Bitkisel Yağlar İle Sakal ve Bıyık Bakımı

Bayanların saç ve cilt bakımına gösterdiği özen ne kadar fazlaysa, erkeklerin de sakal bakımına gösterdiği özen öyledir. Özellikle de son dönemlerde uzun sakal modasının çıkması birçok erkeği sakal bakımına yönlendirmiştir. Bilhassa köselik problemi yaşayan erkekler sakal çıkarmak için her yolu denemektedir. Sakalların hızlı bir şekilde uzaması için bakım yapılması şarttır. Bunun yanı sıra düzenli uyku, düzenli beslenme, yüz masajı ve stresten uzak durmak da sakalların uzamasında önemlidir. Bitkisel yağlar ile sakal bakımı yapmak isteyenler için de evde kolayca hazırlanacak tarifler vardır. Bu yazımızda sizlere kendi hazırlayacağınız bitkisel yağlarla sakal bakımından bahsedeceğiz.

Badem Yağı İle Sakal ve Bıyık Bakımı

Badem yağı badem ağacının tohumlarından elde edilen tadı ceviz tadına benzeyen, kokusu hafif ve hafif sarımsı renklidir. Çeşitli nedenlerden ötürü sakal çıkmayan bölgelerde sakal köklerini besleyerek daha canlı sakalların çıkmasını sağlar. Badem yağını sakal ve bıyık bölgesine sürerek vaktiniz olduğu kadar bekletebilir, sonrasında yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bunun dışında badem yağına ilave edebileceğiniz diğer bitkisel yağlarla da sakal için bakım uygulayabilirsiniz.

  • Badem yağı
  • Hint yağı
  • Lavanta yağı

Yukarıda belirtilen yağlardan karışım hazırlayarak sakal bölgesine sürmeniz ve bir süre bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Badem yağı ile sakal bakımı sakal köklerini besleyerek sakallarınızı güçlendirecektir.

Sakal Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Karışımı

Malzemeler

  • Argan yağı
  • Hindistan cevizi yağı
  • Badem yağı
  • Jojoba yağı

Uygulanışı

Tüm yağlardan 1 tatlı kaşığı olacak şekilde küçük bir şişede karışım hazırlayın. Ardından sakallarınızı ılık su ile yıkayarak havlu ile hafifçe nemini alın ve avucunuza bir miktar karışımdan alarak sakallarınıza sürün. Karışımı sakallarınıza uygularken hafifçe masaj yapın. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ve sabun ile yüzünüzü yıkayın.

Sakal bakımı için bitkisel yağlar için karışımda kullandığımız argan yağı sakallarınızı nemlendirici etki gösterirken, badem yağı ise saç köklerini güçlendirecektir. Jojoba yağı sakalları beslerken, Hindistan cevizi yağı ise sakallarınıza parlaklık kazandırmada etkili olacaktır. Kolayca hazırlayabileceğiniz bu karışım ile haftada 2 kez sakallarınıza bakım uygulamanız yeterlidir.

Bitkiler ve doğal maddeler ile sakal ve bıyık bakımı konulu yazı
Bitkiler ve doğal maddeler ile sakal ve bıyık bakımı konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !