Aloe Vera Çayının Faydaları ve Hazırlanışı

Gözünüzü kapatın yılın 2018 değil de 1918 olduğunu düşünün, ya da biraz daha geriye gidin yılın 1818 olduğunu düşünün ve bunu yapmaya devam ettikçe çevrenizde kentsel yapılaşmanın azaldığını teknolojiden uzaklaştığınızı, doğa ile daha fazla iç içe olduğunuzu üzerinizde sağlığın artışını sizlerde benim gibi hissetmeye başlamışsınızdır.

Neden böyle bir giriş yaptığımı merak etmiş olabilirsiniz. Aslında cevabı az çok tahmin etmişsinizdir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda artan trend sağlıkta kalitenin artırılması. Değişen teknoloji şartları, beslenme alışkanlıkları, fastfood tüketimi, hızlı ve çabuk değişen çalışma koşulları ile hepimizin hayatı önceden planlanmış bir senaryo gibi işliyor. Tabi adapte olduğumuz bu şartlar altında kaliteli ve sağlıklı yaşam için ekstra yapılması gerekenler kaçınılmaz bir hale geliyor.

Daha önceki yüzyıllarda toplumların yaşam standartlarını artırmak için daha doğrusu sağlıklı yaşam standartlarını artırmak için fazla efor sarf etmelerine gerek kalmıyordu. Fakat bu günümüzde geçerli olmadığı gibi hepimizin günlük hayatta dilimizden düşürmediği konulardan biri. Çevremizde biri kansere yakalanmış olabilir, obezite ile mücadele ediyor olabilir, yüksek kolesterollü bir hasta olabilir ve buna benzer birçok rahatsızlığa yakalanmış olabilir. Geçmiş zamanda bunlar gibi birçok rahatsızlığa yakalanınca insanlar iyileşmek için bir mucize beklerken günümüzde hiçte mucizeye gerek kalmıyor. Tıbbın ilerlemesi ile tıbbi yardım alabildiğimiz gibi ayrıca alternatif tıp ile de kaliteli sağlıklı bir yaşama da ulaşabiliyoruz. 5000 yıldır insanoğlunun vazgeçemediği Mısırlıların Sessiz Kurtarıcı, Büyük İskender’in tarlaları uğruna seferler düzenlediği, İslamiyet’te ‘Tıbbi Nebeviler’ adı verilen, Colombus’un ‘saksıdaki doktor’ adını verdiği ve son on yıldır yeni keşfedilmiş gibi büyük ilgi gören Aloe Vera da bunlardan biri.

İçeriğinde bulunan aminoasitler, enzimler, mineraller, vitaminler ve lignin (Aloe Vera’nın cilde derinlemesine ve hızla nüfuz etmesini sağlayan odunsu madde) ile besleyici ve tedavi edici özellikleri olan bir bitkidir. Ayrıca Hint Adaları, Güney Amerika ve Meksika’da büyük ekili alanlarda, organik tarım metotları ile ticari olarak yetiştirilen bir bitkidir. Dahili ve harici kullanımı yaygın olan Aloe Vera, dahili olarak ülser, reflü, kabızlık, bağırsak enfeksiyonları, tip 2 diyabet, kanser tedavisinde doku harabiyetinde, organ-deri iltihaplarında, yanık, yara, böcek sokması, cilt kuruluğu, egzama, elastikiyet kaybında ve mantar tedavisinde içerdiği steroller, salisilatlar ve laktik asit tuzlarından dolayı sıklıkla kullanılır.

 

 

Aloe vera çayının faydaları

Aloe Veranın en belirgin özelliği vücudu arıtıcı olmasıdır. İçerdiği 450’ye yakın madde ile vücudu kuvvetlendirirken bağışıklık sistemini de (immun sistem) güçlendirir. Kemik iliğinde üretilen alyuvarların (kırmızı kan hücreleri) oluşumunu hızlandırarak Lösemi (kan kanseri) tedavisinde destekleyici rol oynar. İçinde bulundurduğu enzim, mineral, vitamin ve polisakkaritler ile tümörlü, ölü hücrelerin yok edilmesini sağlarken sağlıklı hücrelerinde beslenmesini sağlar. Kanser tedavisi alan hastalarda maruz kalınan ışın ve kemoterapi ile tahrip olan dokuların tedavi edilmesini sağlar. Aynı zamanda kanser hastalarında bağışıklığın artmasında kullanılması da uygundur. Hücrelerde ve dokularda 7 kata kadar fazla gelişim sağladığı da gözlemlenmiştir. Aloe Vera doku geçirgenliğini artırması ile besinlerin dokulara daha kolay ulaşmasını sağlarken toksinlerinde (zehirli maddeler) daha kolay atılmasını sağlar. Aloe Vera ile desteklenen hücreler tümörle mücadele de on kata kadar daha etkili olurlar. İçinde bulundurduğu mineraller insan için hayati önemi olan olaylarda görev alır.

Aloe Veranın içeriğinde bulundurduğu minerallere daha yakından bakmamız gerekirse;

 

Magnezyum:

Anti-stres minerali de denilen magnezyum kalp damar hastalıklarının önlenmesinde, kemik ve dişlerin oluşmasında ayrıca enzimlerin oluşumunda görev alır.

 

Kalsiyum:

Kemiklerin dişlerin oluşumunda ve gelişiminde, kanın pıhtılaşmasında, sinir ve kas hücrelerindeki tahribatın iletilmesinde, tansiyon ve kalp atışlarının ayarlanmasında görev alır.

 

Çinko:

Serbest radikallere karşı vücudu korurken bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren bir elementtir. İltihapların önlenmesi, yara iyileştirme, saç ve tırnakların kuvvetlenmesi, eksikliğinde de vücudun enfeksiyonlara karşı daha korumasız kalması görülür. Hatta çinko eksikliği ile sperm sayısında düşüşte gözlenir.

 

Mangan:

Vücuttan zehirli maddelerin atılmasında önemli görevi bulunur.

 

Selen:

Selen elementi de vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken aynı zamanda sigara stres gibi unsurlara karşı da vücudu korur.

 

Demir:

Bağışıklı sisteminin en temel yapı taşlarından olan Demir elementi aynı zamanda kan yapımında en önemli element’dir.

 

Aminoasitler:

Aloe Vera da bulunan aminoasitler ise insan vücudunda bulunan 20 aminoasitten yedi tanesidir. Bu aminoasitler protein oluşumunda, enzimlerin oluşumunda, hormonların oluşumunda, antikor oluşumu ve metabolik birçok olayda rol oynar.

 

Vitaminler:

İçinde bulundurduğu vitaminler ise bağışıklık sisteminde, karaciğer enzimleri üzerinde, enerji kazanmak için, hemoglobin oluşumunda, kolesterolün düşürülmesinde, dokuların sağlıklı olmasında büyük görevleri olan B 1, B 2, B 6 ve C vitaminleridir.

 

Aloe Vera’nın faydalarını sıralayacak olursak;

 • Hemoroid (basur) tedavisinde
 • Zona, egzama, alerji, akne vulgaris, sedef hastalığı gibi ciltte meydana gelen rahatsızlıklarda
 • Yanıklarda, kesiklerde, kuru cilt problemlerinde, böcek sokması, saçlarda kepeklenme de ve saç dökülmesinde
 • Hepatit de, sirozda
 • Yüksek tansiyon, diyabet, bronşit, kolit, ülser, astım, kolesterol gibi rahatsızlıklarda
 • Prostat da, gut hastalığında, uçuk tedavisinde
 • Baş ağrısı, migren ve kas ağrılarında
 • Kireçlenme ve damar tıkanıklarında
 • Kronik yorgunluk sendromunda
 • Düzenli kullanımında zayıflamak için
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları

gibi birçok hastalıkta tedavilere ek olarak kullanılmaktadır. Fakat bağırsak sorunlarında, kolit hastalığında hekim kontrolünde kullanılması daha doğru olacaktır.

 

 

Aloe vera çayı nasıl yapılır:

Aloe Vera çayını hazırlamak için bize lazım olanlar;

 • Aloe Vera yaprağı,
 • Maydanoz,
 • Limon,
 • Su ve tat vermesi amacı ile bal

 

Hazırlanışı:

Aloe Vera yaprağının jelleri çıkarıldıktan sonra (bu işlem çok hızlı yapılmalıdır yoksa havadaki oksijen ile oksitlenme olur) bir kaynatma kabına alınır.

 • Burada 10 adet Aloe Vera yaprağı yeterli olacaktır.
 • Maydanozlar da bir su bardağını dolduracak şekilde ayıklanır.
 • Yaklaşık 3 su bardağı sıcak suyun içine ilave edildikten sonra kaynatılır.
 • Bu işlem sırasında 2 adet sıkılmış limon suyu eklenir.
 • Kaynadıktan sonra limon da ilave edilmiş maydanoz suyu süzülür ve Aloe Vera yaprağından ayrılmış jel ile karıştırılır.

Sabah, öğle ve akşam aç karnına kullanılır.

 

 

Aloe vera çayı fiyatı

Aloe vera çayının fiyatı 5TL ila 50TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

 

Aloe vera çayı nerede satılır

Aloe vera çayını internet sitelerinden ve aktarlardan temin edebilirsiniz.

Aloe vera bitkisinin çiçekli tepe kısmı. Aloe vera çayının hazırlanışı, faydalı olduğu rahatsızlıklar ve içerisindeki mineral, vitaminlerle ilgili bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !