Aloe Vera Sabununun Faydaları

21. yüzyılda keşfedilmiş gibi son on yıla damgasını vuran, aynı zamanda çokta popüler olan Aloe Vera günümüzün destansı ve de efsanevi bitkileri arasında çoktan yerini almıştır. Günümüzde bu kadar popüler olmasına ve yeni keşfedilmiş gibi davranılmasına karşın Aloe Vera, Latince adı Aloe Barbadensis Miller olan, halk dilinde Sarısabır, ilaç biliminde ise Tıbbi Sarısabır olarak da bilinen bu bitkinin tarihi çok eskiye dayanır. Ana vatanı Afrika olarak bilinen Aloe Veranın Çin, Roma, Hindistan, Arap ve Antik Mısır uygarlıklarında 4000 yıldan fazla süredir sağlık ve kozmetik alanında kullandıkları bilinmektedir.

 

 

Aloe vera sabunu ne işe yarar

Aloe Vera hücre yenileme, iltihap sökücü, bakteri öldürücü, ağrı kesici, yara ve yanık iyileştirme özellikleri ile ön plana çıkar. Hatta bu yüzden Antik çağlardan günümüze kadar hem sağlık hemde güzellik amacı ile kullanılan bu bitkiye Cennet Asası, Şifa Bitkisi, Sessiz Şifacı, Cennet Nimeti ve Yanık Bitkisi gibi çeşitli isimlerde verilmiştir.

 

 

Aloe veranın içerisindeki kimyasal maddeler

Aloe Veranın Aloe denilen yaprağının yeşil kabuklu kısmında Antrakinon (Müshil etkili), Aloe Vera Jel isimli sıvısında ise 75 besleyici madde, 20 mineral, 18 aminoasit ve 12 vitamin bulunur. Bu denli geniş içeriğe sahip bir bitkinin birçok tedavi ve kozmetikte kullanımı günümüzde de kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

 

 

Ph dengesi nedir? Ne işe yarar?

Sabun preparatlarına da giren Aloe Vera Jel içeren ürünler cildiniz için mükemmel bir tercih olacaktır. Cildin yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir kimi bireylerin cildi asidik iken kimilerinin cildi alkalik olabilir. Alkalin yada asidik artış gösteren ciltlerde kuruluk hissi artarken kızarıklıklar ve sivilcelerde artış gözlemlenebilir. Burada önemli olan asidik ve alkalik yapı arasında bir denge olmasıdır. Bu da cildimizin pH değerini belirler. Birçok kozmetik preparatta pH dengeli olarak belirtilmesi de pH değerinden kaynaklanır.

 

 

Aloe vera sabununun faydaları

Aloe Vera Jel içeren sabunlarda en belirgin özellik cildi gençleştirirken daha nemli ve temiz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Peki Aloe Vera Jel bunları nasıl sağlıyor diyorsanız biraz daha detaya inelim. İnsan cildinde esnekliğini, parlaklığını ve yumuşaklığını sağlayan elastin ve kollajen isimli maddeler bulunur. Kollajen ve elastin üretimini fibroblastlar üstlenir. Zamanla özelliğini kaybeden fibroblastlar kollajen ve elastin üretemez hale gelir. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık, sarkma ve görüntüsünde bozukluklar oluşur.

 • Aloe Vera Jel içeren sabunlar ile cilde yapılan uygulamalarda fibroblastları uyarıp kollajen ve elastin üretimini artırdığı tespit edilmiştir.
 • Aloe Vera içeren sabunlarda içinde bulunan saponinler de daha temiz ve daha nemli bir cilt oluşumunu sağlar. Aloe Veranın etkileri arasında yer alan iltihap sökücü özelliği de sabun içeren ürünlerinde ön plana çıkar.
 • Akne Vulgaris (sivilce) içinde Aloe Veralı sabunlarda mükemmel etki gözlemlenmiştir.
 • Ciltte meydana gelen lezyonlara (doku bozukluğu), kızarıklara, şişliğe de Aloe Veralı sabun ile uygulama yaparsanız çok kısa sürede iyileşme görülür.
 • Zona hastalığına bağlı gelişen ağrılar içinde Aloe Veralı sabun kullanabilirsiniz.
 • Yara ve yanık iyileştirme özelliğinden dolayı yanık tedavilerinde de Aloe Vera sabunlar uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte olup aynı zamanda onaylanmıştır.
 • Güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi de vardır.

 

 

Sonuç olarak ana başlıklar halinde sıralayacak olursak;

 • Cildin pH dengesi için
 • Ciltte kuruluğun giderilmesi ve nem sağlanması için
 • Akne tedavisi için
 • Ciltte meydana gelen kızarıklık, şişme ve doku bozukluğu için
 • Yara ve yanık tedavisi için
 • Güneş ışınlarına karşı UV koruyucu olarak
 • Zona hastalığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinizi zinde, genç ve dinamik hissetmek içinde herhangi bir rahatsızlığınız olmasa bile günde iki kez uygulama ile kullanabilirsiniz.

 

 

Aloe vera sabun fiyatları

Marka, gramaj ve içerisindeki katkılara göre Aloe vera sabun fiyatları 4TL ila 25TL arasında değişik göstermektedir.

 

 

Aloe vera sabunu nerede satılır

Arama motorlarına “aloe vera sabun” kelimelerini yazarak satış yapan internet sitelerini bulabilirsiniz. Ayrıca eczane ve güzellik ürünleri satan mağazalardan da rahatlıkla Aloe vera sabun temin edebilirsiniz.

Aloe vera sabununun içerisindeki kimyasal maddeler, fayda sağladığı rahatsızlıklar ve diğer konularda bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !