Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer Evde

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Evde?

Burun akıntısı da burun tıkanıklığı da pek çok bireyin mağdur olmasına neden olan rahatsızlık türleri arasında kabul edilmektedir. Özellikle burun tıkanıklığı uykuya geçiş aşamasında ciddi sıkıntı oluşturmaktadır. Burun tıkanıklığı konusunda farklı çözüm önerilerinin sayılması mümkündür. sTabi bunun için ilk olarak burun tıkanıklığı neden olur bilinmesi gerekmektedir.

Burun tıkanıklığında;

 • Burun eti,
 • Mevsim geçişleri,
 • Sinüzit ya da benzer hastalıklar,
 • Alkol,
 • Vücudun alerjik reaksiyon göstermesi,
 • Baharatlı yemekler yemek neden olabilmektedir.

Nezle ya da grip gibi hastalıklar yüzünden de burnun tıkanması mümkündür. Tıkanıklıkların açılması için doğrudan uzman desteği almak yerine ilk etapta evde uygulanabilen çözüm önerileri değerlendirilmelidir. İşte sizler için evde burun tıkanıklığı nasıl geçer hakkında hazırladığımız çözüm önerileri.

 

Tıkalı Burun Nasıl Açılır Evde?

Tıkalı buruna ne iyi gelir konusu hakkında pek çok farklı ana başlık oluşturulması mümkündür. Üstelik bahsedilecek olan başlıkların tamamına ev ortamında sahip olabilirsiniz. Burun tıkanmasına iyi gelen şeyler arasında;

 • Tuzlu su,
 • Ortamın nemlendirilmesi,
 • Zeytinyağı,
 • Zencefil çayı
 • Nane ruhu kullanımı
 • Kekik yağı kullanımı sayılmaktadır.

Zencefil çayının bir kısmının içilmesi kalan kısmının burnun tıkalı olan kısmına kompres yapılması önerilmektedir. Düzenli kullanım yaşanan sorunu çözümleyecektir. Burnun tıkalı olan kısmına birkaç damla kadar zeytinyağı damlatmak da nefes almada yaşanan sorunları giderecektir. Aynı şekilde kimileri ortamdaki nem eksikliği yüzünden burun tıkanıklığı yaşamaktadır. Buhar makineleri bu sorunun ortadan kalkmasında etkilidir. Son olarak buruna bir miktar tuzlu su çekmek de tıkalı burun nasıl açılır sorusuna verilen etkili yanıtlardan biridir.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Ev ortamında atılacak birkaç adım sayesinde tıkalı burunlar açılabilmektedir. Uzmanlar burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler arasında ilk sıraya sıcak bir duşu koymaktadır. Sıcak bir duş almak burundaki mukus kanallarının açılmasını var olan mukusun kolay şekilde atılmasını sağlayacaktır. Bu da otomatik olarak daha rahat şekilde nefes alınmasını sağlamaktadır. Pek bilinmemesine karşın beslenme de burun tıkanıklığını yakından ilgilendirmektedir. Su tüketimi az olan bireylerin burun tıkanıklığı sorununu daha sık şekilde gördükleri tespit edilmiştir. Bu neden yüzünden günlük su tüketiminin artırılması halinde de burun tıkanıklığı sorunu giderilebilmektedir.

Tıkalı Burun Nasıl Açılır Evde?

Evde tıkalı burun nasıl açılır bilgilendirmeleri arasında elma sirkesi en çok fayda gösterenlerden biri olarak kabul görmektedir. Elma sirkesinin bir bardak ılık su içerisine iki tatlı kaşığı kadar eklenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise günde en az iki kez bu karışın buruna çekilerek burun temizlenmelidir. Bitkisel çayların burun tıkanıklıklarında farklı çözüm önerilerinden biri olarak sunulduğu bir gerçektir. Siz de lavanta çiçeği ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Lavanta çiçeğinin yapraklarının demlenmesinden sonra karışımın soğuması beklenmelidir. Sonrasında ihtiyaç duydukça ya da her saat başında karışım burundan çekilerek burundaki tıkanıklık rahatlıkla giderilebilmektedir.

error: Kopyalamak mümkün değil !