Alerjiye İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Geniz kaynaklı alerjilerinizi özel bir diyetle tedavi edemezsiniz. Ancak yedikleriniz rahatsızlığınızın azalmasını sağlayabilir. Bazı yiyecekler alerjilerin yol açtığı sorunların azalmasına yardımcı olabilir ve bazı yiyecekler ise alerjiyi daha da kötüleştirebilir. Meyveler ve sebzeler vücudunuz için faydalıdır. Sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan besinlerle doludurlar ve sizi mevsimsel alerjilerden de koruyabilirler.

 

 

Alerjiyi azaltan bitkiler ve yiyecekler

Soğan, biber, maydanoz ve kırmızı orman meyveleri

Soğan, biber, kırmızı orman meyveleri (çilek, böğürtlen, yaban mersini vb.) ve maydanozun içerisinde kuersetin vardır. Kuersetin doğal bir bitki kimyasaldır ve bu kimyasal “histamin reaksiyonlarını” azaltabilir (histamin burun pasajlarınızda şişlik ve tıkanıklığa neden olan kimyasaldır).

 

Tere bitkisi

Tere otu, C vitamini açısından zengindir. Öksürük ve C vitamini eksikliğini azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Alerji belirtilerini de azalttığına dair bilgiler mevcuttur ancak bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

 

Balık

Yapılan bazı çalışmalar somon, ton balığı ve diğer balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin, ilk etapta alerji olma ihtimalinizi azaltabileceğini göstermektedir. Zaten alerjiniz varsa alerji belirtilerinin azalmasına katkısı olduğu yönünde bulgular mevcut.

Ayrıca omega 3, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Her hafta iki porsiyon balık tüketmeye gayret edin. Japonya’dan yapılan bir çalışmada, daha fazla balık tüketen kadınlarda, alerjik rinit (yani saman nezlesi) oranı daha düşük çıkmıştır.

 

Meyve ve sebzeler

Bir çalışma, domates, patlıcan, salatalık, yeşil fasulye ve kabak yiyen alerjik astımlı çocukların, yemeyenlere göre daha az belirti gösterdiklerini ortaya koymuştur.

C ve E vitamini açısından yüksek olan ıspanak, brokoli ve domates gibi sebzeler solunum yollarınızdaki akıntıyı azaltabilir.

Ayrıca kivi de C vitamini açısından zengin bir meyvedir ve histamin salınımını azaltabilir. C vitaminini, portakal ve diğer narenciye de dahil olmak üzere birçok gıdadan alabilirsiniz.

Ananasda bromelain adı verilen bir enzim vardır. Dr. Lawrence Rosen’e göre bromelain, astım gibi alerjik hastalıklarda tahrişi ve kaşıntıyı azaltabilir.

 

Sıcak içecekler ve çorba

Sıcak çorbalar ve içecekler midenizi ve solunum yollarınızı ısıtabilir. Bu ısınmadan kaynaklı olarak ciğerlerinizdeki mukus yoğunlaşır ve daha rahat öksürmenizi sağlar.

 

Akdeniz diyeti

Fındık, sağlıklı yağlar, balıklar, taze meyveler ve sebzeler, kalbiniz için iyidir ve solunum yollarınızı daha sağlıklı yapar. Bir çalışma Akdeniz diyetinin ciddi astım semptomlarını kontrol altına aldığını gösterdi.

 

Yoğurt

Sindirim sisteminizin burun akıntısı ile ilgisi olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ancak aksini iddia eden bazı çalışmalar mevcut. Uzmanlar, bağırsaklarınızdaki “iyi” bakterilere (veya probiyotiklere) sahip olmanın burun akıntısı ve tıkanıklık gibi alerji belirtilerini azaltabileceğini söylüyor. Yoğurt, iyi bir doğal probiyotik kaynağıdır. İçinde canlı kültürleri olan doğal yoğurt tüketmeye çalışın.

 

Kefir

Yoğurdun yanı sıra kefir de probiyotik açısından zengindir. Kefir mevsimsel alerjileri önlemeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Lahana turşusu da iyi bir probiyotik kaynağıdır.

 

Bal

Yapılan araştırmalar, mevsim başlangıcında kendi yörenizden elde edilen ballardan az miktarda tüketirseniz bölgenizdeki polenlere karşı direncinizi arttırabileceğinizi göstermektedir. Bir araştırmada, huş ağacı balı yiyen insanların, huş ağacı poleni alerjisi belirtilerinin daha az görüldüğünü ortaya çıkarmıştır.

 

 

Kaçınılması gereken yiyecekler

Ham meyveler ve sebzeler

Bazı polenler, günlük meyve ve sebzelerdekine çok benzeyen proteinlere sahiptir ve vücudunuz bu ikisini ayırt etmekte güçlük çekebilir. Örneğin (polen) bahar alerjiniz varsa kavun veya karpuz yedikten sonra da alerjik belirtiler artabilir.

Bazen alerjileri tetikleyen etkenler sizi şaşırtabilir. Huş ağacı ve fındıkta benzer proteinler vardır. Yani huş polenine alerjisi olan insanlar sabahları bir fincan fındıklı kahve içtikten sonra alerji belirtileri artabilir.

 

Baharatlı yemekler

Baharatlar, histamin salınımını tetikleyebilir. Histamin burun pasajlarınızda şişlik ve tıkanıklığa neden olan kimyasaldır.

 

Alkol

Bazıları için bir bardak alkol, burunlarında şişlik ve tıkanıklığa neden olur. Burnunuz zaten tıkalı ise alkol, alerji semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

 

Uyarı:

Burun akıntısı ve tıkanıklığına yol açan bir alerjiniz varsa diyetinizde bazı değişiklikler yapın ve belirtilerin hafifleyip hafiflemediğini kontrol edin.

Alerji belirtilerini azaltan ve rahat etmenizi sağlayan bitkiler ve yiyecekler ile tüketmekten kaçınmanız gereken yiyecekler.
error: Kopyalamak mümkün değil !