Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun tutulması kendimize dikkat etmediğimizde karşımıza kolaylıkla çıkabilecek bir durumdur. Boyun tutulması ile beraber ağrı, boynu rahat hareket ettirememek, bel ve sırt bölgesinden yukarı kafaya doğru gerilim şeklinde ağrı görülebilen durumlardır. Boynunuz tutulana kadar tutulmanın vereceği ağrı ve sancı emin tarif edilemeyecek bir boyuttadır. Birçok aktivitemizi farkında olmadan boyundan aşağı doğru kontrol ettiğimizi düşünürsek boyun tutulması bireyin kabusu olabilecek haldedir.

Boyun tutulması ile uyku düzensizliği, verimli uykudan faydalanamama görülebilecek diğer rahatsızlıklardır. Boyun tutulması oluşumu bakımından farklılıklar gösterir.

 

 

Boyun tutulması sebepleri

En sık görüleni kas gerilimine bağlı oluşan boyun tutulmasıdır. Genelde meslek hastalığı olarak tabir edilen hastalık sınıfından bir tutulmadır. Sürekli bilgisayar başında mouse kullanan bir bireyde bilekte karpal tünel sendromu (el- bilek kanalı hastalığı) görülebilirken, sürekli telefon kullanıp, telefonu omzu ve başı arasına sıkıştıran bir bireyde boyun tutulması kaçınılmazdır. Sadece bununla kalmayıp boynu sabit uzun süreli aynı şekilde tutmak, sürekli sabit bir noktaya bakmak da kas gerilimine sebep olacağından boyun tutulmasına yakalanmak kaçınılmaz olacaktır. Bu şekilde boynunuza binen yük boyun bölgesinde hem yorgunluğa hem de spazma sebep olacaktır.

 

Omurga hastalıkları

Daha çok ileri yaşlarda 40 yaş üstü bireylerde sıklıkla karşılaşılır. Yaşın ilerlemesi ile omurga, boyundaki eklemler, omurga kıkırdakları dejenere olmaya başlar. Zaman zaman bu dejenerasyona bağlı olarak kemik çıkıntıları bile oluşabilir. Bu durumlara bağlı olarak boyun bölgesinde artan bası ile ağrı, sancı ve rahat hareket edememe durumları gelişir.

 

Boyun fıtığı

Boyunda bulunan yedi adet omurga birbirlerine diskler ile bağlıdır. Bazı sebeplere bağlı olarak bu diskler yırtılabileceği gibi diskler omurilik kanalına veya sinirlere baskı yapabilir. Bunun sonucu oluşan boyun fıtığı başlangıçta farkına belki de varamayacağınız boyun tutulması ile karışabilir. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda ağrınız dinmiyor ve sürekli artarken size hayatı zindan ediyorsa muhakkak bir fizik tedavi uzmanına görülmeli, kendinize bir tedavi planı çizmeniz gerekmektedir.

 

Geçirilen enfeksiyon

Bazı enfeksiyonlarda boyun tutulmasına sebep olabilir ya da enfeksiyon sonrası boyun tutulması görülebilir. Boyun tutulması enfeksiyona bağlı geliştiğinde enfeksiyona bağlı ateş, kusma gibi diğer semptomlar da beraberinde gelir.

 

Boyun tutulması tedavisi

İstirahat

Birçok hastalıkta olduğu gibi boyun tutulması için de ilk yapılması gereken dinlenmektir. İşinize ya da sosyal aktivitelerinize bağlı boyun tutulması geliştiyse bu tür aktiviteleri minimum düzeye indirmeli, boynu zorlayacak hareketlerden kaçınmalı, mümkün mertebe sabit ve kendinizi en rahat hissettiğiniz yatma pozisyonunda dinlenmeniz gerekir.

 

Sıcak veya soğuk uygulama

İleri derece boyun tutulması şikayetiniz yoksa sıcak veya soğuk uygulamaları yapabilirsiniz. Soğuk uygulama da dikkat edilmesi gereken buz uygulamaktan kaçınmaktır. Uzun süreli buz uygulaması da buz yanığı yapabilir. Ağrı eşiğinizi azalttığını düşündüğünüz sürede soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak uygulama ile de sertleşen kaslar gevşeyeceği için sıcak kompreste boyun tutulmasında etkili bir yöntemdir.

 

Medikal tedavi

Boyun tutulmasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Takacağınız boyunluk ile tutulmanın etkisi azalacağı gibi ilerlemesini de durdurmuş olursunuz. Medikal tedaviye alınan yanıt kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

 

İlaç tedavisi

Evde bulunan ya da eczaneden temin edebileceğiniz ağrı kesici veya kas gevşeticileri de prospektüs bilgileri doğrultusunda boyun tutulması için kullanabilirsiniz. Ama biz yine de bir hekim kontrolünde kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bilinçsizce kullanılan bu tür ilaçlar mide bağırsak üzerinde rahatsızlığa yol açabileceği gibi alerjik durumlarda çok daha kötü sonuçlara sebep olabilir.

 

Fizik tedavi

İlerleyen boyun tutulmasında ağrılarınız sürekli artıyorsa her gün durumunuz daha da kötü oluyorsa bir fizik tedavi uzmanına gözükmeniz sağlığınız açısından uygun olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi boyun tutulmasına yakalanmanıza sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak ilk tercihiniz olmalıdır.

Boyun tutulması neden olur, hangi rahatsızlıkların belirtisidir, nasıl geçer gibi soruların cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !