Antibiyotik Yan Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır

Antibiyotik Yan Etkileri

Boğaz ağrısı, kulak enfeksiyonu, idrar sistemi enfeksiyonu veya diğer yaygın bakteriyel enfeksiyonlar geçirdiğinizde, doktorların sıklıkla ilk tercihi olan ilaçlar antibiyotiklerdir.

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan temel ilaçlardır. Farklı bakteri türlerine ve bazı parazit türlerine karşı etkili farklı antibiyotik türleri vardır.

Düzgün bir şekilde kullanıldığında infeksiyon hastalıklarına neden olan bakterilerin çoğalmasını engeller veya onları öldürür. Bu da doğal bağışıklık sistemimizin enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olur.

Ancak antibiyotiklerin çoğunlukla diğer geçici sağlık sorunlarına neden olan yan etkileri vardır. Bazı genel yan etkileri ishal, bulantı, kusma, vajinal maya enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar ve iç kulak problemlerini içerir.

Aynı zamanda, antibiyotiklerin aşırı kullanımı veya yanlış kullanımı onları etkisiz hale getirebilir, bağışıklığınızı zayıflatabilir, kanser riskinizi artırabilir ve doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir.

Antibiyotik tedavisine karşı hafif bir olumsuz reaksiyon hissederseniz endişelenmeniz gerekmez. Sorunu kolayca doğal olarak tedavi edebilirsiniz. Ciddi derecede olumsuz olan reaksiyonlar için hemen doktorunuza danışın.

İşte antibiyotiğin yan etkileri ile başa çıkmanın 10 yolu.

1. Probiyotik Yoğurt Yiyin

Antibiyotik kullanırken, beslenmenize kesinlikle “iyi bakteriler” içeren yoğurt eklemeniz önerilir.

‘Canlı kültürler’ (aynı zamanda probiyotik yoğurt) içeren yoğurt yemek, antibiyotiklerin sık görülen yan etkilerinden biri olan ishalden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu canlı kültürler bağırsaklarda bir katman koruma sağlayan bağırsak dostu bakterilerdir ve vücuttan bakteriyel toksinler elde etmek için laktik asit üretmeye yardımcı olurlar.

Therapeutic Advances in Gastroenterology’de (Gastroenterolojide Tedavi Edilen Gelişmeler) yayınlanan 2011 yılı araştırmasında, probiyotiklerin antibiyotikle ilişkili ishali önlediğini bildirdi.

BMJ Open’da 2015 yılında yayınlanan bir başka çalışma da, probiyotik yoğurdun, çocuklarda antibiyotik ile ilgili mide-bağırsak rahatsızlıklarının görülme sıklığını azaltmak için etkili bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Antibiyotik kullanırken, yoğurdu olduğu gibi yiyin veya onunla smoothieler hazırlayın. Bu yoğurdu günde birkaç kez yiyebilirsiniz.

2. Fermente Gıdalar Yiyin veya Probiyotik Takviye Alın

Yoğurt dışında çoğu fermente gıda doğal olarak çok miktarda probiyotik içerir. Bu nedenle, yoğurdun yanı sıra, kombu çayı, kefir, lahana turşusu, turşu, pancar turşusu, şalgam turşusu, havuç turşusu ve kimçi’yi beslenmenize ekleyin.

Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra probiyotik takviyeleri seçebilirsiniz.

Probiyotik yoğurt gibi, probiyotik takviyeleri veya fermente gıdalar antibiyotik kullanımından kaynaklanan mide-bağırsak problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Antibiyotik tedavisinin tamamlanmasından uzun süre sonra devam ettirilmelidir. Aslında, fermente gıdaları beslenmenizin düzenli bir parçası haline getirmek iyi bir fikirdir.

3. Sarımsak Yiyin

Sarımsak, antibiyotik ilaçlarının yan etkileri olmaksızın zararlı mikropları öldürmeye yardımcı olan doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca böbreklerinizi ve karaciğerinizi antibiyotiklerin potansiyel hasarından koruyan allicin olarak bilinen önemli bir bileşim içerir.

Microbes and Infection’da yayınlanan 1999 yılındaki bir araştırma, sarımsakta allicin olarak bilinen sülfür bileşiğinin doğal antibiyotik olduğunu bulmuştur.

Beslenmenize sarımsak eklemek ve günde 500 mg takviye almak, vücudunuzu antibiyotiklerin zararlı kalıntılarından arındırmanız için yararlı bir yöntemdir. Herhangi bir takviye başlatmadan önce doktorunuza danışın.

4. Deve Dikeni Takviyesi Alın

Bilindik antibiyotikleri almak karaciğeriniz için zor olabilir, ki bu da aldığınız ilaçların parçalanmasından sorumludur.

Karaciğerinizi bir dizi antibiyotik hasarına karşı korumak için, deve dikeni çok etkilidir. Bu bitkideki zengin antioksidanlar karaciğeri korumaya yardımcı olur.

Ayrıca içindeki etkin silibinin maddesinin vücuttaki zehri atma ve tedavi edici etkileri vardır.

Deve dikeni, sıvı ekstrakt, kapsül ve bir tentür olarak ek formda bulunur. Durumunuza uygun dozaj ve uygunluk için doktorunuza danışın.

5. Zencefilli Çay İçin

Reçeteli antibiyotikler nedeniyle ister ishale, mide bulantısına ister kusmaya maruz kalın, zencefil bu yan etkilerle başa çıkmada etkilidir.

Zencefilin doğal antibiyotik özelliği, bakterilerin neden olduğu birçok sağlık sorununu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Taze zencefilin, gıda kaynaklı patojenlere karşı olduğu gibi solunum yolu ve periyodontal enfeksiyonlara karşı da antibiyotik etkisi vardır.

Zencefil, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını dindirmek için de bilinir.

Antibiyotiklerin yan etkileri ile başa çıkmak için zencefil çayını günde 3 defa için. Çayı yapmak için:

1. Yaklaşık 2.5 cm uzunluğundaki taze zencefili rendeleyin.

2. 10 dakika boyunca 1½ su bardağı suda kaynatın.

3. Süzün, tatlandırmak için bal ve limon suyu ilave edin ve yavaş yavaş yudumlayın.

6. Hafif Yiyecekler Yiyin

Antibiyotiklerin en çok bilinen yan etkileri arasında ishal, bulantı ve kusma vardır.

Bu sorunları gidermek için, antibiyotik tedavisi esnasında ve sonrasında yalnızca hafif yemek yenilmesi önerilir. Bu tür yiyecekler kuru krakerler, normal ekmek, beyaz pirinç vb.dir

Hafif gıdaları sindirmek kolaydır ve mide-bağırsak sisteminizin dinlenmesine yardımcı olur, böylece antibiyotiklerin güçlü etkilerinden kurtulabilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü antibiyotikler iyi bakterilerin yanı sıra kötü bakterileri de yok eder.

Karbonhidrat açısından zengin, şekerli ve baharatlı yiyecekler yemeye devam ederseniz, GI kanalınız talepleri takip edemeyeceği için çok daha fazla diyare, bulantı ve kusmaya davetiye çıkarmış olacaksınız.

7. Elma Sirkesi Tüketin

Elma sirkesi, vücudunuzdaki zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, antibiyotik ilacının sık karşılaşılan yan etkilerinden biri olan ishal kontrolünde iyi bir çözümdür.

Dahası, bağışıklığınızı artıran çeşitli besin maddeleri içerir.

1. Bir bardak suya 1 ila 2 çorba kaşığı filtresiz elma sirkesi karıştırın.

2. Durumunuz iyileşene kadar günde 2 kez için.

8. Yeterli Miktarda Sıvı Tüketin

İshalden-kusmadan ve ilaçlardan kaynaklı sıvı kaybının neden olduğu ağız kuruluğunu gidermek için daha fazla su için.

Gün boyunca bol miktarda su içmek vücudunuzu sulu tutacaktır.

Daha ciddi su kaybını önlemek için, vücudun ihtiyaç duyduğu elektrolitlerin yerini değiştirmek için su, şeker ve tuz içeren sıvılar içirin.

Yüksek su içeriğine sahip sebze ve meyvelerin suyunu da içebilirsiniz. Aynı zamanda, şeker oranı yüksek çay ve koladan veya alkol veya kafein içeren kahve gibi semptomlarınızı kötüleştirebilecek içeceklerden kaçının.

9. Sağlıklı Kalın

Antibiyotiklerin yan etkileri ile başa çıkmanın diğer bir yolu sağlıklı kalmaktır; böylece antibiyotikleri uzun süre almanız gerekmez. Sağlığınızı desteklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

· Antioksidan, lif ve diğer önemli besin maddeleriyle zenginleştirilmiş sağlıklı bir beslenme izleyin.

· Hafif egzersiz eşit derecede önemlidir. Bu, zorlayıcı egzersiz olmak zorunda değildir. Önemli olan düzenliliktir.

· Gevşeme teknikleri yardımıyla bol miktarda uyku çekin ve stres seviyenizi yönetin.

· İkisinin de bağışıklık üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden sigara ve alkolü fazla kullanmaktan vazgeçin.

10. Antibiyotikleri Önerildiği Gibi Kullanın

Son olarak, en önemlisi, antibiyotik ilaçlarınızı doktorunuzun talimatına göre almanız gerekir.

Örneğin, bazı antibiyotikler sadece su ile alınmalıdır. Diğerleri ise, vücuda emilimini kolaylaştırmak ve antibiyotiklerin genel bir yan etkisi olan mide rahatsızlığını gidermek için yiyecekle birlikte alınmalıdır.

Ayrıca rahatsızlığınız geçse bile reçete edilen tüm antibiyotikleri bitirmelisiniz. İlaç yarı yolda durdurulduğunda, enfeksiyon daha fazla oyalanabilir ve daha fazla sorun yaratabilir.

Doktorunuz gerekli olduğunu düşünmedikçe antibiyotik kullanmayın.

error: Kopyalamak mümkün değil !