Biberiye Çayı Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye gibi bitkiler gerek taze gerekse kurutulmuş biçimde kullanılabilmektedir. Biberiye de bu tür bitkiler arasında çok bilinen bir şifalı bitkidir. Akdeniz bölgesine özel olan bu bitki sadece yemeklerde de değerlendirilmemektedir. Pek bilinmese de çayının sağladığı faydalar yüzünden geniş kitleler düzenli olarak bu bitkinin çayını tüketmektedir. Sizler için hem biberiye çayının nelere iyi geldiğini hem zararlarını hem de ne şekilde demlenmesi gerektiğini araştırarak derledik.

Biberiye Çayı Neye Faydalıdır?

Biberiye çayının faydaları çeşitli rahatsızlıkların ortadan kalkmasına ya da etkinlik derecelerinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Bu neden yüzünden düzenli tüketimi önemlidir.

Biberiye çayının iyi geldiği şeyler arasında;

  • Kabızlık gibi sindirim yolu sorunları,
  • Konsantre olmada zorluk yaşanması,
  • Bağ ağrılarının giderilmesi,
  • Ağız yaralarını iyileştirmesi,
  • Kanser gibi ciddi rahatsızlıklara karşı koruması,
  • Adet söktürücü olması başlıkları yer almaktadır.

Bağırsak florası tüketilen besinlere göre zarar görmektedir. Aynı şekilde belli ilaçların kullanımı yüzünden bağırsakları eskisi gibi çalışmayan pek çok insan bulunmaktadır. Biberiye çayı faydası arasında bulunan yararlı bağırsak bakterilerinin çoğalması bu tür sorunları ortadan kaldırdığını da göstermektedir. Ayrıca bazı kimseler diyet yaparken de biberiye çayından istifade edebilmektedir. Uygulama hatalı değildir. Zira biberiye çağı oldukça güçlü bir ödem atma kaynağı olarak da isminden bahsettirmektedir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş biberiye çayı yapmak aslında zor değildir. Özellikle bu tür bitkilere sahip olanların çaylarını işin en başından kendileri yapmaları mümkündür. Bunun için biberiyelerin uygun zamanlarda toplanması ve kurutulması gerekmektedir. Ya da aktarlardan doğrudan biberiye çayı talep ederek hazır şekilde kurutulmuş olanlar temin edilebilmektedir. Bazı büyük market zincirlerinde de biberiye ya da benzeri bitkilerin çaylarına erişim sağlamak mümkündür.
Biberiye çaylarının temin edilmesinden sonra sıra çayın demlenmesine gelmektedir. Bunun için bir fincan kadar kaynamış suya ihtiyaç bulunmaktadır. Suyu herhangi bir kapta veya cezvede kaynatmak gerekmektedir. Demleme işi ise ocağın altının kapatılmasından sonra başlayacaktır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra cezvenin içine bir çay kaşığı kadar kurutulmuş biberiye atılması gerekmektedir. Sonra ağzı kapatılan cezve beş ya da altı dakika kadar bekletilmelidir. Demleme işlemi bu sayede tamamlanmış ve biberiye çayı içmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Direkt olarak tüketemeyenlerin tatlandırma sağlaması için fincanlarına bal eklemelerinde de bir sakınca yoktur.

Biberiye Çayını Kimler Kullanamaz?

Aşırı tüketim biberiye çayı zararları görülmesine neden olmaktadır. Çok fazla tüketim neticesinde zehirlenme sorunu yaşandığı bilinmektedir. Bu neden yüzünden günlük tüketim miktarının bir fincan ile sınırlandırılması önerilmektedir. Bazı kimselerde normal olan tüketim miktarları da zararlı olabilmektedir. Uzmanlar özellikle epilepsisi olanların bu çaydan uzak durmaları gerektiğinden bahsetmektedir.
Biberiye çayının epilepsi krizlerini tetikleme riski bulunmaktadır. Krizlerin yaşanmaması adına epilepsi yani sara hastalığına sahip olanların biberiye çayı içmeleri tavsiye edilmemektedir. Bunun haricinde başka bir uyarı bulunmamaktadır.

error: Kopyalamak mümkün değil !