Boynunuzda, Sırtınızda ya da Kulağınızın Arkasında Meydana Gelen Yumruların Sebepleri

Vücutta oluşan kistleri yok eden ilaçlar

Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde yumruyla karşılaşacak olursanız, doğal olarak büyük bir korku duyarsınız. Elbette ki vücutta yumru, kitle ve tıbbi adı ile tümör şeklinde bir yapının olması normal bir durum değildir. Haliyle böyle bir şeyle karşılaştığınızda, derhal internete girip korku içinde araştırmalara başlarsınız. Ancak unutmamanız gereken bir şey var. Vücutta oluşan yumrular veya kitleler  nadir karşılaşılan durumlar değildir.  Her zamanda düşündüğünüz kadar zararlı da olmayabilirler ancak her ani çıkan, sert ve hızlı büyüme eğiliminde olan kitlenin bir Dermatoloji doktoru tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Boynunuzda, sırtınızda ya da kulağınızın arkasında yavaş büyüen bir yumru varsa, söz konusu yapı büyük ihtimalle epidermoid kist olarak adlandırdığımız oluşumdur. Bu oluşum esasında iyi huylu bir yapı olmasına rağmen, vücutta sebum birikimi ya da sebum bezlerinin genişlemesi sonucu oluşan yağlı kistlerden çok farklıdır. Epidermoid kistler deride bulunurlar ve genellikle ektodermal dokudan yayılırlar. Basitçe ifade etmek gerekirse, epidermoid kistler genellikle cerrahi operasyonlar ya da travmalar sonucu epidermisin dermise yerleştirilmesi sonucu meydana gelirler. Piercing takılan bölgenin yakınındaki tıkalı bir gözenek de bu oluşuma sebebiyet verebilmektedir. Ağrıya sebep veren bir yapı olmasa da, bazen acı veya rahatsızlık hissiyatına sebep olabilmektedir. Her ne kadar tehlike arz etmese de, içinizin tam anlamıyla rahat edebilmesi açısından bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Genelde bu tarz kistlerin tedavi edilmesi gerekmez. Ancak bazı bireyler estetik açıdan rahatsız oldukları için alınmasını arzulamaktadır. Eğer kist yapısı iltihap kaparsa da alınması gerekebilir. Tabii ki bu bahsettiklerimiz yoğun kimyevi süreçler içeren operasyonlardır. Ancak unutmayın, mutfağınız bünyesinde muazzam tedavi yöntemleri barındıran bir sırlar odasıdır. Bu çerçevede hissettiğiniz paranoya sizi tıbbi yöntemlere yönlendirebilir, ancak durumunuz o kadar da ciddi değil ise, sizler için hazırladığımız bu muazzam yöntemlere göz atmanızı öneririz. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım.

 

Kistleri yok eden ilaçlar ev yapımı

1) Elma Sirkesi

Kistleri yok eden ilaçlar ev yapımı tarifleri içinde elma sirkesi ilk sıradadır. Elma sirkesi organik zararlıları eritici ve temizleyici eşsiz faydaları sayesinde, tam anlamıyla bir süper kahraman rolünü üstlenmektedir. Aynı zamanda esas konumuz olan kistlerin de giderilmesine yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi bünyesinde barındırdığı asetik asit sayesinde kistlerin etkili bir biçimde çözünmesine olanak tanımaktadır. Dahası, içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde kist yapısındaki bakterileri öldürmekte, aynı zamanda bölgenin ileriki safhalarda tekrar mikrop kapmasını da önlemektedir.

Tek yapmanız gereken bir pamuğa biraz elma sirkesi dökerek kist üzerine uygulamak. Uyguladıktan sonra bölgeyi gazlı bezle ya da bir tülbentle sarabilirsiniz. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün ya da kist üzerinde sert bir tabaka oluşana dek uygulayın. Ardından sert tabakayı kopararak kistin dışarı akmasını sağlayın. Sonrasında ise aynı bölgeye bir hafta boyunca tekrar elma sirkesi uygulayın. Yepyeni cildiniz sizi bekliyor olacak.

 

 

2) Karahindiba

Elma sirkesinden pek hoşlanmayan biriyseniz, kistleri yok eden doğal ilaçlar içinde elma sirkesi yerine daha egzotik ve süslü yapıda olan karahindiba bitkisini kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı karahindiba otu ile bir miktar menekşeyi bir kaba koyup üzerine su ilave edin. Ardından 45 dakika boyunca kaynamaya bırakın. Kaynama işleminden sonra süzün ve elde ettiğiniz karışımı 10 gün boyunca günde 3 4 kez olacak şekilde tüketin. Dilerseniz direkt kistin üzerine de uygulayabilirsiniz.

 

 

3) Epsom Tuzu

Epsom tuzu da bu çerçevede size sunacağımız eşsiz içeriklerden birisidir. Ağrı gidericilikten, detoks işlemine kadar, karşılaştığınız çoğu problemin çözümüne olanak tanıyan bu bileşen, aynı zamanda kistlere karşı da oldukça etkilidir. Epsom tuzu ağrı ve şişlik giderici karakteristikleriyle bilinmektedir. Bu yüzden de epidermoid kistlerin tedavisi açısından muazzam bir seçenektir. Eğer kistiniz sancıya sebep oluyorsa, banyo suyunuza bir avuç epsom tuzu ilave edin ve öyle yıkanın. Ağrınız dakikalar içinde ortadan kaybolacaktır.

 

 

4) Aloe Vera

Aloe Vera cilt için adeta sihirli değnek görevi görmektedir. Sağladığı benzersiz faydaların yanı sıra, inatçı kistleri yok eden ilaçlar içinde yer alır ve  bu sevimsiz kistlerden kurtulmak açısından da son derece etkilidir. Tek yapmanız gereken bir miktar taze aloe verayı kist üzerine uygulamak. Bir hafta içinde kistiniz ortadan kaybolacaktır.

 

 

5) Süt

Eğer vejeteryan değilseniz, hemen hemen her evde süt bulmak mümkündür. Vejeteryansanız da derhal gidip biraz süt almanız gerekecek. Çünkü şimdi bahsedeceğimiz yöntem sadece kiste karşı etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda cildinizde kaplıcada vakit geçirmişsiniz gibi bir tesir oluşturuyor. Tek yapmanız gereken bir poşet çayı süt içerisinde bekleterek kistin üzerine yerleştirmek. Ardından üzerini gazlı bir bezle sararak bir gece bekletmelisiniz. Kistiniz anında ortadan kaybolacaktır.

 

 

6) Bal

Bal,  kistleri yok eden ilaçlar arasında yer alması dışında  her anlamda mucizevi bir besindir. Asla bozulmaz ve mükemmel düzeyde iyileştirici etkilere sahiptir. Kistinizi tedavi etmek için yapmanız gereken, bir adet muzu lapa haline getirerek biraz bal ve buğday çimeni ile karıştırmak. Elde ettiğiniz karışımı kistinize uygulayın ve bir bezle sararak bir gece boyunca bekletin. Sabah uyandığınızda bölgeyi yıkarken değişimin ne denli büyük olduğuna kendi gözlerinizle tanıklık edeceksiniz. Ancak daha iyi sonuçlar almak için bu işlemi 3-4 defa tekrarlamanızda fayda var.

 

 

7) Hintyağı

Listemizin bir diğer etkili bileşeni olan hintyağı, açıkçası hak ettiği değeri pek bulamıyor. Kistinizi tedavi etmek adına yapmanız gereken tek şey, hintyağını kistinize uygulayarak biraz ısıtmak. Bu işlemi bir sıcak su torbası vasıtasıyla da yapabilirsiniz. İşlemi her gün birkaç defa olacak şekilde bir hafta boyunca uygulayın. Sonunda kistiniz ortadan kaybolacaktır.

 

Meşguliyetlerle ve stresle dolu olan hayatımızda, bazı şeyleri gerçek anlamda ciddiye almayı unutuyoruz. Bu tip basit kistler de bunlar arasında sayılabilir. Önemsenmez ancak iltihaplanarak sonrasında başımıza daha çok sorun açabilir. Unutmayın ki hiçbir şey göründüğü kadar basit değildir. Basit kistleri yok eden ilaçlar evde kolayca hazırlanabilir. Bu tip ev tipi tedaviler ile kısmi veya tamamen yok edici etki elde etmek mümkündür. Her ne kadar dikkatli hareket etmek ve bazı basit kistleri doktor önerisi ile takibe almak en doğru işlemdir. Böylelikle bu tip basit sağlık meseleleri üzerine gereğinden fazla kafa yormak fazlasıyla gereksiz bir harekettir. Bu nedenle sağlığınıza son derece dikkat etmelisiniz ki, ileride ciddi problemlerle karşılaşmayın.

Kulak arkası, boyun ve diğer bölgelerde oluşan cilt altı şişliklerin ve kistlerin nedenleri ile kistleri yok eden, iyi gelebilen ev yapımı ilaçlar,  yöntemler nelerdir.
error: Kopyalamak mümkün değil !