastalık da bulunularak tedavi edilmelidir.

Akne, kist, apse ve iltihaplı sivilcelerin tedavisi.

Akne, kist, apse ve iltihaplı sivilcelerin tedavisi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !