Bilinmeyen Yönleri ile Türk Çayı

Geleneksel Türk kültürümüzün olmazsa olmazlarındandır Türk çayı. Her yere yakışır. Misafirperverliğin de bir sembolüdür adeta.

Aslında bakarsanız Türk kültüründe çayın kahve kadar uzun bir geçmişi yok. Fakat şuanda sosyal yaşamda yeri doldurulamayacak bir değere sahip.  Çayın Türklerle özdeşleşmesinin sebebi hiç kuşkusuz onu baş tacı yapmamızdır.

Rakamsal verilere göre yılda kişi başına düşen çay miktarı 1250 bardak. Ve her 10 kişiden 9’u çay içmekte. Peki onu bu kadar özel kılan ne? Çayın faydalarını, zararlarını, güzel demleme formüllerini ve daha birçok merak edilen noktalarını bu yazıda bulacaksınız.

 

 

Çayı ilk içen Türk’ün Hoca Ahmet Yesevi olduğunu biliyor muydunuz? 

Abdül’l-Kayyum Nasıri’nin, Fevakihü’l-Cülesaadlı adlı bir eserinde Hoca Ahmet Yesevi‘nin Türk çayı ile nasıl tanıştığı anlatılıyor. Hikayeye göre Hoca Ahmet Yesevi Türkmen komşunu misafirliğe gider orada kendisine çay ikram edilir. Hoca Ahmet Yesevi’nin ilk kez içtiği bu çay çok hoşuna gider ve kendisine faydasının dokunduğunu fark ederek çayın şifa niyetiyle içilmesi için tavsiyelerde bulunur.

 

 

Çayın serüveni bununla da bitmiyor

1910 yılında çayın faydalarını konu alan “Çay Hakkında Malumat” isimli kitap Mehmet İzzet adlı yazarın kaleminden yazılmış. Ve çayın bilinmeyen yönleri kapsamlı bir şekilde anlatılmış.

Hatta 1940 yılında çayın tarımını ve üretimini desteklemek için “Çay Kanunu” çıkarılmış. Ve sonraki yıllarda bu teşvikler devam etmiştir.

 

 

En güzel çay böyle demlenir

Şöyle “tavşankanı”, hoş kokulu kaliteli bir Türk Çayı demlemeye ne dersiniz? Çayı güzel demlemenin sırrı bazı püf noktaları bilmekten geçiyor. Gelin bu sırrı birlikte öğrenelim…

Çaydanlıkta orta sertlikte ve taze suyu kaynatın. Önceden su buharı ile ısınan demlik içine çayınızı koyun. Ve demlemeye bırakın … Tüm bunları yaparken de şu noktalara dikkat edin;

 

  • Çayın oksidasyonunu engellemek için demleme süresini kısa tutun.
  • İyi bir çay için suyun taze, kokusuz, klorsuz ve orta sertlikte olmasına dikkat etmelisiniz. Şehir suları kireçli olduğundan çayın tadını bozar bu sebeple önerilmez.
  • Porselen demlik ve çelik demlik kullanmaya özen gösterin.
  • Su çok fazla kaynatılmamalı. Çünkü fazla fokurdayan su oksijen kaybeder ve çayın kalitesini düşürür.
  • Demleme süresi de çok önemlidir. Fazla demlenen çay acı olur. Az demlenen çayın ise demi oturmaz. En ideal süre 15 dakikadır.
  • Demlenen çayın demlikten alınarak çayın posasından ayrılması gerekir. Uzun süre demlenen çayda fazla miktarda kafein (tein), organik asit ve polifenol türevleri, minerallerin (potasyum) çoğu suya geçer ve çay acır. Bu acı tadı polifenol türevleri ve kafein verir.
  • En lezzetli içim şekli “tavşan kanı” diye bilinen kırmızı renkli dem ile sıcak su oranının ayarlanmış şeklidir.

 

 

Çaya limon C vitamini takviyesi için önemli

Çay, demir eksikliğine sebep olur. Bu sebeple limon ile içilmesini önermekteyiz. Limon çayın acısını alır, tadını yumuşatır. Aynı zamanda bir parça limon, çayın oksidasyonu sırasında kaybettiği C vitaminini sağlar.

 

 

Çayın faydaları zararından daha çok

Her şeyin fazlası zararlı tabi. Çayın da öyle… Aşırıya kaçmamak kaydıyla düzenli olarak içilen çay vücudun su dengesini koruyor, kemikleri güçlendiriyor, zihni açıyor ve depresyonu önlüyor, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı oluyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor… Ve antibakteriyel etkiye sahip olduğundan diş çürüklerine karşı koruyor.

Yapılan incelemelerde çok güçlü antioksidan kaynağı olan çayın C vitaminine nazaran 20 kat daha etkili olduğu bulunmuş. Bu antioksidan kaynağının flavonoid bileşiği olduğu, C ve E vitaminlerine kıyasla hücreleri  serbest radikal hasarlarından çok daha iyi koruduğu belirtilmiş.

 

 

Peki, günde kaç bardak çay içmeliyim?

Günde en fazla 5-7 bardağa kadar kendinize sınır koyabilirsiniz. Özellikle kansızlık problemi olanlar yemeklerden 1 saat önce ve sonra içmeye dikkat etmeliler.

Türk çayının faydaları, en iyi demleme yöntemi ve bilinmeyen özelliklerini anlatan bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !