Batık kıllar

Batık kıllar/saçlar, cilde nüfuz edemediği veya cilde geri zorlandığı için içe doğru büyüyen bir saçtır. Batık tüyler vücudun herhangi bir yerinde veya saç büyümesinin olduğu yüzde oluşur. Hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilirler. En sık tıraşla ilişkili olarak ortaya çıkarlar ve bu nedenle erkekler genellikle yüz ve boyunda batık kıllarla ilgili sorunlar yaşarken, kadınlar bacaklarını, koltuk altlarını ve tüysüzlüğü tıraş ederken batık kıllarla ilgili sorunlar yaşarlar .

Dar giysiler giyerken olduğu gibi sürtünme veya basınçla bağlantılı olarak batık bir saç da oluşur. Bu dar kot pantolon veya elastik naylon çorap olur. Kıvırcık saçlı ve vücut kılları fazla olan erkekler de batık kılları diğerlerinden daha fazla geliştirmeye meyillidir.

Batık bir kıl tehlikeli değildir, ancak güzel görünmez. Ciltte kaşıntı, yanma ve kızarıklığa neden olabilecek kırmızı bir nokta olarak başlar. Genellikle birçok insanın karıştırdığı bir sivilce gibi görünür. Batık kılların varlığı özellikle görünür yerlerde estetik rahatsızlığa neden olabilir.

Tedavi edilmeyen batık kıllar, ciltte enfekte, şişmiş ve ağrılı bir sivilce veya apseye dönüşebilir. Bir saç folikülü iltihabı . Bu nedenle, batık tüyleri tedavi etmek ve tekrar etmelerini önlemek için birçok iyi neden vardır.

Batık tüylere ne sebep olur?

Bir saç folikülünde bir saç oluştuğunda, sonunda cilde nüfuz edene kadar büyümeye başlar. Ancak kılların dümdüz uzamasını engelleyen bir şey varsa, yana doğru – derinin altına doğru uzar. Bu şekilde batık bir saç çıkar. Çoğu durumda, çıkış yolunu tıkayan ölü deri hücreleridir.

Kıl dönmesi, kıl ucunun deriye veya orijinal olarak geldiği kıl folikülüne geri zorlandığında da oluşabilir. Bu, cilde sürekli baskı yapan dar giysilerden veya tıraştan sonra olabilir.

Tıraştan sonra batık kıllar

Tıraş olmak cilt için stresli olabilir. Ne yazık ki, cilt bu nedenle genellikle yanma, kaşıntı, kırmızı lekeler, sakal vebası ve batık tüylerle geri döner.

Tıraş, batık tüylerin en yaygın nedenidir. Yüzde ve bacaklarda, kol altlarında, sırtta, mahrem bölgelerde ve diğer vücut bölgelerinde – tıraş olduğunuz tüm vücutta her yerde bu tüyleri alabilirsiniz.

Semptomlar benzer olabilir, ancak batık kıllar ve kırmızı noktalar (sakal vebası olarak adlandırılır) aynı değildir.

Sakal vebası, bakterilerin kıl folikülüne nüfuz etmesi ve sonuç olarak onu alevlendirmesi nedeniyle oluşur. Sakal vebasının kanıtı olan kırmızı noktalar, sivilce veya iltihaplı siğillerle dolu kabarcıklara dönüşebilir . Bu tür mal koleksiyonlarına ayrıca furuncles denir. Bazı ciddi vakalarda gerçek çıbanlara dönüşebilirler. Çoğu zaman, bu tür iltihaplara bakteri stafilokok ve streptokok neden olur.

Öte yandan, daha önce de belirtildiği gibi, batık tüyler, tellerin cilde geri zorlanması ve cilde doğru içe doğru büyümeye başlamasından kaynaklanır. Batık kılların belirtileri, kaşınan ve acıtan kırmızı benekli sakal vebası tahriş olmuş cilt ile aynı olabilir. Bu lekeler ayrıca iltihaplı sivilce veya çıbanlara dönüşebilir.

Çıkamayan batık kıllar

Tıkanması ve asla cilt yüzeyine ulaşmaması nedeniyle batık bir saç oluşur. Saç deri yüzeyinin altında kalırsa deri altında uzamaya devam eder. Bu, iltihaplı apselerin gelişmesi için iyi bir üreme alanı sağlar.

Tıraştan kaynaklanmayan batık tüy vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkar. Ancak çoğunlukla kalçaları arasında kalın tüyleri olan erkeklerde görülür. Batık saç, sıvı dolu bir çukur (bir kist) yapar.

Kist bakteri ile enfekte olursa, kırmızı ağrılı bir apseye dönüşür. Bu kiste pilonidal kist denir ve genellikle kalçaların rektal açıklıkta bölündüğü dorsumun ortasında bulunur. Bazen çıkarılması gerekebilir.

Batık bir saç için ne yapılabilir?

Batık bir saçı tedavi etmek için yapabileceğiniz en iyi şey, ilk etapta oluşmadığından emin olmaktır. Zaten batık bir saçınız varsa, neyse ki onu tedavi ederiz.

Batık tüyler nasıl kaldırılır?

Batık tüylerin olduğu bölgeye nazik bir peeling ile başlayın.  Peeling kremi ve muhtemelen bir ovma eldiveni kullanabilirsiniz.
Bölgeyi ılık, nemli bir kompres ile yumuşatın ve nemlendirin. Örneğin, ılık suda duruladığınız ve ardından çevirdiğiniz bir havlu kullanabilirsiniz.

Cildi yumuşatmanın bir başka yolu da ılık bir banyo yapmaktır.
Batık saçları steril bir forseps veya iğne ile dikkatlice çıkarın.

Cilt düzgün bir şekilde yumuşar ve ısınırsa, tüyler cilt yüzeyine daha kolay ulaşır ve daha görünür hale gelir. Cilde zarar verebileceğinden saç telinden sonra deriyi kazmayın.

Batık kılların oturduğu alanı sabun ve su ile iyice temizleyin. Dezenfektan özellikli batık tüyler için ürünler arasından seçim yapmaktan çekinmeyin.

Gelecekte sebum, yağ, kir ve ölü deri hücrelerini temizlemek için cildi her zaman düzenli olarak pul pul dökmeyi unutmayın , böylece yeni batık tüylerin yeniden ortaya çıkma riskini en aza indirin. Her tıraştan sonra cildinize iyi bir vücut losyonu , tıraş sonrası balsamı veya sprey uygulayın . Bu, cilt tahrişini ve batık tüyleri önler.  Cildi yatıştıran ürünleri seçin. Örneğin çay ağacı yağı ve aloe vera, antibakteriyel ve antipruritiktir.

error: Kopyalamak mümkün değil !