Aloe Vera Bitkisinin Faydaları (Yenir Mi? Zayıflatır Mı?)

Şanı çok eskilere dayanan gençlik kaynağı olarak bilinen, tarlaları uğruna savaşlar yapılan, Mısırlıların sessiz kurtarıcı dediği, hatta saksıdaki doktor diye bile ismi olan Aloe Vera çok geniş kullanım alanına sahip neredeyse mucizevi denebilecek bir bitki. Peki bu bitkiyi bu kadar özel kılan nedir, gelin biraz daha detaylı içeriğine bakalım.

Aloe Vera bitkisinin yaklaşık 250 türü mevcuttur. Bunlar içinde ise Dünya Sağlık Örgütü “Seçilmiş Tıbbi Bitkiler” listesinde yer alan türü Barbadensis Miller türüdür.

 

 

Aloe Veranın İçinde Hangi Vitamin ve Mineraller Var

Aloe Vera yaklaşık 450 maddeyi bünyesinde barındırır. Aminoasitler, enzimler, mineraller, vitaminler, sakkaridler, polisakkaridler, yağ asitleri, glikoprotein, steroller, giberellin, oksin, lektin, tanenler, saponin, lifler ve lignin içeriğinde bulunan maddelerdir.

Vücudumuzda üretimi sağlanamayan 8 aminoasitten 7’sini, ayrıca hayati öneme sahip 22 aminoasitten 20’sini içeriğinde bulunduran Aloe Vera aminoasit bakımından zengindir. (Lizin, treonin, valin, lösin, isolosin gibi esansiyel aminoasitler histidin, arjinin, hidroksiprolin, aspartik asid, prolin, glisin, alanin ve tirozin gibi nonesansiyel amino asitler).

Aloe Verada; bakır, çinko, krom, magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir ve manganez gibi vücudun ihtiyacı olan mineraller bulunur.

Aloe Verada; A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, E vitaminleri ve folik asit mevcuttur.

Aloe Verada; alkaline fosfataz, amilaz, bradikinaz, kreatin, fosfokinaz gibi enzimler bulunur.

İçerdiği campesterol, lupeol ve sitesterol ile kolesterol düzenleyici ve prostat büyümesini dengeleyici özellik kazanır. İçerdiği salisilik asit ile ağrı kesici, kan sulandırıcı ve ateş düşürücü özelliği vardır. İhtiva ettiği glikoprotein ile antihistaminik özelliği vardır. B-sitesterol ile alerjik rahatsızlıklarda ve mide yanmasında da etkilidir. İçinde bulunan saponin ile bakterilere, mantarlara karşı antiseptik özelliği vardır.

 

Aloe Vera Yenir Mi?

Aloe veranın açık yeşil “derisi” ve yaprakların içindeki etli kısmın yanı sıra bitkinin ürettiği doğal jel yenilebilirdir. Aloe verayı salatalarda veya serinletici bir tada sahip olduğundan dolayı içeceklerde kullanabilirsiniz. Aloe vera oral tüketim için güvenli kabul edilir, ancak doğal laksatif (bağırsak hareketlerini hızlandırıcı) etkiye sahip olduğundan dolayı uzun süreli ve düzenli tüketimi tavsiye edilmez.

 

 

Aloe Vera Nerelerde Kullanılır

Aloe Verayı hem dahilen hem de haricen kullanabiliriz. Dahilen kullanıldığında bağırsak rahatsızlıklarında, kabızlık, reflü, ülser, diyabet ve kanser tedavisinde doku harabiyeti için olumlu sonuçları gözlemlenmiştir. Haricen kullanımında egzama, mantar, yanık, yara, böcek sokması ve cilt kuruluğu için olumlu dönüşler alınmıştır.

Yağ yakıcı ve sindirim rahatsızlıklarında kullanılmış olması aynı zamanda zayıflama formülleri içine de girmesini sağlamıştır.

Hatta birçok zayıflama formülasyonu içinde Aloe Vera önemli bir yere sahiptir. Aloe Vera içerdiği mineraller ile bağışıklı sistemi için çok önemlidir. Bu mineraller kemik ve dişlerin gelişiminde, vücuttan zehirli maddelerin atılmasında, iltihapların giderilmesinde, enzimlerin oluşmasında, hormon oluşumunda ve antikor oluşumunda da görev alırlar.

Aloe Verada bulunan vitaminler ile vücut ihtiyacı olan enerji kazanımını sağlayabilir. Minerallerde olduğu gibi bu vitaminler kemik, diş ve kıkırdak oluşumunda da görev alırlar. Ayrıca vücutta hücre çoğalmasında görevli nükleik asit oluşumuna da etik eder.

Bu kadar geniş içeriğe sahip Aloe Vera birçok rahatsızlıkta uzmanlarında tavsiyesi ile sıklıkla kullanılmaktadır.

 

 

Aloe Veranın en çok etkili olduğu bölgeler;

Bağışıklık sistemi, Epitel Doku Hücreleri, Hücre Zarı, Bağırsak Florası, Eklem, Kıkırdak ve Kemiklerdir.

 

 

Aloe Veranın Faydaları

 • Bağışıklık sistemine fayda sağlarken aynı zamanda toksinlerin atılmasında fonksiyonu mevcuttur.
 • Eklem ve kas ağrılarında, baş ağrısında, migrende kullanılır.
 • Yorgunluk ve depresyon için olumlu sonuçlar vermiştir.
 • Hemoroid de, yüksek tansiyonda etkilidir.
 • Egzama, alerjik cilt problemleri, cilt kuruluğu, Sedef hastalığında ve Zona hastalığında etkilidir.
 • Yanıklarda, böcek sokması, saç ve deri dökülmelerinde, saç ve deri kepeklenmesinde etkilidir.
 • Virüslere olan etkisi ile herpes ve uçuk türlerinde etkilidir.
 • Kalp dolaşım sistemi rahatsızlıkları, astım, soğuk algınlığı gibi boğaz enfeksiyonlarında, diş eti problemlerinde, karaciğer iltihaplanması, bronşit ve Gut hastalığında etkilidir.
 • Aloe Vera anti-viral, anti-fungal ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde vücudun savunma mekanizmasında önemli bir rol alır.

Aloe Veranın bir diğer önemli özelliği ise içinde bulundurduğu Acemannan maddesidir. Bu madde bağışıklık artırıcı ve koruyucu özelliği ile bazı çalışmalarda HIV virüsüne karşı kullanılmış olup başarılı sonuçlar alınmıştır. HIV virüsü ile AIDS hastalığına yakalanan kişilerde zaten hastayı ölüme kadar götüren HIV virüsü olmayıp bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklığı zayıflamış kişiler basit bir nezle vakası sonrası bile ölümle yüz yüze kalabilirler. Acemannan maddesi burada devreye girip bağışıklığı kuvvetlendirdiği için AIDS hastalığının ölümcül etkisine müdahale etmektedir.

 • Kanser dokularının büyümesini engellediği de yapılan çalışmalarda görülmüştür.
 • Yaşın ilerlemesi ile daha da hızlı gelişen kemik erimesinde de kullanılmaktadır.

Kolesterol için de kullanılan Aloe Vera, kolesterolun düşmesini sağlayan HDL hücrelerinin de oranını artırdığı gözlemlenmiştir.

 • Mantar enfeksiyonlarında Aloe Vera ile gelişen hücrelerde enfeksiyonun azaldığı ve yeniden mantara yakalanmaların azaldığı bildirilmiştir.
 • Aloe Vera insulin üretimini aktive ederken kan şekerinin düşürdüğü ve diyabete bağlı gelişen rahatsızlıklara etki ettiği gözlemlenmiştir.
 • Düzenli kullanım sonucu ilk üç günde bile etkisini gösteren Aloe Veranın uyku problemi olan kişilerde uyku düzeni sağladığı belirtilmiştir.

Ciltte ve derimizde bulunan melanosit hücrelerinin zarar görmesi sonucu oluşan vitiligo hastalığında beliren beyaz lekelerde de Aloe Veranın düzenli kullanılması ile bozulmuş melanosit aktivitesi yeniden canlandırılabilir. Yara ve yanıklarda aslında bozulmuş cilt lezyonlarıdır. Yara ve yanıklarda da Aloe Vera iyileştirici özellikleri ile kullanıldığında sonuçları mükemmel olmaktadır. Hepatit sonucu karaciğerde bozulmuş hücreler üzerinde de etkisi olan Aloe Vera hepatit hastaları içinde mükemmel bir destekleyici olacaktır.

 • Pamukçuk hastalığında da ağızda pamukçuğa sebep olan maya hücrelerinin de üremesini engellediği yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Yaşın ilerlemesi ile kıkırdaklardaki eklem sıvısı azalır. Aloe Vera ile yeniden sıvının artması, eklemlerde kayganlığın artması ile özellikle diz ağrılarında yaşlılar için mükemmel bir ek gıda olarak kullanılabilir.

 • Aloe Veranın ciltte etkileri sadece ciltle sınırlı kalmayıp saç ve saç derisi üzerinde de etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

 

Aloe Veranın faydalarını özetleyecek olursak;

 • Doğal bir şekilde vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Antihistaminik etkisi ile alerjik olaylarda (böcek sokması, kaşıntı gibi) rahatlıkla tercih edilir.
 • Gençlik kaynağı adından da anlaşılacağı üzere Anti aging olarak kullanılır.
 • Yüksek kolesterol hastalarında kolesterol düşürücü olarak ek gıda şeklinde tercih edilir.
 • Sindirim rahatsızlıklarında sindirim düzenleyici olarak kullanılır.
 • Doğal aminoasit kaynağıdır.
 • Yara, yanık ve cilt problemlerinde kullanılır.
 • İmmün sistemi desteklerken vücudun daha kolay şekilde kendini savunmasını sağlar.
 • Diyabet hastalarında glukoz seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer üzerinde de etkileri bildirilmiştir.
 • İçerdiği birçok maddeden ötürü detoks etkilidir. Detoks vücuda girmiş olan ve atılmayı bekleyen vücutta birikmiş toksinlerin atılması işlemidir.
 • Mükemmel bir besin takviyesidir.

 

Aloe Vera Zayıflatır Mı?

Günümüzde popüler olan bir diğer özelliği ise zayıflama ürünleri içinde yerini almasıdır. Vücudun zayıflaması için detoks özelliği ile ön plana çıkar. Ayrıca yağ asitleri üzerindeki olumlu etkisi ile yağ asidi üretimini artırır böylece vücudunuz yağ yakmaya başlar. Aloe Vera laksatif etkisi ile bağırsak hareketlerini artırdığı için sindiriminiz düzene girer, vücutta metabolizma hızınız artar.

Her geçen gün ünü biraz daha artan Aloe Vera zamanla daha da çok kullanılmaya başlayacak ve belki de yeni yapılan çalışmalar ile başka hastalıklarda da kullanım alanı ortaya çıkabilecektir. O yüzden Aloe Verayı kullanmak için bahsettiğimiz rahatsızlıklardan birine sahip olmanıza gerek yok. Hasta değilken de gönül rahatlığı ile Aloe Vera kullanabilirsiniz.

Herhangi bir rahatsızlığa şiddetli maruz kaldıysanız öncelikle bir hekime başvurmanızı öneririz.

Aloe veranın iyi geldiği rahatsızlıklar, zayıflatma özelliği ve içerisindeki vitamin – mineraller üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !