Arap Sabununun Faydaları

İçeriğinde ayçiçek yağı ve sabun bazı bulunan arap sabunu çok eskiden beri kadınların ev temizliğinde kullandıkları oldukça etkili bir üründür. Günümüzde bazı temizlik firmaları bu sabunu atık yağlardan üretmekte olup bu sabunlar çamaşırlarda leke bıraktığı gibi temizleme gücü de oldukça azdır. Arap sabunu birçok alanda kullanılabilir. Çamaşır yıkarken içine bir miktar arap sabunu koyup yine deterjan gözüne de bir su bardağı çamaşır sodası eklediğinizde çamaşırların hem daha yumuşak olduğunu hem de daha iyi temizlendiğini göreceksiniz. Dilerseniz yine bir su bardağı arap sabununu, 5 litre suya koyup üzerine de 1 su bardağı çamaşır sodası eklediğinizde bu karışımı sıvı deterjan olarak da kullanabilirsiniz. Bu karışımın içine koyacağınız doğal aromatik yağlar güzel kokmasını sağlayacaktır.

Çamaşırların yanı sıra bulaşıkları yıkarken arap sabununu süngere koyup bulaşıkların daha parlak görünmesini ve kirlerin daha iyi çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız durulama yaparken sıcak su kullanmanız gerekmektedir. Arap sabunundan yararlanacağınız diğer bir alan ise fırın ve ocak gibi hassas yüzeylerin temizliği. Yine bu sabundan yer temizliğinden banyoya, tuvalet temizliğinden cam silmeye kadar birçok alanda yararlanabilirsiniz. Arap sabunu ile yıkanan halılar daha parlak olmakta, yumuşak kalıp kirlerden tamamen arınmaktadır.

 

 

Arap Sabunu Nasıl Yapılır

Arap sabunu yapmak için bitkisel veya hayvansal yağ asitlerinin yanı sıra potasyum hidroksit de gerekmektedir. Bir miktar su içerisine potasyum hidroksit konur ve daha sonra içine seçilen yağ asidi eklenerek 90 derecede bu karışım ısıtılır. Karışım ısıtıldıkça sabunlaşmaya başlar. Bu esnada konulacak potasyum hidroksit miktarı önemlidir. Çünkü çok fazla eklendiğinde ürünün etkisini azaltacak ya da zararlı hale getirecektir. Yine potasyum hidroksit miktarını belirleyen diğer bir husus da kullanılacak yağ asidinin cinsidir.

 

 

Saça Arap Sabunu

Daha parlak ve gür saçlar için günümüzde bazı ünlülerin saçlarını arap sabunu ile yıkadığını duyuyoruz. Peki, hangi arap sabunu? Market raflarında yer alan sabunlar yerine saçlarınızı işlenmemiş organik ve doğal arap sabunu ile yıkayabilirsiniz. Çünkü markette satılan ürünlerin kokusu bile doğal olmadığını parfüm ve çeşitli maddeler eklenerek kimyasının değiştirildiğini haber vermektedir. Bu sabunlar genellikle ev temizliğinde kullanılır. Arap sabunu ile yıkadığınız saçlarınızı mutlaka nemlendirmeli ve krem sürmelisiniz. Çünkü saçlar sabuna alışık olmadığından ilk etapta dolaşacak ve sert görünecektir. Zamanla saçlarınızın daha parlak, yumuşak olduğunu ve kolay uzadığını göreceksiniz.

Parlak ve gür saçlar için arap sabunu kullanabilirsiniz.
Parlak ve gür saçlar için arap sabunu kullanabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !