Beyaz Çatlaklar Ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Vücudumuzda genelde göbek çevresi, bel ve kalça bölgelerinde görülen beyaz çatlakların oluşma nedenleri arasında yüksek miktarda kilo verme ve hamilelik gelmektedir. Cildin aşırı gerginleşerek lif bağlarının zayıflaması ve alt tabakadaki derilerin esnemesi ile oluşan beyaz renkli kalın çizgiler şeklindedir.

Genelde kalıcı olan bu çatlaklara alınacak bazı önlemler ve uygulanacak bazı doğal bakım yöntemleri ile çözüm bulmak mümkündür.

Hamilelik sırasında hızlı büyüyen karın bölgesi gerilmeye başlar. Bu gerginliğin ağrısı ve acısı anne adayını sıkıntıya sokar ve derisi yırtılıyormuş gibi hisseder. Bu aşamada aktarların hazırladığı bazı bitkisel yağ karışımlarını kullanmak faydalı olacaktır. Ana bileşeni tatlı badem yağı olan bu karışım cilde esneklik ve mukavemet sağlamakta ve cildi besleyerek dayanımını artırmaktadır.

Kilo verme neticesinde oluşan beyaz çatlaklar ise gene badem yağı ile tedavi edilebilir. Badem yağ haricinde cilt bakımı ve yaraların iyileşmesi için kullanılan argan yağı, sarımsak yağı, papatya yağı gibi yağlar ile o bölge ovalanmalıdır. Ayrıca bol su tüketilmeli ve o bölge günlük ovalanmalıdır.

 

 

Beyaz çatlakların iyileştirilmesi için bitkisel tedavi kürü;

– Bir adet elma

– Bir adet salatalık

– Bir çay bardağı pirinç unu

– ¼ çay bardağı zeytinyağı

– Bir tutam kurutulmuş ve toz haline getirilmiş çuha çiçeği

 

 

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Salatalığı ezin ve çuha çiçeği ile pirinç ununu ekleyip 10 dakika kavurun. Geriye kalan malzemeleri ilave edip krem haline gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz macunu çatlaklara sürün ve bir saat kadar bekleyin. Bu işlemi 10 gün yapıp 10 gün dinlenin. Birkaç defa bu şekilde uygulamanız neticesinde çözüm alabilirsiniz.

Beyaz çatlakların tedavisi oldukça zor ve sabır isteyen uygulamalar içerir. Bu nedenle çatlaklar oluşmadan bakım yapmak çok daha mantıklı ve çözümsel olmaktadır. Kilo ile ilgili önceden cilde bakım yapmak mümkün olmayabilir. Fakat hamilelik dönemlerinde düzenli olarak süreceğiniz bitkisel yağlar ile bu çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak da cilt üzerinde oluşacak çatlakların oluşmamasına ve derinin elastikiyetini korumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli spor çatlamaların ilk sebebi olan hızlı kilo artışının da önüne geçecektir.

 

Ciltteki Beyaz Lekelere Karşı Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Aşırı stres, güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak ve genetik gibi faktörlerden dolayı ortaya çıkan beyaz lekeleri şimdi sizlere vereceğimiz yöntemler vasıtasıyla rahatlıkla tedavi edebilirsiniz.

 

Hindistancevizi Yağı

Beyaz lekelerin olduğu bölgeye hindistancevizi yağı uygulamak tedavi adına etkili bir yöntemdir. Hızlı bir iyileşme sağlamak istiyorsanız lekelerin olduğu bölgeye düzenli olarak günde 3 4 kez hindistancevizi yağı sürün.

 

Ezilmiş Zencefil

Beyaz lekelerin olduğu bölgeye bir tutam ezilmiş zencefil sürüp birkaç dakikalığına bekletin. En etkili sonucu almak istiyorsanız zencefil uyguladığınız bölgeyi sargıyla sarıp bir gece bekletin. Cildinizdeki beyaz lekelerin tedavisinde fevkalade etkili bir yöntemdir.

 

Beyaz Lekelerin Oluşmasını Engellemek Adına B Vitamini

Beslenme programınızda B vitamini ihtiva eden besinlere ağırlık vermeye çalışın. Çünkü vücutta B vitamini eksikliği ciltte beyaz lekelerin oluşumuna sebep olabilir.

Beyaz çatlaklar konusunda bilgilendirme yazısı
Beyaz çatlaklar konusunda bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !