Bel İnceltici Korse Kullanmak Zararlı Mı?

Vücudumuz yaradılışı gereği birbirinden bağımsız hareket edebilen bölümlerin hep beraber koordineli bir şekilde hareket etmesi ile yaşamını sürdürür. Herhangi bir bölgede yapılacak manipülasyon sadece vücudun o kısmını değil komple vücuda etki eder.

 

 

Korsenin zararları

Güzellik uğruna yapılan birçok hatanın içinde bilinçsiz korse kullanımı da yer almaktadır. Halk arasında bel rahatsızlığında, güzel görünme isteği oluştuğunda korseye başvurmak hatalı bir davranıştır. Bel inceltmek ya da fazla kilolardan kurtulmak için korse takmak yeterli olmuş olsaydı, bugün hiçbir diyetisyene gerek kalmazdı.

Dönem dönem trend haline gelen yöntemlerden birisi olan korse ile zayıflamak sizi sadece üzecektir.

Omurganın duruşu her insan için aynı değildir. Aynı şekilde her insanda kas yapısı da farklılık gösterir.

Korse takmanın sadece kısa süreli bir manipülasyon olduğunu unutmamanız gerekir.

Bel bölgesini saran kasları korse takarak normal fonksiyonlarından uzaklaştırmış olursunuz. Hareketsiz kalan kaslarda zamanla işlevini yerine getiremez ve güçsüz kalırlar. Korse taktığınız anda güzel bir görüntü elde etmiş gibi olsanız da uzun vadede;

  • kas kaybına,
  • güçsüzlüğe

neden olarak gelecek yıllarda daha fazla sorunla karşı karşıya kalırsınız.

 

 

Bel fıtığı tedavisinde korse kullanılır mı?

Korse takmanın faydalı olduğu düşünülen bir diğer alanda bel fıtığı tedavisidir. Halbuki bu doğru bilinen bir yanlıştır. Fizyoterapist ve elektro terapistler bile bel fıtığı tedavisinde uzun süreli ve sürekli korse kullanmayı önermezler.

Tedavi amaçlı medikal korseler tedavinin belirli zamanlarında önerilse de uzun süreli korse kullanımı yarardan çok zarar vermektedir.

 

Bel fıtığının nedeni

Bel fıtığında sizi zorlayan en büyük etken, zayıf düşmüş bel kaslarıdır. Omurgaya binen yükü zamanla taşıyamayan bel kasları zayıfladığı için, omurga arasındaki diskler zamanla yerlerinden kayar. Bu duruma da bel fıtığı denir.

 

Korse bel fıtığına yol açar mı?

Korse kullanarak bel fıtığı olma ihtimalini de artırırsınız. Bel bölgesinde yer alan kasları korse takarak devreden çıkardığınızı unutmamanız gerekir. Spor ve egzersiz ile kuvvetlenemeyen bel kaslarını bir de korse ile devre dışı bıraktığınızda hızla kas erimesine de maruz kalacağınızı bilmeniz gerekir.

 

 

Korse kullanımında mantar riski

Beli inceltmek adına uzun süreli korse kullanımı sizi mantar riski ile de karşılaştırır. Aşırı terleme ve bu terin vücuttan atılmaması korse giyilen bölge de mantar oluşumuna sebep olabilir. Kısa süreli korse kullanımı mecburi olduğu durumlarda olaya korsenin kalitesi, kumaşı da devreye girer. Belli bir süre vücudunuzu saracak bir kumaş parçasını tercih ederken kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekir.

 

 

Bedene uygun korse kullanımı

Korse kullanımında yapılan bir diğer hata da başkalarının kullanımlarından kendinize pay çıkarmanızdır. 55 kilogram bir insanla, 75 kilogram bir insanın kullanacağı korse kesinlikle aynı olmayacaktır. 75 kilogram olan birinin 55 kilogram olan kişinin korsesini kullanmaya çalışması intihar etmenin başka bir yoludur.

Uzun süreli korse kullanmayı kesinlikle tavsiye etmiyor olmamıza rağmen, kısa süreli korse kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle bedeninize uygun ve kaliteli kumaş olmasına özen gösterin.

Korse kullanımında uzmanların önerdiği ölçü, bir beden küçük ölçüdür. Daha küçük bedenleri almak farklı kilogramda olanlarda verdiğimiz örnek gibi beden yapınızı kesinlikle bozacaktır.

 

 

Korse yağ yakar mı?

Korse takınca yağ yakılıyor diye düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz demektir. Korse kullanmak vücudun yapısını bozduğu gibi bel, boyun ve sırt ağrılarına da sebep olabilir. Daha fit ve daha güzel bir görüntüye sahip olayım derken korse kullanarak duruş bozuklukları ile de karşılaşabilirsiniz. Korse kullanımının yağ yakımına etkisi yoktur. Korse kullanan kişilerde bir diğer yanlışta egzersiz ve spor esnasında yağ yakmanın arttığıdır. Korse takıp spor yaptığınızda o bölgeden sadece su kaybı yaşarsınız.

 

 

Uyarı:

Kaliteli ürünlerin tercih edildiği, su geçirmeyen polyester ürünlerden uzak kalınan, uzun süreli olmayıp çok kısa süreli korse kullanımda korsenin vücudunuza vereceği zararı minimuma indirmiş olursunuz. Muhakkak zayıflamak isteyenler, bel bölgesini inceltmek isteyenler için tavsiyemiz korse yerine sağlıklı beslenme ve spor yapmak olacaktır.

 

İlgili yazılarımız:

– İnanılmaz Kilo Verme Çalışması: Tek Çay Kaşığı Baharat İle 3 Kat Kilo Verme

– Doğal Yollardan Kilo Verme Yöntemleri (Evde Yapılabilecek 22 Doğal Yöntem)

Bel inceltici korsenin uzun süre kullanımı bel fıtığı ve mantar gibi çok sayıda rahatsızlığa sebebiyet verebilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !