Bağırsak Paraziti İçin Bitkisel Tedaviler

Bağırsak paraziti nedir?

Bağırsak parazitleri, sindirim yoluyla, deriden veya böcek ısırması yoluyla vücuda giren, vücuda girdikten sonra gelişmeye başlayan, canlı için zararlı olan, kurt, tenya, kökbacaklı gibi isimleri olan canlılardır. Sindirim yolu ile bulaşan yumurtalar, vücuda dahil olduktan belli bir süre sonra kurtçuk haline dönüşüp vücudun beslenmesinden yararlanarak üreyen koloni halinde yaşayan canlılardır. Çeşitli isimleri olan bu canlılar farklı özelliklerde olup metabolizma için hiçbir zaman faydası olmayan özelliktedirler. Bulaşmaları için spesifik bir yaş grubu olmayıp her yaştan bireye kolaylıkla bulaşabilirler.

 

 

Bağırsak parazitleri nasıl bulaşırlar?

Bağırsak parazitlerinin bulaşma yolları arasında;

 • hijyen eksikliği,
 • iyi yıkanmamış sebze ve meyveler,
 • pişmemiş ya da çiğ et tüketimi,
 • fast food tüketimi,
 • tuvalet sonrası ellerin yıkanmaması ya da gelişi güzel yıkanması,
 • bozulmuş gıdalar
 • zayıf bağışıklık sistemi

sıralanabilir.

 

 

Bağırsak paraziti belirtileri nelerdir?

Bağırsağa yerleşen bu parazitler kişiye verdikleri zararla teşhis edilebilir:

 • sürekli ağızdan salya akması,
 • ağız kokusunun kötüleşmesi ve uyku halinde salya artması,
 • artan karın ağrıları,
 • ateş,
 • kusma,
 • iştah kaybı,
 • anüs bölgesinde kaşıntı

belirgin şikayetler arasındadır.

 

 

Parazitlerin vücuda zararları nelerdir?

 • Kilo almaya çalışan bir birey eğer kilo alamıyorsa vücudunda parazit dediğimiz bir konakçı olabilir.
 • Parazitler siz ne ile beslenirseniz onlarda beslenir, yeteri kadar aldığınızı düşündüğünüz besin miktarını sürekli sizinle paylaşacaklardır.
 • Ayrıca bu parazitler dışkı kıvamını bozabildikleri gibi sürekli ishal halinde olmanıza da sebep olabilirler.
 • Tedavi edilmediklerinde karaciğere, akciğere bile etki ederler.

Bazı türleri zor tespit edilebildiği gibi bazı türleri de ( tenya gibi) anüs bölgesinde sürekli kaşıntıya sebep olduğu için kolay tespit edilir.

 

 

Bağırsak parazitleri bitkisel yöntemlerle nasıl dökülür?

Bağırsak parazitleri için mücadele bitkisel yöntemler de kullanılır.

 

Sarımsak

Birçok rahatsızlıkta destekleyici olarak kullanılması tavsiye edilen sarımsak aynı zamanda parazit düşmanıdır. Bir hafta boyunca aç karnına bir diş tüketeceğiniz sarımsak antiseptik özelliği ile parazit düşürme etkisi gösterecektir. Her ne kadar kullanımı sırasında ağızda hoş olmayan koku bıraksa da parazitleri karşı sarımsak tüketmekten çekinmeyiniz.

 

Kabak çekirdeği

Parazit ile mücadele birçok araştırma sonucu edinilen bilgiye göre kabak çekirdeğinin parazit faaliyetlerini azalttığı tespit edilmiştir. Kavrulmamış kabak çekirdeği sabah aç karnına tüketilirse en yüksek etkiyi gösterir. Kabak çekirdeğini bire beş oranda su ile karıştırıp öğüttükten sonra da tüketebilirsiniz. (200ml su bardağı için 40 gram kabak çekirdeği).

 

Çörek otu yağı

Ölümden başka her derde deva diye bilinen çörek otunun yağını sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içmek parazitlerden kurtulmanıza fayda sağlayacaktır.

 

Ceviz kabuğu

Sindirimin düzenlenmesinde ve kolesterol dengelenmesinde faydası olan cevizin kabuğu da parazitlere iyi gelir. 500 ml suya üç dört ceviz kabuğunu atıp kaynattıktan sonra yaklaşık on dakika demlenmesini bekleyiniz. Demlediğiniz bu karışımdan içerek parazit ile mücadele edebilirsiniz.

 

Papatya

Parazitler sindirim sistemi problemi olan canlılar oldukları için çözüm de sindirim sistemine yönelik olmaktadır. Kaynamış olan bir bardak suya atacağınız yaklaşık bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya yaprağını 10 dakika demlendikten sonra sabah akşam aç karnına bir bardak tüketebilirsiniz.

 

Nar

Nar tüketerek kabız olacağınız gibi aynı zamanda parazitlerden de kurtulabilirsiniz. Parazite karşı kullanılmasında ana etkisi kabız yapıcı olmasıdır.

 

 

Bağırsak parazitleri kilo aldırır mı?

Parazit kilo aldırır mı sorusuna cevap vermeden önce aşağıda ki tabloya bakmakta fayda var. Canlılar arasında üç faklı şekilde ortak yaşam söz konusudur.

 

Mutualism:

İnsan ve mikroorganizma arasında ortak bir yaşamın söz konusu olduğu yani her iki tarafında fayda gördüğü yaşam şekli, probiyotiklerle yaşam şekli gibi.

 

Kommensalism:

Taraflardan biri yarar görürken diğer tarafa ne fayda veren ne de zarar veren yaşama şekli.

 

Parasitism:

Taraflardan biri yarar görürken diğerinin zarar gördüğü yaşam şekli.

Bu tabloya göre parazitler hiçbir koşulda insana faydası olmayan canlılardır. Parazitlerin mutualist bir şekilde yaşayan probiyotikler ile karıştırılması söz konusu olabilir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki parazitler ince ve kalın bağırsaklara yerleştikleri için zamanla bağırsak hareketlerinde bozulmalara sebep olabileceklerinden kişinin dengeli kilo almasına veya vermesine engel olabilirler. Bu yüzden %100 parazit kilo aldırır demek ne doğrudur ne de yanlıştır. Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsanız, tükettiğiniz gıdaların kalori değerlerine göre yaşadığınızı biliyorsanız ve hala kilo almaya devam ediyorsanız parazit kontrolü yaptırmanız faydanıza olacaktır.

 

İştah artışı ve iştah azalması

Bağırsak paraziti (kurdu) olan kimselerde ani iştah artışı görülebilmektedir. Ancak iştah artışına rağmen kilo kilo kaybı yaşanması sıklıkla müşahede edilen bir durumdur. Bazılarında ise iştahta azalma, mide bulantısı ve kusma gibi kilo kaybını hızlandırıcı etkiler görülebilmektedir.

 

 

Parazit ile mücadele de dikkat edilmesi gereken noktalar

Parazit ile mücadele ederken ilk esas parazitin bulaşmasını engellemektir:

 • meyve ve sebzelerin güzelce yıkanması temizlenmesi,
 • hijyen kurallarına dikkat etmek,
 • çiğ ya da pişmemiş etleri tüketmemek,
 • tuvalet ahlakının benimsenmesi,
 • bulunulan ortamın temizliği

gibi konularda daha özenli davranmak parazit için mücadele de gereklidir.

Parazit bulaşmasına dair kaygılarınız varsa bir hekime başvurarak gaita (dışkı) testi gibi yöntemlerle parazit tespit edilir. Genellikle ilaç tedavisi ile de kısa bir sürede parazitlerden kurtulursunuz. Bazen dirençli parazit durumlarında operasyon gerekebilir. Parazite maruz kalan bir aile bireyinden diğerlerine de bulaşabileceği için tedavi bütün aile fertlerini kapsamalıdır.

Özellikle çocuklarda bazı parazit türleri hemen hastalığa sebep olmaz fakat çocuklarda beslenme bozukluğu, anemi veya zihinsel gerilemeye yol açabileceğinden daha da dikkatli olmak gerekir.

Bağırsak paraziti nedir, nasıl bulaşır, vücuda zararları nedir, bağırsak kurtlarını (kabak çekirdeği vb.) bitkisel yöntemlerle dökme gibi çok sayıda sorunun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !