Artısı Ve Eksisi İle Peruk Kullanmak

Peruk kullanmak deyince birçok kişinin aklına ilk olarak ”İnsan neden peruk kullanılır ki?” sorusu gelebilir. Ancak detaylı bir şekilde düşünüldüğünde çevremizde de peruk kullanmak zorunda olan birçok kişi vardır. Çoğu insan saçsızlık nedeniyle, bir çok kullanıcı ise herhangi bir hastalıktan ya da kazadan dolayı saçlarını kaybetmesinden dolayı peruk kullanmak zorunda kalabilir. Saçsız olmayı kim ister ki? Ancak kel olmak ya da saçsızlık problemi yaşamak da kişiyi hem estetik açıdan, hem psikolojik açıdan son derece olumsuz etkilemektedir. Tabi peruk kullanmaya mecbur kalan kişiler kadar değişiklik ve farklılık aradığı için peruk kullananlar da var. Bu yazımızda nedeni her ne olursa olsun peruk kullananlar için peruk kullanmanın faydaları ve zararları konusuna değineceğiniz.

Peruk kullanmanın faydaları şunlardır;

  • Peruk kullanmak kişiye estetik açıdan güzellik katar. Özellikle kel olanlar ve saçsızlık problemi yaşayanlar peruk sayesinde dışarıda kendini daha rahat hissedebilir.
  • Kişinin istediği uzunlukta ya da kısalıkta saça sahip olmasını sağlar. Peruk seçiminde kişi dilediği uzunlukta saç tercihi yapabilir.
  • Kemoterapiden dolayı dökülen saçları için üzülen hastalarda saçsızlık problemine alternatif bir çözüm olur.
  • Saçları olmadığı için dalga geçilen kel erkeklerin saçsızlık problemini ortadan kaldırır.

Peruk kullanmanın faydaları kadar zararları da vardır elbette. Gelelim peruk kullanmanın zararları konusuna;

  • Peruk için kullanılan maddeler ve sentetik saçlar kişide alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Başkalarının saçı ile hazırlanan orijinal peruklar enfeksiyon riski taşıyabilir ya da peruk saç derisinde enfeksiyona yol açabilir.
  • Saçı dökülen kişilerin peruk kullanması saç derisinin hava almasını engellediğinde deride yaralar oluşabilir.
  • Kişi kendinde farklılık ve değişim yaratmak için peruk kullanıyorsa mevcut olan saçlarında dökülmeler meydana gelebilir.

Sanırım peruk kullanmanın eksileri arasında biraz eğlenceli ve dikkat edilmesi gerekeni ise rüzgara karşı peruğun fazla direnememesi. Peruk kullanmak elbette ki bazı insanlar için kendini rahat hissetmek adına oldukça önemli. Bu tür durumlarda kullanacağınız peruğun hijyenik, bakımlı ve kaliteli olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi halde saç derinizde problemlere neden olabilirsiniz.

Peruk kullanmanın fayda ve zararları konulu yazı
Peruk kullanmanın fayda ve zararları konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !