Ayak Bileği Burkulması ne iyi gelir

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileği burkulması ani ve ters hareketler sonrasında yırtılan veya aşırı gerilme ile incinen ayak bileği kas tendonları, eklem bağlarının incinmesi ile oluşan temel patolojidir. Ayak bileği burkulması yeterince spor aktiviteleri öncesinde ısınma hareketi yapmayan, ağır fiziki efor gerektiren spor yapanlarda ve halı saha maçı gibi uygunsuz ortamlarda spor yapanlarda sık sık karşılaştığımız problemlerden birisidir. Ayak bileği burkulması problemi oluştuğu anda her ne yapıyor ise sporcunun faaliyetini durdurmasını gerektirir. Ayak bileğinde burkulma ile birlikte şiddetli ağrı, şişme ve doku içine kanama olursa ekimoz ve hematom veya kızarıklık oluşacaktır. Üstüne basılmaksızın ayak bileği burkulması olan sporcunun sedye ile veya yardım ile hastaneye götürülerek ayak bileği filmi çekilmesi kemik kırığı olup olmadığı değerlendirilmelidir. Ayak bileği burkulması ile kemik kırığı eş zamanlı olabilen bir durumdur ve atlanılması ilerde kalıcı bazı arızalar oluşabilir. Acil servis şartlarında yapılacak müdahale izole ayak bileği burkulması varlığında  ağrı kesici ve ödem çözücü ilaç ve krem tedavisi ile elastik bandaj uygulaması şeklinde olabilir. Bu tip bir ayak bileği burkulması ile karşı karşıya kalındığında  aşağıda belirtilen evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi ipuçları anlatılacaktır.

 

 

Ayak Bileği Burkulması için evde basit tedbirler

  • Burkulan ayak bileğini iyileştirmek için soğuk bandaj tedavisi uygulamak şişliği başlangıçta azaltmak için en etkili yöntemlerden biri olacaktır. Önce buz küpleri ince bir mutfak poşeti içerisine sarılır ve burkulan ayak bileğinin üzerinde 10 ila 15 dakika bekletilir. Burkulma sızısı ve acısından daha hızlı kurtulmak için günde birkaç kez bu baskı tedavisini uygulamaya devam ettiğinizde ağrınızı ve şişliğin azaldığını gözlemleyeceksiniz.
  • Burkulan ayak bileğinize parmak uçları yardımıyla ve ağrı kesici anti inflamatuvar özelliği olan bir krem veya okaliptüs veya çörek otu yağı ile masaj yapmak da çok iyi gelecektir. Sadece ayak bileğini rahatlatmak ve aşırı gerilen kası yumuşatmak için farklıaromatik yağlar ile ılık bir duş sonrası masaj yapabilirsiniz.
  • Su ile karıştırılarak ıslatılan magnezyum sülfat burkulan ayak bileğine masaj ile uygulanarak lokal ısı artışı ve kas gevşemesi ile ayak bileği burkulan kişinin rahat uyumasını ve gece boyunca ağrısının azalmasını sağlamak için iyi olabilir ve bu şekilde burkulan ayak bileğinin sancısı dinecektir.
  • Ayak bileği burkulan kişilerin en önemli sorunlarından biri gece uykusunun ağrı sebebi ile bölünmesidir bunun için uykudan önce alınacak hafif bir ağrı kesici sonrası ayak bileği altına koyulacak bir yastık ağrı ve şişliğin gece boyunca azalmasını ve uyku bütünlüğünün ağrı sebebi ile kesintiye uğramasını önler.
  • Ayak bileği burkulması iyileşme süresi genellikle uygun istirahat ve saydığımız ev tipi önlemler ile genellikle 10-15 gün içinde rahatlıkla iyileşecektir. Ancak ayak bileği burkulması süresi bitiminde ayak bileği kaslarını güçlendirmek için düzenli olarak yapılması gereken ayak bileği burkulması egzersizleri fizik tedavi uzmanı gözetiminde düzenli yapılması önerilir. Çünkü bir kez ayak bileği burkulması uygun şartlarda tedavi ve rehabilite edilmezse itiyadi yani sürekli oluşabilen ayak bileği burkulması ile bu problem ameliyat gerektiren kronik bir soruna dönüşebilir.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !