Bacaklarda Morarma Sebepleri

Bacaklarda morarma neden olur?

Ciltte oluşan morarma halk deyimi ile bere çoklukla yaşamımızda karşılaştığımız bir durumdur. Sıklıkla 1 cm.den küçük olanlar basit çarpmalar, farkında olmadığımız minor travmalar ile alakalı olabilir bazende majır bir travma ile büyük bereler oluşabilir. Çocukluğumuzdan kulağımızda kalmış olan annemizin düşüp eve gittiğimizde yara, bere içinde kalmışsın sözü bu durumun en güzel tarifidir aslında.

Tıp dilinde ekimoz olarak adlandırılan bere vücudun her yerinde sebeplere bağlı olarak oluşabilir ancak konumuz belli bir sebebe veya travmaya ilk etapta bağlayamadığımız bacakta morarma durumudur. Bacaklarda koyu mavi renkten açık yeşile dönen genellikle iki üç hafta sonra kaybolan lokalize morarma  belirli bir etkene bağlanmadığı zamanlarda çok farklı sebepler ile oluşabilir.

Ciltte morarma aslında lokal veya yaygın olmak üzere 2 ana grupta incelenmelidir.  Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen ekimoz tipi bacakta morarma nedenleri:

 • travma nedeni ile zedelenmiş damarlardan dışarı çıkan kanın o bölgede doku arasında kanama odakları yapması ve açığa çıkan hemoglobin pigmentlerinin oksitlenerek dokuya koyu mor rengini vermesi,
 • kansızlık ya da kanama önleyici proteinlerin eksik olması ile kanama diyatezi
 • kanda trombosit düşüklüğü ile az bir travma ile ciltte yaygın morarma olabilir.

Bir diğer bacakta morarma şekli yaygın bir morarma olup bacağa ait yaygın renk değişikliği ile kendini gösterir. Bacakta kendiliğinden oluşan morluklar ve ağrı olarak genel itibarı ile toplardamar sisteminde tıkanıklık varis ve atardamar akut veya kronik tıkanıklığına bağlı olarak gelişen bacakta kangren tipi kanlanma bozuklukları sırasında görülebilir.

Vücutta sebepsiz morarma ve ağrı oluşan kişi sadece görsel açıdan rahatsız olabileceği gibi aynı zamanda tıbben önemli bir kan veya damar hastalığı açısından da kontrol edilmesi gerekebilir. Kanama diyatezi adı verilen bazı önemli kan rahatsızlıklarının habercisi ciltte izole veya yaygın morarma belirtisi ile ilk kendini gösterebilir.

 

 

Bacaklarda oluşan morarmanın sebepleri

Hangi hastalıklarda bacakta kendiliğinden oluşan morluklar görülür ?

Vücutta sebepsiz morarma yapan damar hastalıkları

Toplardamar ve atardamar hastalıkları belli başlı tıkanma ve yetmezlik gibi durumlarda yaygın şekilde vücutta sebepsiz morarmalar ve ağrı veya ciltte morarma ve kaşıntı gibi yaygın belirtiler gösterebilir. Bu belirtilerin varlığı durumunda kan pıhtılaşması bozuklukları yanında bacaklarda damar yetmezlikleri açısından da inceleme yapılmalıdır.

Kan hastalıkları

Kan hastalıklarına yakalanmış kişilerde bacakta morarma dışında ilk görülebilecek belirtiler burun kanaması ve bir yerinin kesilmesi ile kanamanın durdurulamaması gibi belirtiler olabilir. Herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın kendiliğinden bacakta morarma oluşmaya başladıysa muhakkak bir hekime başvurmak gerekir. Ciddi bir kan hastalığının başlangıcı olabilir. Kan hastalıkları içinde;

 • faktör eksikliği (faktör 5- 7- 10),
 • Hemofili A veya B,
 • lösemi,
 • Von Willebrand hastalığı,

bacakta morarma veya kolda morarma, diş eti kanaması gibi belirtiler yol açabilir.

 

Vitamin eksikliğine bağlı vücutta sebepsiz morarmalar neden olur ?

Vücudumuz damar duvarlarının sağlıklı ve dirençli olması için bazı vitaminlere ihtiyaç duyar. Bazı vitaminler ise kanın pıhtılaşmasında görev alır. B 12, folik asit, C ve K vitaminleri eksikliğinde damar dışına sızan kan bacakta morarma veya sürekli diş eti kanamasına sebep olur.

 

Yaşlılık ile bacak morarması artar mı?

Yaşın ilerlemesi ile zayıflayan bağ dokuları işlevini yerine getirmede zorlanır. Bu da kanın istemeden damar dışına sızmasına sebep olur. Yaşlı kişilerde sık görülen alt ekstremitede morarma genelde bağ doku zayıflığına bağlı gelişir.

 

Kaza veya fiziksel günlük aktiviteler tek başına bacakta ve ciltte morarma yapar mı?

Geçirilen bir kaza veya yapılan ağır ve aşırı egzersizler de damar yırtılmasına sebep olur. Bu tür durumlarda damar dışına sızan kan morarmalara sebep olur. Bu tip aniden oluşan ve bir sebep ile ilintili oluşan bacaklarda morarma herhalde sebepleri itibarı ile en masum bacakta morarma sebebidir.

 

Ultraviyole ışınlar ciltte yaygın morarma yapabilir mi?

Özellikle zayıflayan vücut yapıları gereği yaşlı kişilerde daha yaygın görülen morarma şeklidir. Cildin alt kısımlarına nüfuz eden ultraviyole ışınlar damarlara zarar vererek kanın damar dışına çıkmasına sebep olur ve hafif bacaklarda morarma olabilir.

 

Kan hastalıkları ile bacakta meydana gelen morarma nasıl oluşur?

Özellikle pıhtılaşma sorunu olan kan hastalarında, uzun süren pıhtılaşma süreci morarmaya sebep olabilir. Hemofili hastalarında kanın kolay akması morarmanın sebebi olarak kabul edilebilir.

 

Lösemi (Vücutta sebepsiz morarmalar ve kanser ilişkisi)

Kanda bulunan trombosit seviyesinde lösemi yüzünden yaşanan ciddi düşüş farklı cilt bölgelerinde morarmaya sebep olur. Kan kanseri olarak bilinen löseminin bacaklarda hızlı bir şekilde morarmaya sebep olduğu gözlemlenmektedir.

 

Diyabet deride morarma yapar mı?

Damar hastalıklarının en büyük destekçisi olan şeker hastalığında bacaklarda ve ciltte morarmalar kaçınılmaz olmaktadır. Şeker hastalığının seyri için bacaklarda oluşan morarmalar bir ölçü olarak değerlendirilir.

 

Vücudun yağ yapısı

Organları ve destek dokularını saran yağların azalması da morarmalara sebep olur. Bu yağlar sardıkları bölge için tampon görevi görmektedir. Azalması ile kanın damar dışına çıkması yine kaçınılmaz olacaktır.

 

İlaçlar

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kanın pıhtılaşma sürecine etki ederler. Bazı ilaçlar ise damarın duvar yapısını bozabilmektedir. Doğum kontrol ilaçları veya kortikosteroidler bu etkiyi gösterebilmektedir.

 

Graves hastalığı

Tiroid bezi hastalığı olan graves hastalığında tiroid hormonu fazla salgılanır buna bağlı olarak metabolizma hızlanır, damar duvarında incelme olur, damar duvarında inflamasyon yaparak damar bütünlüğünün bozulmasına ve  damar direncinin düşmesine sebep olur. Bu yaygın cilt morarması altta yatan tiroid hormon artışı ilaçla veya ameliyat ile düzeltilince geriler ve zamanla düzelir.

 

Hassas ciltler

Hassas bir cilde sahip olan bireylerde deri altında yüzeyel seyreden kılcal ve venöz damar ağında damar zedelenmeleri daha sık görülmektedir. Buna bağlı da ciltte morarma gelişebilir.

Bacaklarda ağrı ve morarma neden olur?

Yaygın olarak ciltte morarma ve ağrı mutlaka altta yatan damar hastalığı açısından ileri seviyede inceleme amaçlı bir sağlık merkezine başvurması gerekir.

Bacakta morarma ve kaşıntı neden olur?

Bacakta morarma ve ağrı gibi bacaklarda meydana gelen morarma ve kaşıntı birlikte olabilir. Bunun yegane sebebi aslında doku arasına çıkan Hemogobin türevlerinin Histamin gibi mediyatörler aracılığı ile yaygın kaşıntıya sebep olmasıdır. Bir diğer faktör damar tıkanıklığına bağlı iskemi belirtileri olan bacaklarda veya toplardamar yetmezliği varis bulunan bacaklarda, bacak derisinde kuruma ve pullanma nedeni ile vücutta sebepsiz morarmalar ve kaşıntı yandaş belirti olarak görülebilir. Vücutta sebepsiz morarmalar  yaygın ise muhakkak kalp damar cerrahisi uzmanına başvurularak altta yatan damar tıkanıklığı ve yetmezlik sebeplerine yönelik bacaklarda damar dopler görüntüleme ve anjiyografi yöntemleri ile nedene yönelik araştırma gerekebilir.

 

Bilinçsiz takviye ürünleri tüketince ciltte morarma neden olur?

Sürekli çinko, zencefil ve balık yağı gibi ürünleri tüketen kişilerde vücutta sebepsiz morarmalar, damar direncinin azalması ve damar düzeninin kaybedilmesi ile daha sık görülebilir.

 

Hamilelikte bacakta morarma neden olur ?

Hamileliğe bağlı olarak toplar damar tıkanıklığı ve varisler görülebilir. Hamilelik ile hareketliliğin kısıtlanması ve bebeğin büyümesi ile damarlara binen yükün artması gibi etkenler bacak venlerinde genişleme, hormonal değişimlere bağlı cilt altı bacaklarda morarma, derin venöz yetmezlik, venöz kapak yetmezliği  gibi bazı alt ekstremite morarması gibi belirtilere sebep olur.

Hamilelik vücutta sebepsiz morarma yapar mı?

 • Multipar yani çoklu doğum yapmış gebelerin hamilelik süresinde bacakta morarma şikayeti görülebilir.
 • 30 yaş sonrası kilolu veya BMI 27 üstünde olan gebelerde,
 • İlk gebeliğinde sezeryan ile doğum yapmış gebelerin ikinci ve üçüncü hamilelik sürecinde bacak toplar damarlarında kapak yetmezliğine bağlı bacakta morarma oluşabilir.
 • Gebelik öncesinde damar yetmezliği olanların hamilelik sırasında derin toplardamar yetmezliği artabilir.
 • Hamilelik sırasında gebelerin hareketsiz kalması ile bacaklarda damar tıkanması ve bacakta renk değişikliği, koyulaşma, morarma artışı olabilir.
Ciltte morarma tek başına önemli kan hastalıkları için bir belirti olabilir.

Bacaklarda morarma olduğunda morluk nasıl geçer ve bacakta morarmalar neden olur, hangi morluklar tehlikeli olur ayırt etmek için bu yazı sizlere yol gösterici olacaktır. Morarmaya ne iyi gelir ve bacakta çürük morluk gibi lekeler, stresten vücutta morluklar, diş eti morarması, durduk yere diş eti kanaması, vücutta kendiliğinden oluşan morluklar lösemi gibi kanama diyatezi ile seyreden hastalıklarda sık görülür. Vücutta sebepsiz morarmalar kadınlar kulübü gibi forumlarda sıklıkla sorulan konulardan biridir. Lösemi morlukları nerelerde olur denirse hafif travmalardan sonra vücutta durduk yere morarma ve ekimoz sonrası vücutta sarı lekeler veya vücutta çıkan kahverengi lekeler neyin belirtisi diye düşünmeye gerek yok elbette oluşan bir morarma farklı evrelerde kahve renkli veya sarı lekeler şeklinde görülür.

Uyarı

Vücutta sebepsiz morarmalar iki üç hafta içinde kendiliğinden geçtiğini belirtmiş olmamıza rağmen dikkat edilecek bir diğer husus bunun kanser habercisi olabileceğidir. Kendiliğinden ve birden bire gelişen bacaklarda morarma önemli bir kan kanseri tipi olan lösemi belirtisi olabilir. Kesin bir tedavisi olmamasına rağmen bacakta kendiliğinden oluşan morluklar kan hastalığı veya kan sulandırıcı ilaç kullanımı yok iken oluşabilir ve daha ileri inceleme amaçlı olarak vücutta sebepsiz morarmalar için bir dahiliye uzmanı veya hematoloji uzmanına başvurmanızı öneririz.

bacaklarda morarma nedenleri
Vücutta sebepsiz morarmalar çeşitli hastalıkların önemli belirtisi olabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !