Akneli Cilt Nasıl Temizlenir?

Cilt güzelliği için her gün düzenli olarak cilt temizliği yapmak gereklidir. Temizlenmeyen cilt en kısa zamanda siyah nokta oluşturmaya ve sivilcelenmeye başlar. Ciltteki gözeneklerin temizlenmesi akne oluşumunu önlediği gibi yaşlanma etkilerini de azaltmaktadır. Peki ama akneli ciltler nasıl temizlenmelidir? Akneli cilde peeling yapmak doğru mudur? Akneli ciltler nasıl tonikler kullanmalı ve tonik nasıl uygulanmalıdır?

Özellikle ergenlik çağında ve sonrasında sivilceler cildimize hücum eder. Temizlik bu aşamada çok önemlidir. İşte akneli cilde sahip kişilerin cilt temizliğinde dikkat etmesi gereken hususlar:

1 – Akneler hiçbir şekilde patlatılmamalı ve sıkılmamalıdır. Bunun sebebi cilt hücrelerinin bu işlemden etkilenerek yavaşlaması ve leke oluşumunun hızlanmasıdır. Bunun yanı sıra akne sıkıldığı takdirde çıkan sıvı cildin herhangi bir bölgesine bulaştığında o bölgelerde de en kısa zamanda sivilce çıkmasıdır.

 

2 – Uzmanlar akneli cilt üzerinde iri tanecikli peeling uygulamalarını yanlış bulmakta ve bunun yerine taneciksiz temizleyicileri ve maskeleri önermektedir. Bu aşamada Sivilce Kurutucu Doğal Maske tarifimizden faylanabilirsiniz. Böylelikle herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan cildinizi doğal yollarla temizlemiş olursunuz.

 

3 – Temizlenen cilt tekstil havlu ile değil kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Bu sayede havluda oluşabilecek bakterilerin temiz cilde geçişi önlenmiş olacaktır.

 

4 – Temizlenen cilde tonik uygulamak şarttır. Bunun sebebi ise temizlenen ciltteki gözeneklerin yeni kirlere açık bulunmasıdır. Temizlenen cilt cilde uygun bir tonik ile toniklenmeli ve tonik işlemi bas çek hareketlerle yavaş yavaş yapılmalıdır. Yüzü aşağı yukarı veya sağa sola doğru çekip bırakan hareketler ciltte yaşlanma etkilerini hızlandırmaktadır.

 

5 – Cildinize uygulayacağınız tonik eğer kozmetik bir ürünse içeriğine dikkat etmekte fayda var. İçerisinde alkol ve parfüm bulunan toniklerin hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Aksine alkol ciltteki sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Kozmetik toniklerden kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine doğal toniklerden yapabilir ve cildinizde kullanabilirsiniz. Örneğin ; Nar Kabuğundan Ev Yapımı Tonik veya Tonik Alternatifi: Evde Doğal Gül Suyu Yapın.

 

Temizlenmiş ve dupduru cilde sahip olup onu korumak sizin elinizde. Cildinizin ihtiyacı olan suyu her gün mutlaka tüketin. Hiçbir kozmetik ürün su kadar faydalı olmayacak cildinize. Cildinizin iyiliği için günde en az 2,5 litre su tüketin.

Akneli cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken kurallar.

Akneli cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken kurallar.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Tuğçe dedi ki:

    Ya benim cidimde sivilce var özellikle T bölgemde siyah nokta birde sivilce izleri yani ben cidimin pürüzsüz olmasını istiyorum yani durumda yok tonik falan almaya evde olan malzemeyle yapabilirm ama yardım edin lütfen eşim bana iğrenme gözüyle bakıyor tiskiniyor benden cildimi güzeleştirebilirmiyiz lütfen bana geri dönüş yapın

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !