Aspirin ve Limon ile Sivilcelere Doğal Çözüm

Sivilceler çeşitli dönemlerde cildimizin farklı lokasyonların da çıkabilmektedir. Başlı başına büyük sıkıntı olan sivilceler sabırsızlık ve yanlış uygulamalar ile geride ömür boyu kurtulunamayan ya da cerrahi müdahalelere zorunlu bırakan izler bırakabilmektedir. Bu lekeler ya da izlerden kurtulabilmek için;

 

 

Kil ve aspirin ile cilt bakımı

En basit yöntem beyaz kil ve bir çay kaşığı limon ve bir aspirini toz haline gelecek şekilde ezin ve karıştırın. 4 gün aralıksız günde bir defa bu karışımı cildinize uygulayın.

 

 

Aspirin ve limon sulu sivilce maskesi

Çeşitli soğuk algınlığı ve kırgınlıklarda en yaygın olarak kullanılan aspirin cilt lekeleri üzerinde darbeler veya sivilce bazlı lekelerin yok edilmesinde etkili olmaktadır. Aspirinin bu işlevi muhteviyatında bulundurduğu cilt lekelerine faydalı olan salisilik asit bulunmaktadır. Limon suyunun ise anti bakteriyel niteliğe sahip olması sivilceler ve izleri için tedavi edici hususiyeti ve cildin renk tonunu ayarlayan ve optimum forma getiren sitrik asittir. Karışıma ilave edilecek olan bal ise etkisi maksimum yapıp olası reaksiyonların önünü almak için kullanılır ve kullanım sonrası maskeyi temizlemek için kabartma tozu kullanılır. Maskeyi sürmeden önce cildinizi nemlendirmek için badem yağı yada Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

 

Malzemeler:

 • 3 aspirin
 • 1 yemek kaşığı taze limon suyu
 • Bir kaç damla bal (kuru ciltler için)
 • Bir kaç damla bal (kuru ciltler için) veya
 • Bir kaç damla zeytin yağı (kuru ciltler için) veya
 • Bir kaç damla badem yağı (kuru ciltler için) veya
 • Bir kaç damla Hindistan cevizi yağı (kuru ciltler için)

 

Hazırlanışı:

Maske için kullanılacak temel oranlar şu şekildedir.

 • 3 aspirini ezin.
 • Toz haline gelmiş aspirini geniş ve derin bir kaba koyun.
 • Bir yemek kaşığı taze limon suyunu kaba boşaltıp, aspirinin kremsi bir hal almasını bekleyin.
 • Eğer cildiniz kuru ise, kaba bir yemek kaşığı kadar sıcak bal, badem, zeytin, hindistan cevizi yağlarından herhangi birinden birkaç damla ekleyin ve karışımın homojen dağıldığına kanaat getirene kadar karıştırın.
 • Eğer cildiniz yağlı ise yağları eklemeyip birkaç damla daha limon suyu ekleyebilirsiniz.

Maskeyi göz ve çevresi istisna olmak şartı ile yüzünüzün her tarafına uygulayabiliriniz.

 

 

Aspirin maskesinde dikkat edilecek hususlar

 • Aspirine karşı alerjisi olanlar hiçbir şekilde kullanmamalıdır
 • Hamilelik veya çocuk emziren annelere risk almamak adına tavsiye edilmemektedir.
 • Mezkur maskeyi yüzünde açık yara olanların bu bölgelerde kullanmaması gerekir.
 • Güneşten yanmış ve yanık etkisi devam edenler ile yeni ağda yapılmış deri için kullanılmamalıdır.
 • Cilt problemi yaşayanlar hangi rahatsızlık olursa olsun muhakkak uzman bir hekime danışıp onayı ile maskeyi kullanmalıdırlar.

 

 

Çilekli sivilce maskesi

Çileğin aspirinin içerisinde bulunan salisik asiti sivilce ilaç sektöründe kaynak olarak kullanılabilecek kadar yoğun barındırması doğal yöntemler ile cilt bakımı ve sivilce konusunda uzmanlar için ilgi odağı haline getirmiştir. Çilek ile hazırlanabilecek maske için bir çay bardağı taze çilek bir çay bardağı yoğurdu bir kaba alın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletin ve çok iyi bir karışım elde edene kadar karıştırdıktan sonra sivilceleriniz için kullanın.

Sivilce izlerine doğal maske

Başlı başına bir sorun olan sivilcelerin geride bıraktığı izler bir ömür kendimiz ile barışık yaşamamızı engelleyecek boyutlara çıkabilmektedir. Çoğu zaman çeşitli boyutlar ve renklerde olan bu izler genelde tedaviye ihtiyaç bırakmadan geçse de kişisel sayılabilecek bazı nedenlerden dolayı kalıcı ve derin iz riski ile karşı karşıya kalınabilir.Bu tür durumlarda ise yukarıda izah edilen sivilce maskeleri kadar kolay hazırlanabilen evde yapabileceğiniz sivilce izlerine karşı maske tarifleri de mevcuttur.

Karbonat:

Ciltte herhangi bir tahriş yapmadan yüzeyine doğal peeling etkisi yapar. Bu sayede yüz veya cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlayan karbonatın kullanımı için ise sadece 1 kaşık karbonatı ve yarım kaşık su ile bir macun hazırlayın. İhtiyaç duyduğunuz lokasyona uygulayıp en az 5 dakika bekleyip su ile temizleyin. Yüzünüzde bulunan sivilce kaynaklı izlerden kurtulmak için bu maskeyi 3 günde 1 defa cildinize uygulayabilirsiniz.

Limon suyu:

Limonun içeriğinde bulunan yoğun asit ve bol miktarda C vitamini kontrollü ve kademeli olarak cildi incitmeden tahrip olmuş hücreleri tedavi etmekte ve hücrelerin kendini yenilenmesini teşvik etmektedir. Bu maskeyi uygulamak için limon suyu içerisinde bekletilmiş pamukları yüzünüzü kaplayacak şekilde yüzünüze yerleştirin ve cildinizle beraber pamuğu kuruması için bekletin. Limon suyu maskesinin etkin olması ve kesin çözüm sunabilmesi için günde 3 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

 

 

Sivilce tedavisinde lavabo mantığı

Evlerde tıkanan lavabolar nasıl açılır? Asit ya da baz içerikli çözücüler ile lavaboyu tıkayan tortunun ayrışmasını sağlamakla yapılır değil mi? Gözenekleri tıkayan tortuların da bu şekilde cilde zarar vermeyen çözgenler ile ayrıştırarak altında biriken salgıların cildin doğal basıncı ile atılmasının sağlanmasına dayanır. Bu yöntemde dikkat edilecek husus kullanılacak çözgenin doğru seçimi ve cildi tahriş etmeyecek bir madde olmasıdır. Bu tür çözgen diye tabir ettiğimiz maddeler tonik olarak adlandırılmaktadır.

 

 

Vakumlama ile sivilce tedavisi;

Bir diğer pratik yöntem ise kanalların vakumlanması ile açılması yöntemidir. Tıkanan kanalların öncelikle yumuşatılarak gözeneklerin genişletilmesi ve oluşan tortuların vakumlama mantığı ile dışarı taşınması oluşabilecek enfeksiyonla için etkili bir çözüm olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken şey vakumlamayı çok şiddetli ve uzun süre yapmamaktır. Vakumlama için ise kalın uçlu steril bir enjektör veya ninelerimizin kullandığı bardak çekme metodu kullanılabilir.

 

 

Sivilceli ciltler için tonik

Gerekli Malzemeler:

 • Biberiye otu
 • Ada çayı
 • Saf alkol

 

Hazırlanışı:

 • Biberiye otu ve ada çayından birer tutam alıp demleyin.
 • 15 dakika kadar bekledikten sonra çayın suyunu süzerek su içerisine alkolü ekleyin ve toniğiniz hazır hale gelmiş olacaktır.
 • Bu toniği yaklaşık bir ay boyunca pamuk yardımı ile günde birkaç defa yüzünüzü temizlemek için kullanabilirsiniz.

Tüm doğal yöntemlerde olduğu gibi her uygulamanın öncelikli olarak cildinize uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü cilt yapısı tüm insanlarda farklı olabilmekte ve alerjik reaksiyonlar sergileyebilmektedir. Bir veya birkaç tane kırmızı leke sayılabilecek sivilcelerden kurtulalım derken daha farklı sonuçlar alınabilir. Bu nedenle öncelikle cildinizi tanımanız ve kullanacağınız ürünleri ona göre belirlemeniz gerekmektedir.

Sivilce tedavisinde limon ve aspirin tedavisi
Sivilce tedavisinde limon ve aspirin tedavisi
error: Kopyalamak mümkün değil !