Ani Üşüme Titreme Hangi Hastalıkların Ortak Belirtisidir

Bebeklik evresinden başlayarak insanın yaşamının sonuna kadar vücudunda bazı tedbirleri alan, yaşam kalitesini korumaya çalışan sistemler vardır. Bunlar sayesinde vücut dış etkenlere veya mikro organizmalara karşı kendini savunur. Ateşi olan bir bebeğin aslında vücudu mikroplarla savaşıyor demektir. Bir anlık gelen titreme kasların hareket yeteneğinden kaynaklanıyordur. Bazı durumlarda bu tür vücudun istemsiz davranışları altında rahatsızlıklarda belirebilir. Herhangi bir rahatsızlığa bağlı gelişen üşüme ve titreme sadece titremenin olduğu durumlar ile karıştırılabilir. Aniden beliren titreme ve üşüme; anemiye, yüksek ateşe, uykusuzluğa, hipoglisemiye ya da vücudun susuz kalmasına bağlı gelişebilir. Üşümek ve titremek; vücudun metabolizma düzeyinde ve çevresel etkenlere karşı verdiği bir cevaptır.

 

 

Üşüme ve titremeye sebep olan hastalıklar

Aniden beliren üşüme ve titremenin sebeplerine daha detaylı sıralayacak olursak;

 

Hipoglisemi

En belirgin sebep hipoglisemidir. Kan şekeri değerinin 50 mg/dl altına düşmesine hipoglisemi denir. Hipoglisemi ile birlikte kan şekerinin düşmesi ile üşüme ve titreme görülmeye başlar. Özellikle diyabet hastalarının daha dikkatli davranması gereken hipoglisemide, ilk belirtilerin üşüme ve titreme olması bu hastalar için de erken uyarıcı bir sistem gibidir. Hipoglisemi ile birlikte kalp çarpıntısı, terleme, halsizlik, bulanık görme ve baygınlık da görülebilir. Aniden üşüme ve titreme ile birlikte halsizlik, bulanık görme, terleme ve kalp çarpıntısını birlikte hissetmeye başlayacak olursanız acil müdahale etmeniz gerekmektedir.

 

Enfeksiyon hastalıkları

Enfeksiyon hastalıkların daha yaygın olduğu kış ayları içinde vücudun genelde ilk tepkisi üşüme ve titreme olmaktadır. Grip, nezle, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonların da vücudun savunma mekanizması devreye girerek ilk tepki olarak titremeler, hafif üşümeler ile vücut cevap vermeye başlar. Enfeksiyonun şiddetine ve ilerlemesine göre, ateş ve yaygın vücut ağrılarına (halk arasında kırgınlık olarak tabir edilen) yerini bırakan titremeler aslında erken müdahale için bizlere imkan tanımaktadır.

 

Tiroid yetmezliği

Vücutta yer alan hormonlardan biri olan tiroid hormonu vücudun sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve metabolizma hızının dengelenmesi için çok önemlidir. Tiroid hormonu salgılanmasının azalması sonucu hipotiroidizm hastalığı görülür. Tiroid yetmezliği durumunda vücut soğuğa karşı daha duyarlı hale gelir ve buna bağlı olarak üşüme görülebilir.

 

Parkinson hastalığı

Ani beliren titremeler genelde Parkinson hastalığı ile karıştırılır. İstemsiz kasılma şeklinde beliren titremeye esansiyonel tremor adı verilir. Parkinson hastalığı titremeleri vücut rahat bir halde iken başlayıp hareket ile azalırken normal istemsiz kasılmalara bağlı titremeler için böyle bir sınıflandırma yoktur. Parkinson hastalığına titremeler daha karakterize olup küçük adımlar, başa öne eğik durmalar şeklinde belirginleşir.

 

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Vücudun her bölümü farklı fonksiyonları yerine getirirken bunları sağlamak için besinlere ihtiyaç duyar. Vücuda yeterli besin girmediğinde, düzensiz beslenme ile vücudun enerji ihtiyacı karşılanamaz. Vücutta buna tepki olarak üşüme veya titreme olarak cevap verir. Ayrıca aşırı kafein, sigara ve alkol tüketimi de metabolizma dengesini değiştireceğinden üşüme ve titremeye sebep olabilmektedir.

 

Diğer nedenler

Hastalıklara ve beslenme düzenine bağlı gelişen titreme ve üşümeler düzensiz uyku, stres ve heyecan ile de görülmektedir.

 

Aniden beliren tireme ve üşümeyi önlemek için;

Doğru beslenmeye, günlük düzenli en az iki litre su tüketimine özen göstermeniz gerekir. Aniden atak halinde gelişen bir titreme oluyorsa sıcak bir duş almak faydanıza olacaktır. Duş sonrası ortamın soğuk olmamasına özen göstermeniz gerekir. Vücuda birçok yönden faydası olan B vitamin gruplarını tüketmek de üşüme ve titremeye karşı iyi bir çözümdür. Herhangi bir enfeksiyon hastalığınız yoksa ya da yukarıda belirttiğimiz durumlar sizin geçerli değilse ve hala sık sık üşüme titreme ile karşılaşıyorsanız muhakkak bir iç hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririz.

Ani üşüme ve titremeye hangi hastalıklar neden olur, hastalıklar dışında üşümeye neden olan etkenler ve dikkat edilmesi gerekenlerin hepsi bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !