Çay Ağacı Yağı İle Akneler İçin Maske

Daha önceki yazımızda çay ağacı yağının faydaları ve kil ile birlikte kullanıldığında cilt bakımı için akne tedavisi olarak kullanılabilme yöntemini yayınlamıştık. Bugünkü yazımızda ise karbonat ve yulaf ile kombinasyonu ve antiseptik özellikteki yağın diğer kullanım alanlarını açıklayacağız.

 

 

Karbonat Maskesi

Karbonat, cildi fırçalamadan ya da ovmadan ölü hücreleri ciltten arındırabilecek alkalik bir maddedir. Akne izleri için oldukça faydalıdır ve özellikle ciltteki inatçı lekelerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

 

Karbonat maskesinin hazırlanışı

  • 2 çorba kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı suyu karıştırıp, bir hamur yapın.
  • Hamuru cildinize yayıp kuruması için bekletin.
  • Sıcak suyla durulayın.

Karbonat maskesinin etki gücü yüksek olduğu için yüzde en fazla 2 dakika kalmalıdır ve hemen durulanmalıdır.

 

Yulaf Maskesi

Yulaf cilt için oldukça rahatlatıcıdır ve akne temizlendikten sonra kalabilecek ölü hücreleri ve siyah noktaları ve diğer izleri seyreltebilir ya da şu şekilde ifade etmek gerekirse daha açık ton haline getirebilir. Yulaf, kızarıklık ve yanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek A ve B vitaminleri gibi birçok madde ve vitaminle doludur. Yulafı kullanırken, yulafın doğal, doğranmış ve tatlandırılmamış olması önemlidir. Yulaf maskesi yalnızca ciltteki yaraları, sivilceleri ve bıraktıkları izler ile lekeleri yok etmeyecek, aynı zamanda cilt tonunu açıp, cildi de yumuşatacaktır.

 

Yulaf maskesinin hazırlanışı

  • Yarım bardak yulaf ile 1 bardak kaynar suyu karıştırın.
  • Yulaf tamamen soğuduktan sonra cilde sürün.
  • 15 dakika bekletin ve sıcak suyla durulayın.

Daha önceki yazımızda da değindiğimiz çay ağacı yağının cilt bakımı haricinde kullanılmakta olduğu tedavi alanları da mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 

 

1-Atlet Ayağına mantarının tedavisinde;

Doğal olarak hazırlanan kremlerinizin içerisine birkaç damla da çay ağacı yağı ekleyerek atlet ayağı mantarına karşı medikal ilaçlardan daha etkisi çözüm elde edebilirsiniz.

 

 

2-El ve ayak tırnak bakımında

Antiseptik doğal ürün olarak kullanılır. El ve ayaklarınızın manikür ve pedikür sonrası tırnak etlerinin yumuşaması için hazırlayacağınız banyoya 20 damla kadar damlatırsanız bakım banyonuz hem mükemmel olacak hem de tırnaklarınız ve derileri mikroplardan temizlenmiş olacaktır.

 

 

3-Tırnağı Mantarına karşı etkili çözüm;

Genelde ayakta çıkan tırnak mantarına karşı günümüz ilaçlarına oranla çok harika etkisi mevcuttur.

Çay ağacı yağı ile cilt bakımı
Çay ağacı yağı ile cilt bakımı
error: Kopyalamak mümkün değil !