Çemenotunun Sağlığa Faydaları

Çemenotu sentetik estrojen özelliği taşıyan ve çok uzun bir tarihi olan bir bitkidir. Yeni meme hücrelerinin gelişiminde ve büyümesinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Tüm doğal meme büyütme yöntemlerinin içerisinde çemenotu en etkili ve en çok tercih edilen yoludur. Diosgenin, yani steroid sapogeninler tüm ecza dünyasının steroid üretiminin %60’ını oluştururlar. Diğer çemenotunun içerisinde yer alan sapogeninlerse yamogenin, gitogenin, tigogenin ve neotigogenlerdir.

Çemenotu kadın güzellik dünyasının en iyi doğal yolu olarak geçer ve aynı zamanda libido artışında, kan şekerinin düzenlenmesinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Çemenotu aynı zamanda diyabet ve meme kanseri önlemede de oldukça kullanılan bir bitkidir. Regl öncesi ve menopoz dönemi semptomlarını en aza indirger. Antioksidanları sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır ve hastalıklara karşı bağışıklık kazandırır.

Bu bitki ayrıca bronşite, yüksek ateşe, öksürüğe, cilt tahrişlerine, diyabete, ülsere ve kansere çok iyi gelir. Kişniş aynı zamanda eski zamanlarda afrodizyak olarak da kullanılmıştır.

 

 

Kan şekerini ve kolestrol seviyesini azaltır

Çemenotu 4-hidroksilosin olarak adlandırılan bir aminoasit içerir. Bu aminoasit vücudun insülin üretimini arttırarak zaten halihazırda yüksek olan kan şekerini dengeler. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yüksek kolestrol ve diyabet için yapılan bazı araştırmalarda, çemenotu kolestrol seviyesini neredeyse kan şekeri seviyesiyle aynı anda düşürdüğü ve eşitlediği bulgulanmıştır.

Fakat, diyabet olmayan hayvanlarda kan şekeri seviyesi düşmesi doğal olarak görülmemiştir. Buna benzer bir özellik ise normal kolestrol seviyesi olan canlılarda da çemenotu alımı yapılırken herhangi bir kolestrol değişikliği gözlenmemiştir.

 

 

Diğer faydaları

Bazı kanıtlar gösteriyor ki çemenotu diğer tıbbi durumlarda da kullanılabilir. Örneğin böbreklerdeki yoğun miktarda oluşan kalsiyum oksit oranını düşürür ki bu da böbrek taşı oluşumunu doğrudan engeller çünkü kalsiyum oksit böbrek taşının ana maddesidir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda çemenotu aşırı enzim üretimini durdurarak kolon kanseri gelişim evresini neredeyse durdurduğu gözlenmiştir.

Genel hatlarıyla, içerdiği gelatinus maddesiyle daha yumuşak bir cilde, egzama ve diğer cilt hastalıkları içinde tedavisi yönünde kullanılabilir. Gut hastalığından kaynaklanan ağrıları azaltır ve kasları rahatlatır.

Göğüs büyütme, kan şekerini düzenleme ve yaşlanmayı geciktirme gibi faydaları vardır.

Göğüs büyütme, kan şekerini düzenleme ve yaşlanmayı geciktirme gibi faydaları vardır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !