Apandisit Belirtileri Nedir & Belirtiler Varsa Ne Yapılmalı?

Apandisit nedir?

Apandisiti patladı diye tabir edilen rahatsızlık, kalın bağırsağa bağlı 10cm uzunluğunda bir doku olan apandis’in patlamasıdır. Aslında bu dokunun iltihaplanması sonucu süregelen enfeksiyon bir hastalıktır.

 

 

Apandis alınmazsa ne olur?

Apandis patlaması hayati olarak riske sokabilecek bir durumdur. Apandis patlaması ile apandis bölgesinden karın boşluğuna iltihap birikmiş sıvı akar ve önlem alınmazsa karın zarı iltihabına sebep olur.

 

 

Apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri mide, bağırsak ağrıları veya gaz sancısı gibi durumlarla karıştırılabilir. Apandisit şüphesinde ilk üzerinde durulması gereken nokta hissedilen ağrının niteliği ve konumudur.

  • Ağrı göbek deliğine yakın, sağ karın ile leğen kemiği arasında oluşur.
  • Diğer mide, bağırsak ağrılarına göre elinizi o bölgeye bastırdığınızda şiddetli bir ağrı hissedersiniz.
  • Midede sert bir görüntü hakimdir.
  • Ayakta dururken veya yürürken kalçanıza doğru baskı şeklinde bir ağrıda hissedebilirsiniz.
  • Uzandığınızda ya da yattığınızda ağrılar azalır fakat bu geçici bir durumdur.

İlk 12 saat içinde bu belirtiler baskın hale gelmeye başladıysa muhakkak bir hastaneye başvurmanız gerekecektir. Yetişkinlerde ağrı kontrolü daha kolay olduğu için özellikle çocuklarda daha dikkatli davranmak gerekir. Çünkü çocuklarda meydana gelebilecek bir apandisit durumu diğer rahatsızlıklar ile karışabilir. Apandis bölgesi iltihaplandığında bağırsaklarda ciddi enfeksiyonlara da sebep olabilir. Şiddetli ağrınızla birlikte apandisite eşlik eden birtakım diğer belirtilerde mevcuttur.

 

Ateş

Apandisin tanımladığımız bölgesindeki ağrınıza ateşte eşlik ediyorsa apandisit şüphesi artacaktır. Apandisin enfeksiyon kapması ile eşlik eden ateş genellikle 38 dereceyi geçmez.

 

İştah Kaybı

Daha önce hiç hissetmediğiniz kadar tokluk hissi oluşacaktır. Bu tokluk hissi yanında şişkinlik ve gaz da rahatsız edici boyutlara gelebilir. Bir türlü gaz çıkışı gerçekleşmeyecek ve daha da rahatsız edici olmaya başlayacaktır.

 

Mental ve Fiziksel Sendrom

Apandisit öncesi halsizlik, bitkinlik, kusma ve yorgunluk hali görülebilir. Bu durumlar genelde şiddetli apandisit ağrısı öncesi gözlemlenen durumlardır. Kusma daha çok ağrıdan sonra ortaya çıkar ve çok şiddetli geçmez.

 

Kabızlık

Apandisit şüphesi durumlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri de kabızlıkdır. Bireyin büyük tuvalete çıkmasını çok zorlaştırır ve spesifik bir durumdur.

 

Diğer Fizyolojik Bölge Ağrıları

Özellikle rektum bölgesinde hem kabızlık hem de gaza bağlı olarak ağrı görülür. İdrara çıkma anında ise ağrı eşlik eder.

 

 

Apandisite sebep olan durumlar

Apandisin iç bölgesi lenf bezleri ile çevrilidir. Gıda tüketimine bağlı olarak ya da bir hastalığa bağlı olarak bu lenf bezleri iltihap kapabilir. Bazı bakterilerde bu lenf bezlerinin iltihap kapmasına sebep olabilir. Bu tür oluşumlar en sık 8 ile 30 yaş arası kişilerde görülür. Tüketilen gıdaların yetersiz sindirimi olursa bu da bağırsakların üst bölgesinde birikerek apandisite sebep olabilir.

Bol sıvı tüketerek, lifli besinler tüketerek, kabız olmaktan çekinerek beslenme düzeninizde kaliteyi artırarak apandisit tehlikesinden uzak kalabilirsiniz. Tabi bütün bunları yapmanıza rağmen apandisit olmazsınız demek çok doğru olmayacaktır.

Apandisit şüphesine düştüğünüzde ilk olarak ayak parmaklarınız üzerinde topuklarınızı kaldırarak durmaya çalışın. Ağrı rahatsız edici veya şiddetli değilse büyük ihtimal apandisit değilsinizdir. Şiddetli ağrı ayakta durmanıza engel oluyorsa muhakkak bir hastaneye başvurmalısınız.

Apandisit hafife alınmaması gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Belirtilerini öğrenmeniz erken teşhis için faydalı olacaktır.
error: Kopyalamak mümkün değil !