Boza Hakkında Her Şey (Faydaları, Kaç kalori, Gaz yapar mı, Nasıl tüketilir?)

Düzenli Boza Tüketimi

Eskiden sokaklarda “Bozacı…, Boza…” diye bağıran sesler işitirdik. Taze taze bozalarımızı alır serinlerdik. Şimdi çok az işitiyoruz o sesleri. Daha çok marketlerden hazırlanıp paketlenmiş vefa bozası arar olduk bugünlerde…

Osmanlı kültüründe derin sohbetlerin vazgeçilmez içeceğiydi boza… Geçmişten günümüze kadar gelen en güzel miraslardan bir tanesi. Bozayı seven sadece biz değiliz. Balkan ülkeleri, Macaristan, İran ve Arap ülkeleri bizim kültürümüzden öğrendikleri bozayı halen yapıyor ve severek tüketiyor. Hatta “En lezzetli boza Balkan ülkelerinde içilir” deniyor.

 

 

Sekiz bin yıl öncesinden gelen bir içecek

Boza bir kültürdür bizde. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi. Yaz aylarının en serinletici içeceği. Ve en eski içeceklerimizden bir tanesi. Öyle ki üretimi ve tüketimi tam 8000-9000 yıl öncesine dayanıyor. Türklerin Orta Asya’da yaşadıkları zamanlarda bozayı ürettikleri ve içtikleri daha sonra Selçuklu ve Osmanlı devletinin göç ettikleri yerlere bu kültürlerini götürerek halka öğrettikleri biliniyor. Böylelikle boza yaygınlaşarak geçmişten günümüze gelmiş.

 

 

Boza nasıl üretilir

Boza yapılırken kullanılan tahıllar tadının farklılaşmasını sağlar. Ham madde olarak genelde darı, buğday, bulgur, mısır veya pirinç gibi tahıllar kullanılır. Bu tahıllar dövülerek parçalanır. Ardından toz şeker, içme suyu ve maya ilave edilir. Bu tahıl karışımına 4-6 kat su  ilave edilir ve karıştırılarak kaynatılır. Bu kaynama işlemi 1-2 saat sürer. Gece boyunca soğutulur. Ve karışım tahta fıçılara aktarılarak fermantasyona bırakılır. Türk gıda kodeksine göre boza en az %15 şeker (sakkaroz) içerir. Bu arada en iyi bozanın darı bozası olduğu söylenir.

 

 

Bozanın faydaları

Boza içeriğindeki zengin besin öğelerinden dolayı “sıvı ekmek” olarak anılıyor.

Sağlık açısından önemli bir besin kaynağı olan bozanın tüketiminin arttırılması gerekiyor. Gelin o zaman sağlığımız için faydalarını hep birlikte öğrenelim.

 

  • İçeriğindeki mayalar ve bakteriler bozayı probiyotik açıdan zengin bir içecek yapar.
  • Sahip olduğu protein ve karbonhidratlar ile beslenmede önemli bir role sahip.
  • Salep gibi boza da öksürük tedavisinde kullanılmakta.
  • Zihin açıcı ve sinirleri yatıştırıcı etkiye sahip.
  • Önemli bir B vitamini takviyesi sağlar.
  • Bozanın fermantasyon işlemi sırasında açığa çıkan laktik asit hazmı kolaylaştırır. İçeriğinde bulunan bu laktik asit bozayı sıcak yaz aylarında da tüketilebilir hale getirir.
  • Mideye faydalıdır.
  • Boza süt yapar mı? sorusu sıklıkla sorulur evet içeriğindeki mayalar emziren annelerin süt yapımını arttırır. Bu sebeple emziren annelere şiddetle lohusalık döneminde boza içmeleri tavsiye edilir.
  • Laktik asit bakterileri sayesinde bağırsak florasını düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini arttırır.

 

 

Probiyotik faydaları

Probiyotik açıdan zengin olan bu içecek aslında onu vazgeçilmez kılıyor. Probiyotikler yararlı canlı mikroorganizma içeren gıdalardır. Probiyotik kelimesinin Yunanca da ki  karşılığı “yaşam için”  dir. Emziren annelerin süt verimi bu sayede artar. Probiyotikler insan bağırsaklarındaki mikrobiyal dengeyi düzenler. Çoğunlukla fermente ürünler probiyotik açıdan zengindir. Bilimsel makalelerde sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürmek isteyenlerin fermente ürünler tercih etmeleri gerektiği  vurgulanıyor.

 

 

Boza kaç kalori

Besin değeri yüksek olan bozanın kalorisi de biraz yüksek tabi. Litresinde tam 1000 kalori var. Ortalama bir bardağın 200 ml olduğu düşünülürse, büyük bardakta içilen bozada 200 kalori  vardır denilebilir. Yüksek kalori içerdiğinden dolayı kilo problemi olanlar haftada 2 -3 kez içmeyi tercih edebilirler.

 

 

Boza gaz yapar mı?

En çok merak edilen ve sorulan sorulardan bir tanesi de “Boza gaz yapar mı?” sorusudur. Evet, boza iyi bir gaz söktürücüdür. Fakat üzerine bir avuç sarı leblebi atarak içerseniz gaz problemini ortadan kaldırmış olursunuz.

Boza süt yapar mı?

Boza içiminin faydalarını sıralarken değindiğimiz şekilde boza içerdiği mayalanmış karbonhidrat içeriği, şeker ve parçalanmış nişasta, B ve E vitaminleri nedeni ile oldukça iyi bir besleyici olup laktasyon evresinde ihtiyaç duyulan bu temel gıdaların yeni doğmuş bebekler için önemli bir süt yapıcı etkisi olmaktadır. Haliyle evlerde ebelerin ve ninelerin lohusa şerbeti yanında yeni doğum yapmış gelinlere boza süt yapar mı? diye düşünmeden boza hazırlamaları veya marketten alıp içirmelerinin sırrı buradadır.

 

Boza nasıl tüketilir?

Eskiden bozaların üzeri hindistan cevizi , zencefil ve karanfille süslenirmiş. Şimdilerde ise tarçın ve sarı leblebiye çok fazla rastlanıyor. Sizde boza içerken üzerine bunlardan birini serperek içeceğinizi  daha faydalı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca boza alırken ve içerken bozanın yeni tarihli olmasına dikkat edin. Ve açılmış ürünü 2-3 günde tüketmeye özen gösterin. Bu şekilde içimi mideniz için daha faydalı olacaktır.

Şimdiden afiyet olsun…

Bozanın faydaları, boza yapma tarifi, tüketimi ve boza ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey ve en önemlisi boza gaz yapar mı?
error: Kopyalamak mümkün değil !