Ayva Maskesi İle Cilt Bakımı

Ayva çekirdeği maskesi kullanımı

Ayva çekirdeği, yaprağı, sapı ve bütün unsurlarıyla oldukça şifalı, aynı zamanda da kozmetikte çok sık kullanılan bitkidir. Yüzdeki sivilce problemlerinden, renk bozukluklarına, yanık ve yara izlerinden, nem kaybına kadar birçok alanda kullanılan bu meyve, tek başına yenildiğinde bile antioksidan etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda doğada tabii halde bulunan ürünler cilt üzerinde mucizevi etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bir kreme avuç dolusu para vermek yerine, cilt için yararı bilinen ayva çekirdekleri ile evde kendiniz yapacağınız maske sayesinde birçok problemden aynı anda kurtulabilirsiniz. Çünkü bu çekirdeğin içindeki antioksidan etkili maddelerin cilde önemli katkısı olduğu uzmanlar tarafından da söylenmektedir.

Hazırlanışı oldukça basittir.Temiz bir içme suyunun içine 6-7 adet ayva çekirdeği konularak bekletilir. Bekleme süresi çekirdeklerin jel haline gelene kadardır. Böylece kremsi bir karışım meydana gelir. Eğer daha etkili olsun istiyorsanız suyun içine bir kapak gül suyu da karıştırabilirsiniz. Yine bu karışıma eklenecek bir tatlı kaşığı bal da etkisinin artmasının yanı sıra cildinizin daha yumuşak olmasını sağlar. Bütün malzemeler tahta bir kaşıkla karıştırılmalı ve hijyenik, temiz bir kaba konulmalıdır. Hazırlanan krem yüze sürüldükten sonra 20 dakika bekledikten sonra ılık bir su ile yüz yıkanır ve ardından nemlendirici de sürülebilir.

Ayva çekirdeklerinden yapılan diğer bir maske ve uygulanışı ise şu şekildedir;

Bir avuç ayva çekirdeği bir bardak suya konulup hafif ateşte haşlanır. Çekirdekleri haşlarken fazla erimesine ve yumuşamasına izin vermemelisiniz. Daha sonra bu çekirdekler ağzı kapalı bir şişeye konulup 5-6 gün kadar bekletilir. Beleme süresinin ardından su süzülür ve bu su bir pamuk yardımı ile her gece yüze sürülüp kuruyana kadar beklenir. Kuruduktan sonra tekrar yüzünüzü yıkamanıza gerek yoktur.

Yapılan bu maskeler cildi gerginleştirip sıkılaştırmanın yanında lekelerin görünümlerini düzeltmek için de kullanılabilir. Daha derin yerleşimli lekelerde hazırlanan bu maskenin mucizevi bir etkide bulunmayacağını unutmayın. Daha çok açık lekeler ve sivilce izleri için kullanılmalıdır. Her cilt için bu maske fayda sağlayacaktır; yalnız kuru ciltler de daha fazla cilt kuruluğuna neden olabileceğinden bir nemlendiricinin veya badem yağı gibi doğal yağların cilde sürülmesi daha iyi olur.

Ayva çekirdeği ile hazırlanan cilt bakım kürleri konulu yazı
Ayva çekirdeği ile hazırlanan cilt bakım kürleri konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !