Arka Adale Zedelenmesini Hızlıca Tedavi Etme Yolları

 

Arka adale çekmesi neden olur?

Arka adale yani bacak arkasında yerleşik olan gastroknemius ve soleus kaslarından oluşan ve aşil tendonunu stabil eden bu önemli kas zedelenmesi ağır efor ve spor faaliyetleri sonrasında sıklıkla görülebilen bir durumdur. Arka adalede meydana gelen zedelenmeler oldukça ağrılı, acı veren bir süreç olabildiği gibi yürürken arka adale çekmesi şeklinde yürümeyi ve hareketi zorlaştırarak günlük hayatınızı olumsuz etkileyen bir halde alabilir ve bu durumda kişiyi hareket etmekten alıkoyabilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın da pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. Isınma hareketleri, yoga, çeşitli yöntemler vasıtasıyla kas liflerini kuvvetlendirme, havuz egzersizlerinden kaçınma, ısı veya buz tedavisi, istirahat ve incinen bölgeyi destekleme bu yöntemlerden bazılarıdır.

 

 

Arka Adale Zedelenmesi

Arka adale zedelenmesi, üç büyük kastan meydana gelen ve dizin arka tarafında bulunan adalenin lifleri üzerinde meydana gelebilecek her türlü gerilme, incinme ve zarar görme olarak tanımlanabilir. Bahsi geçen bu üç kas grubu (semitendinosus, semimembranosus, biceps femoris) dizi kalça eklemine bağlayan ve dizi hareket ettirme, germe ve alt bacağı oynatma gibi aktivitelerde rol oynayan yapılardır. Yürümek, koşmak ve sıçramak gibi temel aktiviteler arka adalenin kilit rol oynadığı hadiselerdir. Yani anlayacağınız bisiklet sürmekten merdiven çıkmaya, dönme işleminden dengeyi sağlamaya kadar günlük hayatımızda sergilediğimiz hemen hemen her türlü aktivitede bu kaslar başroldedir.

Bu nedenle arka adalede çekme gibi bir durum meydana geldiğinde durumu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tedavi etmek gerekir. Hele ki aktif bir bireyseniz, bir atletseniz ya da günlük hayatında dizlerini sürekli olarak kullanan biriyseniz tedavinin hızı çok daha önemli bir hale gelmektedir. Arka adale çekmeleri pek çok şekilde vuku bulabilir. Ancak temelde bahsettiğimiz bu üç kas grubundaki liflerde meydana gelen gerilmeler veya yırtılmalar söz konusu rahatsızlığa yol açmaktadır.

Bu süreci hızlı bir şekilde atlatabilmeniz için hasar gören kaslardaki hücrelerin hızlı bir şekilde kendilerini yenileyerek tekrar büyümeleri gerekmektedir. Aksi halde iyileşme süreci gerçekleşmeyecektir. Eğer bir atletseniz bu rahatsızlıkla çok karşılaşırsınız. Ancak söz konusu durum atletler kadar olmasa da normal insanları da etkileyebilmektedir. Anormal aktiviteler, rahatsız edici şekilde gerçekleştirilen eğme bükme hareketleri ya da düşmeler normal insanlarda bu rahatsızlığa yol açan etmenlerdir.

Arka adale zedelenmesi ilk meydana geldiğinde beraberinde karıncalanma hissini de getirir. Ardından hasar gören bölgede keskin bir acı hissedersiniz. Ayrıca söz konusu bölgede aşırı hassasiyet ve morarma gibi durumlar da oluşabilir. Yürümek, eğilmek ya da arka adalenizdeki kasları hareket ettirmek istediğinizde bedeninizi bir acı kaplar ve bu eylemleri gerçekleştiremediğinizi fark edersiniz. Hasar gören bölgeye düzenli olarak buz tedavisi uyguladığınız halde şişlik kaybolmuyor ve ağrının şiddeti azalmıyorsa, doku zedelenmesi gibi ciddi bir durumun olup olmadığını anlamak adına mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Ancak çoğu arka adale zedelenmesi ev ortamında uygulayabileceğiniz yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Şimdi gelin beraber bu yöntemlerin neler olduğuna bir göz atalım.

 

 

Arka Adale Zedelenmesini Hızlıca Tedavi Etme Yolları

İstirahat:

Her ne kadar bu yöntem aktif bir hayat süren bireyler veya atletler için zor gelse de, hasar gören kasın hızlıca iyileşmesini sağlamanın en iyi yolu istirahat etmektir. Çünkü hasar gören hücrelerin kendilerini onarabilmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. Eğer zedelenen kas grubunu hareket ettirmeye çalışırsanız bu süreç daha da uzayacaktır. Birkaç günlüğüne de olsa işten ve spordan uzak kalmanız gerektiğini kabullenin ve bu süreçte iyileşmeyi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek adına bedeninize iyi bakın. Bu yöntem söz konusu rahatsızlığın daha kötüye gitmesini engellemek adına uygulanabilecek en pasif ama en etkili yöntemdir.

 

Düzenli Beslenme:

Beslenme programınızda kaslarınızın iyileşme sürecini hızlandırmayı sağlayacak besleyici bileşenlere yer vermeye önem gösterin. Bu çerçevede protein ağırlıklı besinler en etkili olanlardır. Çünkü aminoasitler kas kütlelerimizin oluşmasında kilit rol oynamaktadır. Bedenimizdeki hücrelerin kendilerini yenileyerek büyüyebilmeleri için proteine ihtiyaçları vardır. A ve C vitaminleri de bu çerçevede çok önemlidir. C vitamini kas liflerinin onarımında kilit rol oynayan kollajen bileşiminin salgılanmasında hayati öneme sahiptir. A vitamini de sahip olduğu iltihap önleyici tesir sayesinde bu çerçevede iyi bir seçenek olacaktır.

 

Isınma Hareketleri:

Çoğu arka adale zedelenmesi kasların fazla soğuk olmasından kaynaklanmaktadır. Isınmamış kas kütlelerine kuvvet uygulamak zedelenmelere ve hatta yırtılmalara sebep olabilmektedir. İyileşme sürecinde arka adalenizin esnekliğini arttırmak için düzenli olarak günde iki kez ısınma hareketleri yapın. Arka adale için yapılabilecek en iyi ısınma hareketlerinden birisi duvara karşı yere sırt üstü uzanmak ve ayaklarınızı duvara yapıştırarak vücudunuz “L” harfi oluşturacak şekilde bacaklarınızı yavaşça hareket ettirmektir. İyileşme sürecinizin durumuna göre bu egzersizin şiddetini ayarlayabilirsiniz.

 

Isı ve Buz Tedavisi:

Diğer pek çok kas zedelenmesinde olduğu gibi bu rahatsızlıkta da ısı ve buz tedavisini uygulamak zedelenen kas grubundaki morarmaları ve iltihaplanmaları hızlıca geçirmek adına etkili bir yöntemdir. Bu işlem aynı zamanda kan akışını hızlandırarak iyileşmenin daha çabuk gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca ağrı kesici tesiri de vardır. Kasınızda zedelenme olduğunda hiç vakit kaybetmeden buz torbasını hasar gören bölgeye uygulayın. Bunu günde 3-5 kez gerçekleştirin. İyileşme sürecinin ikinci veya üçüncü gününde basınç, jakuzi veya sıcak bir banyo vasıtasıyla ısı tedavisini uygulayabilirsiniz.

 

Kası Desteklemek:

Zedelenen kaslarınızı kullanmıyorken herhangi bir gerilmeyle karşılaşmamak adına söz konusu kas grubunu desteklediğinizden emin olun. Uzandığınızda bacağınızın altına yastık koyun. Ayrıca imkanınız varsa koltuk değneği veya tekerlekli sandalye kullanın. Zedelenen kaslarda oluşturacağınız herhangi bir gerilme sadece kasları zayıf düşürecektir. Özellikle de iyileşme sürecinin ilk 24 saatindeyken.

 

Güçlendirme:

Arka adale zedelenmesi için tavsiye edilen pek çok antrenman bulunmaktadır. Özellikle de iyileşme sürecine girildiğinde uygulamak büyük önem arz eder. Sakatlığı geçirdikten sonraki ilk günlerde egzersiz yapmaktan uzak durmalısınız. Sakatlığın şiddetine göre bu süreç 1 haftaya kadar da uzayabilir elbette. Ancak iyileşme sürecinde de olsa onları tekrar kullanabileceğinizden emin olabilmek adına kaslarınızı formda tutmak büyük önem arz eder.

 

Yoga:

Yoga bedeni ve zihni rahatlatan tesiri sayesinde binlerce yıldır kullanılmakta olan bir egzersiz çeşididir. Sakatlık beraberinde hem fiziksel hem de psikolojik yan etkiler getirebilir. Arka adale zedelenmeleri de genelde çok ciddi sonuçlar doğurmadığından ötürü, zihninizi temiz tutmak bu çerçevede büyük önem arz eder. Yoga yapmak kaygı ve stresi ortadan kaldırır, bağışıklık sistemini destekler, metabolizmayı hızlandırır. Kısacası iyileşme sürecinize her açıdan fayda sağlayacak bir aktivitedir!

 

 

Son Bir Uyarı:

Eğer 48 saatten daha fazla bir süre geçtiği halde ağrılarınız hala şiddetliyse ve morarmalar mevcutsa, tıbbi müdahale gerektiren bir vakayla karşı karşıya olabilirsiniz. Takdir size kalmış, ancak size verdiğimiz bu yöntemlerin çok ciddi olmayan vakalar için geçerli olduğunu sakın unutmayın.

Hafif arka adale zedelenmelerinde evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri.
Hafif arka adale zedelenmeleri ve arka adale çekmesi  evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri.
error: Kopyalamak mümkün değil !