Ashwagandha (Kış Kirazı) Nedir ve Sağlığa Faydaları

Ashwaganda (kış kirazı) kökü yıllardır doğal tıp alanında sürekli kullanılan bir öğedir. Bu kök Ayurvedik tıbbı’nda ginseng olarak, geleneksel Hindistan tıbbında adaptojen olarak kullanılır ve bu terim bitkileri tanımlamak amacıyla kullanılırdı. Bu kök aynı zamanda enerjiyi ve atletik yeterliliği, soğuk ve enfeksiyonlardan korunmak amacıyla bağışıklık sistemini ve cinsel dürtüleri arttırmaya da yarıyor.

 

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış kirazının en ünlü özelliklerden bir tanesi enerji üretimiyken, bağışıklık sistemini güçlendirmesi de belki de bağışıklı sistemini güçlendirmesidir. Birçok araştırma gösteriyor ki bu kök kullanıldığında vücuttaki akyuvar sayısı ve diğer bağışıklık sistemini etkileyen mineral ve yararlı bakteriler artış gösteriyor.

 

 

Yatıştırıcıdır

Ashwaganda ayrıca yoğun yatıştırıcı etkisi sayesinde sinir sisteminin merkezini uyarır ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda da kaslarda gevşeme bulgulanmıştır.

 

 

Canlılığı Arttırır

Yaygın olarak bu özelliği nedeniyle kullanılır, özellikle kronik bir rahatsızlığın ardından yahut yoğun bir acı döneminden (ameliyat sonrası, ani spazm sonrası vb.) sonra.

 

 

Kan Şekerini Düzene Sokar

Kış kirazı ayrıca vücudun şeker ihtiyacı sırasında kan şekerini ayarlayarak belirli dozajlar halinde vücuda aktarımını düzenler.

 

 

Kanser Tedavisinde ve Korumasında Kullanılır

Araştırmalar gösteriyor ki kiraz ağacı alternatif kanser tedavisi ve korumasında kullanılabilir. Ashwagandha sinir sisteminin ana merkezinde yer alan endokrin ve kardiyaka olumlu etkileri çok fazladır. Ayrıca vücudun kendi troid hormonlarını üretmesine yardımcı olan bitkilerden bir tanesidir.

 

 

Erkeklerdeki Libido Seviyesini Arttırır

Ashwaganda erkek libidosunu düzenlemek, bir bozukluk varsa (aşırı artış, giderek azalma gibi) onarımında ve erkeğin doğurgan olma seviyesini arttırır. (Sperm kalitesi) Ashwagandha üzerine yapılan araştırmalarda şu sonuca varıldı; erkekler üzerinde bu bitki alımı sağlandığında vücutta seminiferous tübüllerinde spermajotenik etkiyi yaratıyor. Ayrıca tamamiyle hipoglisemi, diretic ve hipokolosterolemi kaynağı.

 

 

Stresi Azaltır

Daha önceki çalışmalar gösteriyor ki bu bitki hem stres seviyesini azaltıyor, tümör gelişimini yavaşlatıyor, ayrıca endişe ve insomnia gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

 

 

Kökün Antioksidan Etkisi

Ashwagandha yıllardır geleneksel olarak sinir sistemiyle ilgili olan rahatsızlık ve hastalıklarda kullanıldığı için, bazı araştırmaların yarattığı spekülasyonlara göre bu bitki aynı zamanda antioksidan bir etkiye de sahip.

Kan şekerini düzenleyen, libidoyu arttıran ve daha bir çok faydası olan kış kirazı (ashwagandha).

Kan şekerini düzenleyen, libidoyu arttıran ve daha bir çok faydası olan kış kirazı (ashwagandha).

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. ozgur dedi ki:

    ashwagandha bitkisinin faydalarını diğer siteler gibi sizde yazmışsınız. Fakat nereden satın alacağımız konusunda bilgi yok. *** ve *** firmalarının sattığı ürünler var. Ben asla bir daha ne *** nede *** den ürün alırım.

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !