Bebeklerde Sık Görülen Cilt Sorunları

Her bebek dünyaya geldiğinde kucak dolusu mutluluklar ile brlikte gelir. Bu mutluluk gün geçtikçe katlanır ve asla zirvesi olmayan bir histir. Çünkü sürekli yükselir sizin mutluluğunuz. Hele bir de mimikler yapmaya başlar ve size gülümserse, ilerleyen günlerde anne ve baba demeye başlarsa sizden daha mutlusu yoktur onun yanında. Ne iş düşünürsünüz nede başka bir şey stresten azade bir kapsul kaplar ailenizi.

Fakat maalesef bu minik altın toplar bünyeleri zayıf olduğu için sık sık hastalanmaktadır. Bu duru hayata hazırlık için bir eğitimdir aslında hem onları hem de aileleri. Bu eğitimde bebeğin bağışıklık sistemi, karakteri ve dayanma gücü gelişmekte sizin ise sabrınız, bilginiz ve bebeğinize olan sevginiz artmaktadır.

Bazı rahatsızlıklar da vardır ki ufak ve kendi kendine geçen ama şefkatli ebeveynleri üzmeye yeten hastalıklardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 

 

Döküntüler

Bebekler dünyaya gözlerini açtıklarında organlarından bazıları hala gelişmeye devam eder. Gelişimini sürdüren organlardan birisi cilttir. Bebeğin cilt yapısı anne karnında nötr Ph a sahiptir. Fakat asidik olan insan Ph sı ise doğduktan sonra bebeğin cildinin elimini tamlaması ile oluşur. Bu süreçte ciltte kepeklenme, kavlama olabilir fakat bu durum kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelen bir durumdur.

 

Milia

Doğumu takip eden ilk ayda dünyaya gözlerini açan bebeklerin yarısına yakın bir oranda görülen bu durum ciltte kist şeklinde döküntü olarak görülür. Bir veya 2 mm büyüklüğünde olan bu döküntüler genellikle alın, çene ve burun bölgelerinde gerçekleşir. Önemsiz olan bu durum birkaç gün sonra düzelmektedir.

 

Eritema Toksikum

Sık görülen cilt hastalıklarından biri olan Eritema toksikum aileleri biraz endişelendirse de tedavisiz ve kısa sürede geçen bir durumdur. Kol ve yüz ve gövdede sivilceyi andıran ve içi iltihaba benzer kabarıklıklardır. Genelde bebeğin doğumdan sonraki ilk haftasında görülen bu durum gene birkaç gün içerisinde yok olabilmektedir.

Ailelerin bilinçli olması bu aşamada önem arz etmektedir. her ne olursa olsun araştırmadan kesinlikle çocuğa kullandırılmamalıdır. Maalesef bazı tedavi yöntemleri şu ilacı bir deneyelim şeklinde verilmektedir. Çözüm bulunmaz ise bir de şu ilacı deneyelim diyerek devam edilmektedir. bu şekilde bir anlayışa asla çocuğunuzu emanet etmeyin.

yeni doğan bebeklerin cilt problemleri
yeni doğan bebeklerin cilt problemleri
error: Kopyalamak mümkün değil !