Alkollü Bakım Ürünlerine Dikkat

Bu resimi belki yollarda ve trafik ile ilgili kitap, haber ve pankartlarda görebilirsiniz. Ama ben görünce aklıma gelenler arasında pürüzsüz cildimiz ve gençliğimizin en güzel yılları oldu ve bu mükemmel ve eşsiz yıllarda güzelliğimizi bizden alıp götüren zararlı maddelerin en başında bulunan alkol geldi

Bugün marketlerde rafları süsleyen bir çok üründe maalesef alkol bulunmaktadır. Bir kimyagerin üretim ve alkol kullanımı ile ilgili genel anlamda ifade ettiği bir konuyu arz etmek isterim;

“İşletmeler ürettikleri ürünlerin üretim hattında bazı maddeleri çözme ihtiyacı duyarlar. Piyasada bugün en mükemmel ve bir o kadarda ucuz çözgen alkoldür. O nedenle çoğu işletme alkolü çözgen olarak kullanıp diğer çözeltinin içerisine olduğu gibi ilave diyorlar. “

Ayrıca bakım ürünlerinin süreklilik arz eden kokularının elde edilmesi için ise harika uçuculuğundan dolayı alkol kullanılmaktadır. Fakat alkol cilt için zararlı bir üründür. Cildi tahriş edici niteliği vardır.

 

 

Alkolün cilde zararları

  • Kuru ciltler için alkol cilt kuruluğunu artırır
  • Cilt yüzeyini tahriş eder,
  • Yağlı ciltler için sivilce oluşumunu tetikler
  • Sebum salgısının konsantrasyonunu etkileyerek yetersiz cilt bakımının gerçekleşmesini sağlar.
  • Karma ciltlerde hem yağlı hem kuru cilt görüldüğü için tehlike iki katıdır.
  • Alkol tüketildiğinde ise adet düzensizliğinden tutunda, stres ve hormonal dengelerin bozulması ve karaciğer fonksiyonlarının bozulması gibi problemler baş gösterir.
  • Kullanılan bakım ürünlerindeki alkol cildi bakterilere karşı koruyan maddeyi cilt üzerinden temizler ve cildi savunmasız bırakır.
  • Alkollü ürünler genelde kısa süreli etkilidirler. Etkisi gün içerisinde kaybolabileceği için yenlemeniz gerekmektedir. Bu da tekrarlanan uğraşı ve vakit kaybı demektir.

Günlük hayatta kullandığımız ürünler içerisinde alkol gibi cildimize ve genel sağlığımıza zararlı olabilecek binlerce bileşen vardır. Görüldüğü üzere bakım ürünlerinin içerikleri de önem arz etmektedir. Kullandığınız ürünün cildinize yan etkisi olup olmayacağını bilmek ise maalesef herkesin kolaylıkla sahip olamayacağı bir yetenektir. Çünkü bu iş için 6 senelik tıp fakültesi ve 4 yıllık uzmanlık okunmaktadır. Madem okuyanlar var bize düşen onlardan faydalanmaktır.

Yani eğer bir cilt sorununuz var ve çözüm arayışı içerisinde iseniz muhakkak bir hekime başvurmalısınız. Ayrıca kullanacağınız ürünlerin tamamen doğal malzemelerden üretilmiş olmasına özen gösterin. Hatta mümkünse ki mümkün kendi elleriniz ile hazırlayın.

alkollü ürünlerin cilde zararları ve cilt bakımı konulu yazı
alkollü ürünlerin cilde zararları ve cilt bakımı konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !