Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir

Ayak ağrısına ne iyi gelir

Ayak ağrısına neyin iyi geldiğini incelemeden önce ayak ağrısı neden oluşur önce buna bir bakalım. İnsan vücudu da sağlam inşa edilmiş bir bina gibidir ve nasıl bir bina zamanla eskiyip tadilat görüyorsa insan vücudu da zamanla bazı fonksiyonlarını kaybeder, yenilenmeye ve bakıma ihtiyaç duyar. Vücudumuzun bütün yükünü çeken iskelet sistemimizdir. Vücudun bütün ağırlığını ise omurga sistemi ve ayaklar çeker.

Ayaklarda meydana gelen ağrılar sadece ayaklardan kaynaklanmadığı gibi aynı zamanda vücutta başka bölgelerde meydana gelen deformasyonların da habercisidir. Ayakta meydana gelen ağrının kaynağı çok önemlidir. Kaslara, sinirlere, kemiklere, bağ dokulara, liflere, tırnak yatağına ve kan dolaşımı sistemine bağlı gelişebilir. Stres de ayakta ağrı oluşumunu tetikleyebilir. Aslında bütün herkesin başına gelebilecek kadar yaygın görülen ayak ağrılarına bir göz atalım isterseniz.

 

 

Ayak Tabanı Ağrısı neden olur:

Genç yaşlı demeden belki de en sık görülen ayak ağrısıdır. Çünkü taban ağrısının sebepleri arasında sportif aktiviteler (koşma, zıplama gibi), ayakkabı tercihinin yanlış yapılması, yüksek ve topuklu ayakkabı tercihi taban ağrısını tetikler. Sızlama, uyuşma görülebilir.

 

 

Topuk Ağrısına ne iyi gelir :

En sık rastlanılan ayak ağrısı bir açıdan topuk ağrısıdır. Bu şekilde topukta oluşan ayak ağrısına ne iyi gelir. Sabah yataktan kalktığınızda ilk adımı attığınızda ayağınızı basamayacak kadar kötü hissediyorsanız muhakkak Plantar Fasiiit (Plantar Fasciitis) hastalığına yakalanma ihtimalinizi değerlendirmelisiniz. Peki nedir bu Plantar Fasiit? Topuk kemiği ile kemikler arasında bulunan, bu kemikleri birbirine bağlayan yapıya plantar fasya denir ve tahriş olup iltihaplanmasına Plantar Fasiit denir. Halk arasında topuk dikeni ile karıştırılır. Ağrı olarak topuk dikeni gibi bir görüntü çizse de aslında biraz daha detaylı bakınca birbirinden ayrılır. Topuk dikeni de topuk ağrısına neden olur. Fakat topuk dikeninde topuğun alt tarafında düzgün olmayan biraz da nasıra benzeyen düzensiz bir yapılaşma vardır. Toplumda %10 oranında topuk dikenine rastlanır. Plantar Fasiit olan birinde topuk dikeni de aynı zamanda görülebilir ya da tam tersi durumda topuk dikeni olan birinde aynı zamanda Plantar Fasiit de görülebilir. Topuk ağrısına sebep olan sadece Plantar Fasiit ya da topuk dikeni değildir. Topuk kemiğiniz çatladı ise ya da kırıldı ise bunlarda topuklarınızda ağrıya sebep olur.

 

 

Ayak Kemeri Ağrısı:

Yine Plantar Fasiit kaynaklı oluşabilecek bir ağrı türüdür. Aynı zamanda düz taban iseniz ayak kemeri ağrısı çekebilirsiniz.

 

 

Ayak Parmağı Ağrısı:

Genelde birtakım hastalıklara bağlı olarak (Artrit, gut gibi)görülebilen ağrı türüdür.

 

 

Nasır:

Zaman zaman kullandığımız ‘Nasırıma basma’ deyiminin çıkmasına sebep olan nasır aslında vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Uzun süreli baskıya ve sürtünmeye maruz kalan cildimiz bu bölgeyi koruma adına sertleşir ve nasır dediğimiz sert doku halini alır. Daha çok hareketin bol olduğu ellerde, ayaklarda, topuklarda ve parmaklarda görülür. Her ne kadar vücudun bir savunma mekanizması olsa da zamanla nasırlaşmış dokuya yapılan baskı sonucu ağrı görülür. Dar ve sıkı ayakkabı giymek gibi problemler nasırı tetikler. Ağır iş şartları altında çalışan kişilerde nasır daha çok görülür. Nasırın azalması veya nasırdan kurtulmak için nasıra sebep olan baskı unsurlarından kurtulmak gerekir.

Ayak ağrısında yaygın sebeplerden biri de vücutta meydana gelen kireçlenmedir. Osteoartrit, romatizmal artrit ve gut hastalığı kireçlenmeye sebep olan en yaygın rahatsızlıklardır. Bu hastalıklara bağımlı oluşan ayak ağrısında hastalığa yönelik tanı ve tedavi önemlidir.

 

 

Hızla başlayan Ayak Ağrısına Ne İyi gelir

Ayak ağrısı çekiyorsanız birçok yöntemle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Şimdi biraz bunları inceleyelim. Öncelikle ağrıya sebep olan faktörleri iyi analiz etmek gerekir. Ayak ağrısı çekerken ilk yapacağınız şey, diğer birçok rahatsızlıkta olduğu gibi dinlenmektir. Kilolu bir bireyseniz bu ayak ağrısına sebep olacaktır. Eğer ayakkabınız ayağınıza vuruyorsa ve ısrarla bu ayakkabıyı giymeye devam ediyorsanız ayak ağrınız kaçınılmaz olur. Ağrıya sebep olan faktörü ortadan kaldırmak ayak ağrısını da ortadan kaldıracaktır. Özellikle bayanlarda görülen ağrılarda topuklu ayakkabı tercihi sebep olmaktadır. Buraya kadar ağrıya sebep olan etkenlere müdahale edip, aynı zamanda medikal tedavi uygulayıp (ortopedik ayakkabı gibi)sonuç alamadıysanız bir de bunları deneyebilirsiniz.

 

Toprak:

Yoğun iş temposu, stres, eğitim mücadelesi, ev hanımlarının günlük rutinleri derken birçoğumuzun gördüğü toprak sadece saksılarda olan topraktan ibaret oluyor. Halbuki vücutta biriken elektriksel akımda ağrıya sebep olabilir o yüzden imkanınız varsa çıplak ayakla toprağa basmak da ağrınızın geçmesinde faydalı olabilir.

 

Su:

Sadece hidrojen ve oksijenden ibaret olan su ayaklarımız için de mükemmel bir çözüm olacaktır. Ayak ağrınız varsa günde bir kez ayaklarınızı sıcak suda bekletmek ağrınıza iyi gelecektir. Ayaklarınızı sıcak suda bekleterek aynı zamanda balgam atımında, öksürüğe karşı, yüksek tansiyona karşı da mükemmel sonuçlar alırsınız. Suda bekleterek gün boyu üzerinizde biriken stresi atarken aynı zamanda dinlendiğinizi de hissedeceksiniz.

 

Tuzlu Su:

Gün boyu üzerinizde biriken stres ve negatif elektrik ile de ayaklarınızda ağrı hissederseniz bir litre suya bir çorba kaşığı tuz olacak şekilde hazırladığınız tuzlu suda ayaklarınızı bekleterek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Tuzlu su ile sadece ağrılarınızdan kurtulmaz aynı zamanda ayak kokusu yaşıyorsanız bundan da kurtulabilirsiniz.

 

Buz:

Su ile tuzlu su ile yapılan geleneksel tedaviler haricinde ağrıyan bölgeye buz ile kompres yapmak ağrıyı azaltacaktır.

 

Ihlamur:

Ihlamuru suda kaynatın ve ayaklarınızı bu su içerisinde 15 dk kadar dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı limon ile ovarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Kafur:

Sıcak suda ayakları beklettikten sonra kafurla ovmak ağrıya iyi gelecektir.

 

Nane:

Kan dolaşımına etkisi olan naneyi buz gibi soğuk suya (suya buz katarak sağlayabilirsiniz)ekleyerek yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ağrılı bölgeye uygulama yolu ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Susam Yağı ve Karanfil Yağı:

Kan dolaşımını hızlandırıp aynı zamanda uyarıcı etkisi olan bu yağları karıştırarak ayaklarınızı ovabilirsiniz. Üç yemek kaşığı susam yağı ile üç damla karanfil yağı bunu yapmanız için yeterli olacaktır. Evde kolayca hazırlanabilen bu kürü günde üç kez kadar uygulayabilirsiniz.

 

Okaliptüs ve Biberiye:

Nane gibi etkili olan bu bitkilerin yağlarını ister ikisi ile isterseniz nane yağı ile karıştırıp sıcak suya ekleyerek kullanabilirsiniz. Yağlardan dörder damla ekleyip sıcak su içerisinde ayaklarınızı 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

 

Kan Dolaşımını Dengelemek:

Uzandığınız yerde ayaklarınızı kalbiniz ile aynı hizaya getirerek kan dolaşımını dengeleyebilirsiniz.

Ayak ağrılarından kurtulmak için bu yöntemlerin haricinde egzersizlerde yapabilirsiniz. Uygun bir ayakkabı ile yürüyüşte ayak ağrısına iyi gelecektir. Yukarıda bahsettiğimiz bütün yöntemleri denemenize rağmen ağrılarınız geçmiyor ve her geçen gün daha da kronik bir hal alıyorsa muhakkak bir ortopedi uzmanına gözükmeniz de fayda olacaktır.

Ayak ağrısının çeşitleri, nedenleri ve ayak ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !