Ayak mantarı

Ayak mantarına ne iyi gelir ?

Ayak mantarı, çoğu insanı etkileyebilen nispeten yaygın bir enfeksiyondur. Ayakta mantar görüntüsü  beyaz deri döküntüleri şeklindedir. Genelde sporcular da aşırı terlemeden kaynaklı oluşur. Ayak mantarına sporcu ayağı diye halk arasında söylenir. Kolayca tedavi olursunuz. Ve sporcu ayağından kurtulabilirsiniz. Ancak sorunların daha da kötüleşmemesi için tedaviye zamanında başlamanız önemlidir.

Tedavi edilmeyen sporcu ayağı vücudun diğer bölgelerine yayarsınız. Ve ayrıca sporcunun ayağını tedavi etmezseniz çevrenizdekilere de bulaşma riskiniz vardır. Eczanelerde reçetesiz sporcu ayağı için çeşitli tedaviler bulunur.

Ayakta mantarı, umumi soyunma odaları, duşlar ve yüzme havuzları gibi nemli ve sıcak ortamlarda kolayca büyür ve yayılır. Enfeksiyon genellikle, zaten enfekte olmuş birinden gelen mantar sporları sıkışıp ayaklarınızda taşındığında yayılır. Sporlar daha sonra, diğer şeylerin yanı sıra zahmetli kaşıntıya, yanmaya, ciltte soyulmaya ve kötü kokuya neden olduğu derinin kendisinde bir yer edinirlerse mantar enfeksiyonuna dönüşür.

Ayakkabının içindeki ortam, mantar sporlarının yaşaması için mükemmel bir ortam olduğundan, yoğun, sıcak ayakkabılar, halihazırda tedavi edilmiş ayak mantarının gelişmesi veya yeniden kazanılması için bir neden olur.

Ayak mantarının kaybolması için tedavi edilmesi gerekir, kendiliğinden kaybolmaz. Ayakta mantardan o anda kurtulsanız bile geri dönmeyeceğinin garantisi yoktur. Ancak günümüzde mevcut olan tedavi yöntemleri etkilidir. Ve etkilenmişseniz sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Sporcu ayağının belirtileri

Atlet ayağının semptom tablosu problemleriniz ne kadar ileri giderse o kadar gelişir. İlk aşamada, ayak parmakları arasındaki (genellikle dördüncü ve beşinci ayak parmakları arasındaki) derinin kaşınması, kızarması veya sıvılaşması ve çatlaması yaygındır.

Uzun zaman olduysa, ayaklarınızdaki derinin kuru ve pullu hale gelmesi, cildin daha kalın olarak algılanması ve kızarması ve pullanması sık görülen bir durumdur. Sporcu ayağı ile ne kadar uzun süre yürürseniz, tırnaklara (tırnak mantarı), kasıklara ve hatta ellere yayılma riski o kadar artar.

Sporcu ayağının egzama ve sedef hastalığı gibi diğer cilt rahatsızlıkları ile karıştırılma riski vardır. Emin değilseniz sorunlarınızı daha detaylı araştırabilecek bir doktora başvurun. İlk aşamada, belirtileri fark ederseniz, eczaneden alacağınız fonlarla tedavi etmek mümkündür. Tedaviden sonra semptomlar devam ederse veya semptomlarınız ciddi olarak algılanırsa veya etkilenen kişi 10 yaşın altındaysa, ne olursa olsun bir doktora başvurmalısınız.

Sporcu ayağı tedavisi

Eczanede, çoğu reçetesiz satılan birkaç farklı tedavi türü vardır. Bir yandan mantarı öldüren jel ve kremler şeklindedir.  İlaç sınıfında yer alan ajanlar varken günümüzde ilaç içermeyen ancak ayak mantarını derideki pH değerini ayarlayarak tedavi eden tedaviler de bulunmaktadır.

Doğal asitler ayak mantarına iyi gelir

Bu sayede mantarın yaşayamayacağı bir ortam oluşturur. Doğal asitler ayrıca enfekte ve hasarlı cildin soyulmasına ve iyi bir iyileşme sürecini teşvik etmesine neden olur. Eczacınıza danışın. Size en uygun tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilirler.

Ayaklarınız için hangi tedavi yöntemini seçerseniz seçin. Birkaç günlük tedaviden sonra sorunlar azalsa veya tamamen kaybolsa bile başlamış olduğunuz tedaviyi tamamlamanız önemlidir.

Sporcu ayağı gibi problemleri önleyin

Ne yazık ki, atlet ayağı tedavi edildikten sonra kolayca geri gelir. Bu nedenle, ilk kez etkilenmeyi önlemek veya bir enfeksiyonu tedavi ettikten sonra enfeksiyonu geri almak önemlidir.

Spor salonu, soyunma odaları, spa ve daha fazlası gibi çıplak ayakla dolaştığınız ortak alanlarda kalıyorsanız terlik kullanın. O zaman ayak mantarına yakalanma veya ayağınızı daha fazla yayma riskini azaltmış olursunuz.
Ayaklarınızda mümkün olduğunca havadar çorap ve ayakkabı kullanmaya çalışın. Sıkı bir ayakkabı veya çorap, ayak mantarının büyüdüğü sıcak bir ortama yol açar.
İyi ayak hijyeni, sporcunun ayağını önlemenin anahtarıdır. Çorapları günlük olarak değiştirin ve çorapları en az 60 derecede yıkayın. Ayaklarınızı günlük olarak parmak aralarını bile iyice yıkamayı unutmayın.
Ayaklarda ve ayakkabılarda günlük olarak probiyotik ayak pudrası kullanmaktan çekinmeyin. Bu nemi ve kötü kokuları emer. Ve ayakkabılarda iyi bir mikro iklim yaratır. Bu da mantar sporlarının orada gelişmediği anlamına gelir. Eczanelerde mevcuttur.
Yaz aylarında ve daha sıcak iklimlerde nefes alan ayakkabı, sandalet ve çorap kullanmayı daha fazla düşünün.

Ayak mantarına ne iyi gelir  konusunda hasta yorumları:

Kazım T 48 yaş: Çok sık spaya giderim sauna hamam derken başkalarının kullandığı terlik, takunya vb kullanırken ayaklarımda mantar sorunu yaşamaya başladım. Ayak mantarına ne iyi gelir diye yaptığım araştırmalar sonucunda ayaklarıma ve parmak aralarına hint kınası yaktırdım parmak aralarımın kuruyarak kına etkisi ile ayak mantarı iyileştiğini gözlemledim.

Hazar K 64 yaş: Camide nalın ile abdest alırken mantar kaptım ve ayak mantarına ne iyi gelir diye müezzin Selamiye sordum. Kendisi parmak aralarını kuru tutmak için parmaklı çorap kullanmamı ve bu çorapları her yıkamada kaynatmamı önerdi 15 gün sonunda parmak arası ayak mantarı tamamen düzeldi.

Kamuran Ç 56 yaş: Çok fazla maraton koşarım. Avrasya maratonu, Sidney maratonu ve New York maratonu her yıl katıldıklarımdır. Bazen ayaklarım spor ayakkabısı içinde 10 saat hapis kalır ve maraton sonrası soyunma odası duş derken farklı zamanlarda mantar kaparım en düzenli faydayı ayaklarımı tuzlu su ve karbonatlı su ile gün aşırı ayak banyosu yaparak çözdüm. Tuz ve karbonatlı su farklı ayak mantarı türlerini etkisiz hale getirip ayaklarım pamuk gibi olmaktadır.

Türk Dermatoloji Derneği bu konuda bilgilendiriyor.

error: Kopyalamak mümkün değil !