Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Vücudun belli bölgelerinde aşırı ve hızlı kilo alıp, verme nedeniyle çatlaklar meydana gelmektedir. Oluştuktan sonra tamamen yok edilmesi de maalesef ki mümkün değildir. Bunun için çatlaklarınız oluşmadan önce oluşması muhtemel bölgelere bakım yapılmalıdır. Aksi halde çatlaklar oluştuktan sonra geçmek yerine derinleşerek daha kötü bir görünüme sebep olur. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için şimdiden o bölgelere doğal formüller ile müdahale edebilirsiniz. Bu doğal bakımları çatlak oluşmadan önce düzenli yaparsanız çatlak oluşumu önlenecektir. Çatlak oluştuktan sonra yapmanız ise çatlağın derinleşip, daha kötü bir hal almasını önler.

Badem Yağı

Çatlak oluşumunu önlemek için tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Çünkü içerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildi besleyici bir özelliğe sahiptir. Bu sayede hamilelik ya da kilo alımı gibi sebeplerle çatlayabilecek bölgeleri nemli tutarak, yırtılmaları önler.

Zeytinyağı

Zeytinyağının ciltte besleyici bir özelliği olduğu bilinmektedir. Bu sebeple de pek çok kozmetik ürünün içerisinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Ancak pahalı olması sebebiyle diğer bitkisel yağlara oranla daha az tercih edilir. O nedenle kozmetik ürün kullanmak yerine zeytinyağı kullanımı uygun olacaktır. Fakat diğer bitkisel yağları kullanıyorsanız, zeytinyağına geçmenize gerek yoktur.

Papatya ve Lavanta Yağı

Papatya ve lavanta yağını birlikte kullanmak yerine tek başına da kullanabilirsiniz. Çatlak olan bölgeye masaj yaparak, düzenli olarak uyguladığınızda hafiflemeyi göreceksiniz. Ancak bu yağları eşit miktarda karıştırarak uygulamanız etkilerini arttıracaktır. Hem besleyici hem de nemlendirici olarak cildinize yarar sağlar.

Aloe Vera

Ciltteki sorunlar denildiğinde en az zeytinyağı kadar sık kullanılan bir ürün de aloe veradır. Birçok kozmetik ürünün hammaddesi olan bu bitkiyi direk uygulamanız, etkisini arttırıp, cildinizin kimyasallara maruz kalmamasını sağlayacaktır. Bitkiyi ortadan kestiğinizde arasından jel kıvamında şeffaf bir sıvının çıktığını göreceksiniz. Bu jeli çatlak olan bölgeye sürüp, bekletin. Bir süre sonra cildiniz gerilecek ve kuru, beyaz bir görünüm alacak. Bu görünüm oluştuktan sonra da aloe vera sürdüğünüz bölgeyi ılık su ile masaj yaparak durulayın.

  • Bahsetmiş olduğumuz bitkisel çözümleri cildinizi her gün düzenli olarak uyguladığınızda çatlak oluşumunu önleyebilir ya da derinleşmemesini sağlayabilirsiniz.
Cildinizde oluşan çatlaklardan kurtulmak için yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.
Cildinizde oluşan çatlaklardan kurtulmak için yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !