Atopik dermatit nedir? Atopik dermatit (atopik egzama)

Atopik dermatit nedir ?

Kuru, pullu, kaşıntılı ve tahriş olmuş cilt

Atopik dermatit (atopik egzama) nedir? Hem yüzde hem de vücutta oluşabilen kuru, pullu, kaşıntılı ve tahriş olmuş cilt ile karakterize, kronik, inflamatuar ve bulaşıcı olmayan bir cilt hastalığıdır. Atopik dermatit nedir? Atopik dermatit (atopik egzama) yazımızda yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

1970’lerden bu yana gelişmiş ülkelerde atopik dermatit insidansı iki ila üç kat artmıştır. Hastalık ayrıca gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın hale geliyor. Atopik dermatit (atopik egzama) en sık bebeklerde ve çocuklarda görürüz: dünya çapındaki çocukların yaklaşık yüzde 15-20’sinin hastalıktan muzdarip olduğu ve yaklaşık yüzde 90’ının ilk beş yılında semptomları yaşadığı tahmin ederiz.

Atopik dermatit

Egzema nedir atopik dermatit (atopik egzama) kaşıntılı cilt ile karakterizedir. Yetişkinliğe kadar devam eder. Ve araştırmalar, çocukken atopik dermatiti olan kişilerin astım ve alerjik rinit gibi başka ilgili durumlar geliştirir. Çocukken hastalığı hiç geçirmemiş kişilerde bile yetişkinlikte gelişebilir: Her on iki yetişkinden birinin atopik dermatit  rahatsızlığından muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Atopik dermatit nedir? Atopik dermatit (atopik egzama) yazımız dışında cilt hastalıkları hakkında okumak isterseniz.

Egzema belirtileri nelerdir?

Kuruluk, kaşıntı ve tahriş atopik cildin belirtileridir. Açık tenli kişilerde, etkilenen cilt bölgelerinin rengi kırmızımsı ve bazen kahverengi olma eğilimindedir. Daha koyu ciltte, atopik dermatit pigmentasyonu etkilediğinden etkilenen cilt daha açık veya daha koyu hale gelir.

Atopik dermatit vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkar, ancak en yaygın yerler: yüz (ayrıca göz çevresi), boyun ve dekolte, kafa derisi, kol ve diz kıvrımları (dolayısıyla fleksiyon kıvrım egzaması) ve eller ve ayaklardır. Etkilenen alanlar yaşa bağlı olarak biraz farklılık gösterir.

  • Döküntü vücudun herhangi bir yerinde olabilir.
    Bir salgın sırasında cilt kırmızı, kuru ve yoğun kaşıntılı hale gelir.
Dermatitin farklı aşamaları nelerdir?

Atopik cilt iki faz ile karakterize eder. Akut faz ve akut olmayan fazdır.

Akut faz

Aynı zamanda “aktif faz” olarak da biliriz. Ve genellikle “salgın” olarak adlandırırız. Bu, atopik cildin en çok tahriş olduğu zamandır:

  • Cilt orta ila yoğun olarak kaşınır. Bir yanma hissi yaşarız ve ağrılı olur.
  • Cildi kırmızı, kuru ve pullu göreriz. Düzensiz veya şişmiştir.
Akut olmayan evre

Salgınlar arasında atopik cildin daha sakin ve daha az tahriş olduğu dönemler vardır. Bu akut olmayan faz, aktif olmayan, aralıklı veya salgınsız faz olarak da bilinir.

  • Cilt “daha normal” hisseder (yani semptomlar daha az rahatsız edicidir)
  • Cilt kuru ile çok kuru arasında görürüz ve hissederiz ve biraz pullu ve kaşıntılıdır.
  • Küçük, iyileşmiş çatlaklar (önceki patlamalardan) göreriz.
  • Semptomlar kuru cildinkine benzer (kseroz olarak bilinen bir hastalıktan ziyade bir durum).

 

Dermatite ne sebep olur?

Sağlıklı cildin cildin en dış katmanları (epidermis), lipid açısından zengin kolesterol, serbest yağ asitleri ve seramidler ile çevrili cilt hücrelerinden (korneositler) oluşur. Daha fazlasını cildin yapısında okuyabilirsiniz. Atopik ciltte, lipid metabolizması anormaldir, seramid eksikliğine neden olur ve cilt yoluyla sıvı kaybına yol açar. Büyük sıvı kaybı cildin kurumasına neden olur ve bu da doğal bariyer işlevini bozar. Atopik dermatit nedir? Atopik dermatit (atopik egzama) yazımız dışındaki diğer yazılarımız.

 

 

error: Kopyalamak mümkün değil !