Alkolü Bırakan İnsanların Sağlığındaki İnanılmaz Değişimler

Klasik bir tabirle şişede durduğu gibi durmadığı söylenen alkol, bir insanın hayatında ve sağlığında dramatik bozulmalara sebep olabilir. Tüketildiği zamanda kişiye keyif, huzur, mutluluk, kendine güven, olmayan kişilik durumları yansıtan alkol, sarhoş olduğunuzda kontrolü de elden alacaktır. Sürekli gündemde olan alkol haberlerinde alkol tüketimi kişinin sağlığına zarar verirken toplum içinde de saygınlığınızı yitirmenize komik duruma düşmenize sebep olacaktır.

İnsanların fizyolojik özellikleri ve vücut limitlerinden dolayı, herkes alkolden etkilenir. Alkol tüketimi aile içi şiddeti de tetikler. Alkol tüketimi ile doğru düşünme yetisi ters orantılıdır. Siz sarhoş olmaya başladıkça düşünme yeteneğiniz, muhakeme yetiniz hızla düşecektir.

 

 

Alkolü bırakan kişilerde sağlıktaki değişimler

Mental ve fizyolojik olarak sizde kötü değişimlere sebep olan alkolü bıraktığınızda sağlığınızda elinizden giden faktörlerin hızla düzeleceğini görürsünüz.

 

Yüksek kalori değişimi

Alkol tüketimi ile hızla vücudunuza kalori girişi olacaktır. 100 ml alkol tüketen bir bireyde en az 50 kcal den en çok 350 kcal ye kadar kalori vücudunuza girer. Tabi bu değerler en az tüketimde belirtilen değerlerdir. Siz içmeye devam ettikçe vücudunuzdan atmanız gereken kalori değeri daha da artacaktır. Alkol almaya devam ettikçe hem iştahınız artar hem de fazla kalorilerden dolayı fazladan kilo almaya başlarsınız. Kilo alma özellikle erkeklerde daha yaygındır. Hemen hemen tüm alkol türleri kilo aldırıcı özelliğe sahiptir.

 

Beyin fonksiyonları üzerine etkileri ve değişimler

Alkol vücuda girdikten çok kısa bir süre sonra beyne ulaşır. Beyinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlar sonucunda hareket etme, düşünme gibi fonksiyonlar gerçekleşir. Alkol beyne ulaştığında bu kimyasal reaksiyonları bloke etmeye başlar, böylece hareket yeteneğiniz, düşünme yeteneğiniz gibi akla gelebilecek ilk hayati fonksiyonlar bozulur. İlk yudumlarınız da belki çok farkına varamayabilirsiniz fakat alkolün dozu arttıkça birçok kabiliyetiniz minimum düzeylere iner, ayakta bile duramayacak hale gelirsiniz. Zaman geçtikçe beyin hücreleri alkole maruz kaldıkça beyin hücreleri küçülmeye ve küçülme sonucu hafıza kaybı, düşünme ve öğrenme yetenekleriniz azalıp kaybolmaya başlar. Alkolü bırakan kişilerde en belirgin değişim beyin fonksiyonlarında olmaktadır.

 

Uyku düzeni

Yüksek miktarda alkol tüketen kişiler hemen uyuduklarını düşünse de aslında alkol uyumalarına değil uyuşmalarına sebep olur. Sağlıklı uyku olarak tanımlanan her 45 dakikalık periyotlardaki REM uykuları alkol almaya bağlı olarak hiçbir zaman düzenli olmaz. Alkolün bırakılması ile REM uyku düzeni yeniden oluşmaya başlar ve kişi yeni güne daha zinde, daha sağlıklı bir şekilde günaydın der. Alkol sonrası günlerde uykudan rahat bir şekilde kalkmama sebebi de REM uykusudur.

 

Kalp rahatsızlıkları

Alkol tüketimi ile sağlıklı bireylerde kalp fonksiyonları da bozulur. Zaman ilerledikçe kalpte ritm bozuklukları ve ilerleyen dönemlerde ciddi kalp problemleri olacaktır. Alkolü bırakan kişilerde vücuttan alkol uzaklaştıkça kalp fonksiyonları da normale dönmeye başlar.

 

Mide rahatsızlıkları

Alkol almaya bağlı görülen kusma tablolarında alkol ve mide asidinin birleşmesi etkilidir. Uzun süre mide de duran alkol ve mide asidi kusmaya sebep olduğu gibi reflü, ülser ve mide-bağırsak problemlerine de sebep olur. Alkolü bırakan bireyler tükettikleri besinlerde daha önce tüketmiş olmalarına rağmen yeniden tat almaya başlarlar.

 

Vücut ısısı

Alkol alan bireyler de vücut ısısı alkolün damarları genişletmesi sebebi ile sürekli yüksek olur. Bunun sonucunda kalp normalde çalışması gerekenden daha fazla çalışacağı için kalp yorgunluğu ısı ile beraberinde gelir.

 

Cilt problemleri

Sürekli alkol tüketen bireyler alkolün diüretik ( idrar söktürücü) etkisinden dolayı normal bir sürede vücuttan atılması gerekenden fazla sıvı kaybı yaşarlar. Sıvı kaybına bağlı olarak ciltte bozulmalar istenmeyen görüntüler oluşur.

 

Fizyolojik değişimler

Alkolü bırakan bireyler de zamanla dış görüntülerinde ki değişimler insanı şaşırtacak kadar etkilidir. Alkolü bırakma ile kişi:

  • fazla kilolarından kurtulur,
  • cildi yeniden eski berrak ve saf haline döner (yani aslında alkol alınca değil bırakınca güzelleşirsiniz),
  • vücut üzerinde özellikle kemiklerdeki değişime bağlı duruş bozuklukları gider.

 

Duygu durum değişikliği

Alkol tüketen kişiler alkolü tükettikleri zamanda kendinden emin bireyler gibi olsa da alkolün etkisini yitirmeye başlaması ile sosyal olarak da çevreden kopan kişilerdir. Düzenli alkolü tüketen bireylerin alkolü bırakması ile zamanla kaybettikleri kendine güven duygusu ve toplum içinde faaliyet gösterebilme yetenekleri eski haline dönmeye başlayacaktır.

Birçok yönden vücuda zararı olan alkolü bırakmak için hiçbir zaman bırakmayı ötelemeyin, unutmayınız ki bugün hayatınızın geriye kalan kısmının ilk günüdür ve bu ilk günden hayata yeniden merhaba deyip sağlıklı günlerinize geri dönebilirsiniz.

Alkolü bıraktığınızda vücudunuzda gözlemleyeceğiniz değişiklikleri öğrenin ve alkolü bırakarak güzelleşin.
error: Kopyalamak mümkün değil !